Sypialnia

Jaki materac wybrać? Sprawdź nasze wskazówki

Sen pochłania około 1/3 naszego życia. W łóżku nie tylko śpimy, ale też oglądamy seriale, czytamy książkę czy bawimy się z dziećmi. To, jaki materac wybierzesz dla łóżka w swojej sypialni, będzie miało ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i codzienną energię, wbrew pozorom nie jest to więc błahostka.

Jaki materac wybrać

Kupno dobrego materaca nie jest małym wydatkiem. Ceny najtańszych materacy zaczynają się co prawda już od kilkudziesięciu złotych, jednak trudno liczyć na to, by produkt w tej cenie zapewnił nam komfort snu i regenerację po ciężkim dniu.

Tryb życia wielu ludzi w dzisiejszych czasach dalece odbiega od tego, co jest odpowiednie dla naszego organizmu – siedząca praca, brak ruchu i aktywności fizycznej, to przyczyny wielu schorzeń kręgosłupa i innych problemów medycznych. Dobry materac powinien pomóc nam zniwelować skutki obciążenia jakiemu poddawane jest nasze ciało każdego dnia, dlatego ten zakup można potraktować jako swego rodzaju inwestycję.

Zobacz teżJaki kolor do sypialni? Sprawdź, na co się zdecydować

Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?

Producenci najczęściej przyznają trzy stopnie twardości materaca: miękki, średni i twardy. Przy wyborze twardości kupujący często kierują się własnymi preferencjami, niekiedy wynikającymi z przyzwyczajenia, często ulegamy też sugestiom rodziny i przyjaciół – tymczasem w rzeczywistości to, jaki stopień twardości materaca będzie dla nas odpowiedni, zależy od naszego wzrostu oraz wagi ciała.

Cięższe ciało wywiera większą siłę nacisku na powierzchnię materaca, przez co bardziej się w nim zapada. Choć dla niektórych może to być wygodne, w rzeczywistości jest niewskazane m.in. ze względu na ryzyko powstawania zakrzepów. W zbyt miękkim materacu nie wypoczywa też kręgosłup – wykrzywia się, jego wyprostowanie jest utrudnione, a rano możemy obudzić się z bólem.

Osoba o małej wadze z kolei nie wyśpi się dobrze na twardym materacu, ponieważ siła nacisku jest największa jedynie w kilku miejscach ciała i w efekcie niekorzystnie uciska na naczynia krwionośne. Po takim śnie na ogół czuje się poranne odrętwienie.

Wybór twardości materaca w zależności od wagi ciała

  • H2 – średni – materace o tej twardości przeznaczone są dla osób o wadze do 80 kg.
  • H3 – twardy – klasycznie twarde materace wskazane są dla osób o wadze między 80 kg a 100 kg.
  • H4 – bardzo twardy – na materacach o takim stopniu twardości powinny wypoczywać o wadze powyżej 100 kg.

Dobre materace projektowane są z myślą o ciele osoby wypoczywającej według podziału na newralgiczne obszary. Odpowiednio sprofilowany materac podzielony jest na zróżnicowane strefy twardości, odpowiadające ułożeniu kolejno głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek oraz stóp.

Pokrowiec materaca sposobem na walkę z roztoczem

Na ogół nie wymienia się materaca co pół roku, tymczasem osiada na nim codzienny kurz, resztki naturalnie złuszczającego się naskórka, bakterie, wirusy, drobnoustroje. U osób wrażliwych może doprowadzić to do alergii, a nawet stanów astmatycznych. Materac powinien być obłożony pokrowcem zdrowym dla skóry – takim, który można wygodnie zdjąć i wyprać. Jeżeli pokrowiec materaca nie jest zdejmowalny, należy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę nadającą się do prania.

Zobacz teżJak wybrać narożnik czy kanapę do salonu?

Jaki materac do spania: piankowy, sprężynowy czy hybrydowy?

Dawniej wszystkie materace były wypełniane… sianem. Obecnie wykorzystuje się bardzo zaawansowane technologie, a wybór materaca nie jest sprawą prostą.

  • Materace piankowe wykonane ze specjalnej pianki są bardzo lekkie. Nowoczesne materace są wykonywane z pianki termoelastycznej, która „układa” siłę nacisku względem temperatury ciała. Dodatkowo konstrukcja materaca nie pozwala na jego odkształcanie się, co stanowiło istotny problem w materacach starszego typu.
  • Materace sprężynowe, które są zbudowane ze specjalnie ułożonych wewnątrz sprężyn mają znacznie dłuższą tradycję. Wyróżniamy kilka rodzajów ułożenia sprężyn, np. kieszeniowe czy bonnelowe.
  • Hybrydowymi nazywa się materace wielowarstwowe, z których jedną warstwę stanowią sprężyny, na którą położone są warstwy piankowe.

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie o najlepsze wypełnienie materaca. Nowoczesne materace sprężynowe likwidują drgania, lecz ważne jest, by sprężyn było dużo. Z kolei w przypadku wypełnień piankowych pokutuje mit o ich odkształcaniu się i stopniowym wyniszczaniu pianki, choć w materacach dobrej jakości nie musimy się o to martwić. Jedynym kryterium są tu więc własne preferencje, a z pewnością przed zakupem materac warto wypróbować bezpośrednio w sklepie (oczywiście o ile nie zamawiamy przez internet).

Materace medyczne

Odrębną kategorię materacy stanowią materace medyczne. Są one dedykowane osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Po spełnieniu wielu kryteriów tego typu materace otrzymują kategorię wyrobów medycznych (co oznacza również niższy, 8% VAT), a osoby ze wskazaniami mogą kupić takie materace z częściową refundacją.

Do materacy medycznych należą również materace przeciwodleżynowe, które są szczególnie wskazane dla osób przewlekle chorych, spędzających większą ilość czasu w pozycji leżącej.

Wykonawcy niektórych profesji są szczególne narażeni na schorzenia układu kostnego – np. kierowcy (długotrwała pozycja siedząca), sprzedawcy (pozycja stojąca), pracownicy fizyczni (dźwiganie ciężarów). Te osoby coraz częściej decydują się na kupno materacy medycznych, traktując je jako profilaktykę prozdrowotną i uchronienie się przed negatywnymi skutkami niewłaściwej postawy ciała.