Salon

Jak stworzyć efektowną aranżację okna w salonie?

Salon jest niepodważalnie najważniejszym pomieszczeniem każdego domu. To tutaj oddajemy się wypoczynkowi i gościmy przyjaciół, dlatego tak ważne jest, by dekoracja okien salonie – pomieszczeniu, które stanowi wizytówkę naszego domu – sprzyjała naszemu komfortowi. Odpowiednie połączenie mebli i dodatków to nie wszystko – to, co stanowi ważny element aranżacji wnętrz, to manipulowanie światłem, o czym wielu zapomina. Jak wykorzystać światło dzienne w urządzaniu salonu? Poniżej kilka propozycji efektownej aranżacji okien w salonie, które sprawią, że poczujemy się świetnie we własnym domu.

Aranżacja okna w salonie

Prywatność przede wszystkim

Mieszkanie to przestrzeń, w której szczególnie cenimy sobie prywatność i komfort. Idealnie, gdy nasze domy nie sąsiadują z innymi, a widok z okna przestawia wyłącznie naturę, jednak wielu z nas mieszka w miastach, gdzie trudno o taki luksus. To jednak wcale nie znaczy, że jesteśmy skazani na rezygnowanie z prywatności.

Rynek oferuje nam wiele rozwiązań, które pozwolą nie tylko w estetyczny sposób „odgrodzić się” od świata zewnętrznego, ale także manipulować ilością światła dziennego w pomieszczeniu.

Najbardziej znanym rozwiązaniem będzie wykorzystanie firan, zasłon lub połączenia obydwu. Obecne trendy w urządzaniu wnętrz zakładają minimalizm, więc taka powinna być również aranżacja przestrzeni wokół okna. Warto zrezygnować z nadmiaru wzorów i aplikacji, zamiast tego postawić na gładkie firany z tiulu lub organzy.

To dobra opcja dla pomieszczeń, które są ciemne i nie ma w nich nadmiaru światła słonecznego. Gładka, biała firanka nie ograniczy dopływu światła i nie przytłoczy dodatkowo pomieszczenia. Możemy zawiesić ją na drążku i zasłaniać lub odsłaniać zgodnie z potrzebą.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione i zależy nam na ograniczeniu lub przytłumieniu światła słonecznego, warto rozważyć wykorzystanie zasłon zaciemniających, które możemy połączyć z firanami lub solo. Zasłony również nie powinny przytłaczać przestrzeni salonu.

W aranżacji okna warto postawić na spójność z resztą pomieszczenia. Możemy wykorzystać do tego zasłony, które będą kolorystycznie dopasowane do reszty dodatków lub po prostu nie będą dla tej przestrzeni przytłaczające lub niepasujące.

W górę i w dół

Innym rozwiązaniem, które wciąż cieszy się sporą popularnością, są rolety. To bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie, którego montaż możemy dopasować do naszych możliwości. Producenci oferują rolety mocowane do ścian, sufitów, ram okien, a nawet przyklejane do nich. Możemy dobrać taką formę rolet, która będzie idealnie wpisywała się w nasze potrzeby.

Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań będzie wykorzystanie rolet dzień-noc. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prywatność i zaciszny nastrój. Ich podstawową zaletą jest to, że ilość światła możemy zmieniać bez konieczności podnoszenia rolety. Możemy przy nich całkowicie zrezygnować z firan czy zasłon. Jednym ruchem wyregulujemy ilość światła w pomieszczeniu, nie tracąc przy tym na prywatności.

Kolejną fantastyczną opcją na rynku są rolety rzymskie. Nie jest to tak praktycznie rozwiązanie jak w przypadku zasłon dzień-noc, choć należy przyznać, że nieco bardziej wdzięczne i estetyczne. To dobra alternatywa dla zasłon, nie przytłaczająca przestrzeni i mamy też możliwość personalizacji. Rolety rzymskie możemy bowiem kupić w niemalże każdym dowolnym wzorze i kolorze, dowolność dotyczy również grubości materiału, z którego wykonane są nasze rolety.

Mimo licznych zalet, rolety rzymskie posiadają również swoje minusy. Nie są polecane dla alergików, ponieważ są wykonane z tkanin, które zbierają kurz. Ich wadą jest również fakt, że efektownie wyglądają na oknach do półtora metra szerokości, ponadto ich regulowanie przy szerszych oknach bywa niewygodne. Mimo to rolety rzymskie wciąż mają swoich fanów i są widoczne w nowoczesnych aranżacjach okien. Idealnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu tradycyjnym czy rustykalnym, choć nie tylko.

Najbardziej kosztowną i spektakularną opcją są rolety drewniane. Estetyka drewna i jego wytrzymałość to podstawowe zalety tego rozwiązania. Ich plusem jest możliwość regulowania ilości wpadającego światła bez konieczności podnoszenia rolety. Łatwo możemy utrzymać je w czystości, regularnie zbierając z nich kurz za pomocą miotełki. Są też o wiele bardziej trwałe niż zwykłe rolety, choć ich montaż bywa trudny.

To rozwiązanie dla wnętrz, które mają ekspozycję południową lub są wyjątkowo mocno nasłonecznione, choć nie tylko. Idealnie sprawdzają się zarówno w surowych industrialnych przestrzeniach, jak i w salonach w stylu skandynawskim.

Zobacz teżKuchnia w stylu skandynawskim

Zielony parapet

Bliskość natury sprzyja wypoczynkowi, a widok pól i lasów za oknem sprawia, że wnętrze wydaje się przytulne i ciepłe. Co zrobić, jeśli za oknem dominuje jedynie betonowa dżungla? W tym przypadku warto postawić na rośliny doniczkowe, które chyba nigdy nie wyjdą z mody.

Wykorzystanie żywych roślin w aranżacji okna w salonie nie tylko pozwoli nam przykryć szarość sąsiednich budynków, ale również poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu. W tym wypadku warto dobrać rośliny o wymaganiach odpowiadających naszym warunkom – w przypadku mocno nasłonecznionych okien nie należy wystawiać roślin na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Jeśli zmagamy się z deficytem światła słonecznego, możemy wykorzystać rośliny, które nie są szczególnie światłolubne jak chociażby sansewieria, która początkowo kojarzona z czasem PRL-u, wciąż cieszy się popularnością. Mocno nasłonecznione parapety będą służyć sukulentom, możemy śmiało postawić na nich kaktusy, aloesy i wilczomlecze.

Rośliny to bezsprzecznie idealna dekoracja okien, zwłaszcza w odpowiednio dobranych osłonkach. Do tradycyjnych wnętrz idealnie pasować będą ceramiczne osłonki o prostej formie i subtelnym kolorze lub drewniane skrzynki. Do bardziej nowoczesnych wnętrz możemy wybrać osłonki z betonu lub metalu. Możemy wybrać kilka podobnych osłonek do kilku roślin, choć wcale nie musimy kierować się przesadną dbałością i śmiało możemy wykorzystać osłonki w różnych kolorach i formach, o ile pasują do reszty wnętrza.