Sypialnia

Kwiaty do sypialni, które zadbają o jakość powietrza

Kwiaty i rośliny doniczkowe pełnią w sypialni ważną rolę. Istnieje wiele gatunków, które w sposób naturalny oczyszczają powietrze – jednym z takich gatunków jest skrzydłokwiat. To roślina zielona, całoroczna, nadająca się do prostej uprawy w warunkach domowych.

Kwiaty do sypialni

Skrzydłokwiat nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, lecz warto znać upodobania tej rośliny, by cieszyć się pięknymi, białymi pąkami. Inna, równie popularna nazwa to liściokwiat, gdyż biały, kwitnący kwiat ma kształt liścia.

Jakie kwiaty do sypialni oczyszczą powietrze?

Kwiaty oczyszczające powietrze są świetnym wyborem do sypialni. Dobry i spokojny sen zależy przede wszystkim od jakości powietrza w mieszkaniu. Paprocie należą do klasycznych roślin pokojowych. Używane były powszechnie przez babcie. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, choć preferują stanowiska lekko zacienione i suche.

Obecnie w sklepach znajduje się wiele tropikalnych roślin, np. skrzydłokwiat, który na tle paproci wyróżnia się znacznie bardziej eleganckim, wręcz obrazkowym wyglądem. Liście skrzydłokwiatu rosną w górę i delikatnie opadają. Z kolei paprocie, choć doskonale oczyszczają powietrze, nie są tak efektowne, nie posiadają też kwiatów, przez co cały rok wyglądają identycznie.

Zobacz teżJaki kolor do sypialni? Sprawdź, na co się zdecydować

Palmy i fikusy sprawdzą się jako duże okazy doniczkowe, ustawiane np. na podłodze koło łóżka. Kwiaty w sypialni będą oczyszczały powietrze np. z dymu papierosowego i smogu, który dostaje się do domu przez okno. Inny rodzaj zanieczyszczeń ma związek z polem elektromagnetycznym. Wszystkie urządzenia elektryczne wytwarzają minimalne pole, które można łatwo zneutralizować wprowadzając do sypialni kwiaty. Zielistki o cienkich i długich liściach potrafią zmniejszyć aktywność pola elektromagnetycznego. Są mało wymagające i szybko rosną tworząc nowe szczepki.

Dlaczego skrzydłokwiat cieszy się taką popularnością?

Wśród zielonych sadzonek umieszczanych w sypialniach królują skrzydłokwiaty i palmy. Wszelkie zielone odmiany roślin tropikalnych są łatwe w uprawie. Skrzydłokwiat posiada nie tylko liście, lecz także kwiaty – to dodaje mu uroku i sprawia, że uprawa tej rośliny jest wyjątkowo przyjemna. Jeśli ktoś jest początkującym hodowcą roślin doniczkowych doceni z pewnością zalety skrzydłokwiatu.

Przez rok roślina może osiągnąć większe rozmiary i nadaje się do prostego rozsadzania. Z jednego skrzydłokwiatu można pozyskać wiele szczepek i umieścić je w różnych miejscach sypiali i innych domowych pomieszczeń. Dobrze prezentują się na szafkach, stolikach, obok telewizora i na parapecie. Jednak należy pamiętać, by nie wystawiać skrzydłokwiatów na bezpośrednie słońce. Zbyt intensywne promienie słoneczne wysuszą liście.

Odpowiednia ziemia i nawożenie skrzydłokwiatów

Popularne skrzydłokwiaty można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach budowlanych i dyskontach. Są łatwe w uprawie, mogą rosnąć przez wiele lat i tworzyć intensywnie zielone kompozycje. Przy uprawie skrzydłokwiatów niezwykle ważna jest ziemia. Małe sadzonki dobrze jest przesadzić do nieco większej doniczki. Można też pozostawić kwiat w osłonce ze sklepu i umieścić ją w większej, dekoracyjnej donicy z dnem pokrytym warstwą drenującą.

Zobacz teżJaki materac wybrać? Sprawdź nasze wskazówki

Do drenażu można wykorzystać keramzyt dostępny w sklepach ogrodniczych albo zwykły żwir lub polne kamienie. Po co wykonywać drenaż w doniczce? Przede wszystkim by zapobiegać nadmiernej wilgoci. Choć skrzydłokwiat to gatunek tropikalny, źle znosi dużą wilgotność ziemi. Do tych roślin odpowiednia będzie gleba lekka i przepuszczalna. Nawozić warto go z umiarem, stosując odżywki do kwiatów zielonych i kwitnących. Można wsadzić do doniczki specjalne pałeczki z nawozem.

Zielona sypialnia i spokojny, odprężający sen

Zieleń nie od dziś uznawana jest za kolor odprężający i relaksujący. Co zrobić, by sen był spokojny i niczym nie zakłócony? Najlepiej wprowadzić kwiaty do sypialni. Ich wybór zależy oczywiście od preferencji mieszkańców, jednak szczególnie polecane są gatunki zielonolistne, niewymagające specjalistycznej pielęgnacji.

Duża powierzchnia liści pomaga we wchłanianiu szkodliwych substancji z powietrza. Skrzydłokwiat wykorzystywany jest w badaniach przez NASA. Ta amerykańska organizacja bada wpływ zielonych roślin na sen człowieka. Okazuje się, że jeśli jedna zielona roślina liściasta zostanie umieszczona na powierzchni ok. 10 m2, jest w stanie oczyścić ją z toksyn. Szkodliwe substancje np. pochodzące z chemii domowej, z kosmetyków, z dymu tytoniowego, są często przyczyną bólów głowy, kataru, łzawienia oczu. Stosowanie zielonych, liściastych odmian w sypialni pomaga skutecznie chronić zdrowie przed tymi czynnikami.

Kwiaty do sypialni to doskonały pomysł na całoroczną, żywą dekorację wnętrza oraz idealny sposób na oczyszczanie powietrza. Skrzydłokwiaty, palmy, fikusy i zielistki nazywane są naturalnymi filtrami powietrza. Wyglądają efektownie, elegancko, a dodatkowo nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Skutecznie neutralizują toksyny i zapewniają spokojny, odprężający sen.