Kuchnia

Funkcjonalna i wygodna kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu to dość rzadko spotykane rozwiązanie aranżacyjne. Wielu osobom wydaje się, że urządzenie funkcjonalnej i komfortowej w użytkowaniu przestrzeni na poddaszu jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Choć skosy mogą nieco komplikować właściwe zagospodarowanie miejsca, to jednak dzięki pomysłowości i dobremu zaplanowaniu, kuchnia na poddaszu może być nie tylko praktyczna, ale też niezwykle oryginalna i nowoczesna.

kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu- od czego zacząć?

Aby zdecydować, czy urządzenie kuchni na poddaszu jest dobrym pomysłem, trzeba starannie zmierzyć dostępną powierzchnię. Kluczowe znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej – prostopadłej do podłogi, która znajduje się na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Od jej wysokości zależy, ile przestrzeni będziemy mogli wykorzystać podczas aranżacji kuchni.

Pamiętajmy także, że pomieszczenia tuż przy dachu budynku najszybciej się nagrzewają. Dlatego najlepiej usytuować kuchnię na poddaszu od strony północnej – tam słońce nie będzie aż tak doskwierało. Poddasze domu z dwuspadowym, spadzistym dachem stosunkowo łatwo będzie zaaranżować. Mamy wtedy do dyspozycji dużo miejsca, które możemy dowolnie wykorzystać.

Zobacz teżKuchnia z wyspą – czy warto się na nią zdecydować?

Znacznie bardziej problematyczna jest aranżacja poddasza w domu z wielospadowym dachem. Skosy są rozmieszczone w wielu miejscach i pod różnym kątem, co utrudnia funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Jednak dzięki kreatywnemu podejściu można poradzić sobie z tą niedogodnością.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepiej urządzić kuchnię otwartą. Wtedy będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej, a duży dopływ światła naturalnego sprawi, że nabierze niepowtarzalnego, przytulnego klimatu.

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Podczas urządzania kuchni na poddaszu bardzo ważne jest, by jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. W kuchni zazwyczaj wykonujemy czynności w pozycji stojącej, dlatego pomieszczenie musi pozwalać na swobodne przemieszczanie się i pracę. Dobrym pomysłem jest stworzenie wyspy kuchennej na środku pomieszczenia lub w innym miejscu, w którym sufit jest najwyżej. Płyty grzewczej lub kuchenki gazowej nie należy montować pod skosem, ponieważ może nie wystarczyć miejsca na okap. Co zatem umieścić pod skosem?

Ścianka kolankowa decyduje

Jak wspomniano wcześniej, dużo zależy od wysokości ścianki kolankowej. W wielu wypadkach jej wysokość umożliwia montaż dolnych szafek kuchennych. Kiedy ścianka jest nieco wyższa, na przykład ma co najmniej 140 cm można pod skosem ustawić stół jadalny i krzesła. W dodatku gdy na skosie znajdują się okna dachowe, wtedy światło padające na stół będzie tworzyło miłą atmosferę, a także doda kuchni jasności i świeżości.

Podczas wyboru mebli i sprzętu AGD do kuchni na poddaszu warto wybierać rozwiązania, które są jak najbardziej funkcjonalne. Jeśli dom posiada wielospadowy dach i dużo skosów o różnym kącie nachylenia, zdecydowanie warto rozważyć zamówienie mebli na wymiar – wtedy dowolnie dopasujemy je do własnych potrzeb i maksymalnie wykorzystamy każdy kąt. W kuchni o małej powierzchni doskonale sprawdzają się sprzęty typu „2 w 1”. Spory problem sprawia usytuowanie lodówki, ponieważ zajmuje dużo przestrzeni – najlepiej ustawić ją w miejscu o największej wysokości, a rozmieszczenie reszty sprzętów dostosować właśnie do niej.

Aranżacja kuchni na poddaszu – najciekawsze pomysły

Kuchnia na poddaszu zazwyczaj cechuje się małą i nieregularną powierzchnią, jednak dzięki zastosowaniu kilku trików można optycznie ją powiększyć. Poleca się stosowanie jasnych kolorów, zarówno jeśli chodzi o ściany, podłogę, jak i meble. Klasyczna biel, beż, albo szarość będą prezentowały się elegancko i nowocześnie, a przy tym nadadzą wrażenie przestrzenności. Całość można urozmaicić za pomocą dwóch lub trzech mocnych akcentów kolorystycznych. Jasne barwy we wnętrzu rozproszą i zmiękczą światło wpadające przez okna dachowe i sprawią, że kuchnia stanie się bardziej przytulna i klimatyczna.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Warto starannie zaplanować oświetlenie pomieszczenia. Jeśli będzie dobrze dobrane, znacznie podniesie funkcjonalność kuchni na poddaszu i sprawi, że korzystanie z niej będzie komfortowe, a także optycznie ją powiększy. Światło może zniwelować cienie, które powodują, że pokój wydaje się jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Skosy na suficie dają możliwość stworzenia niezwykle ciekawych i efektownych aranżacji świetlnych. Punktowe lampy lub panele ledowe wbudowane w skos pięknie oświetlą przestrzeń roboczą i dadzą niebanalny efekt wizualny.

Jeśli na poddaszu znajduje się drewniana więźba dachowa, warto zaakcentować ją i pozwolić, by nadała wnętrzu rustykalnego, nieco surowego charakteru. Drewniane belki na suficie można wykorzystać na przykład do wieszania na nich patelni, garnków i innych naczyń. Doskonale prezentują się także lampy zamontowane na belkach. Na koniec nie zapominajmy o znanym od lat, sprawdzonym triku z wykorzystaniem luster. Można zastosować chociażby lustrzane boki szafek kuchennych. Lustrzane odbicie jak nic innego działa na korzyść małych przestrzeni i sprawia, że wydają się znacznie większe.

Po co urządzamy kuchnię na poddaszu?

Choć urządzenie kuchni na poddaszu nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w domu o wielospadowym dachu, to jednak przy odrobinie pracy i może się to udać. Poddasze z kuchnią można będzie wykorzystać jako niezależne mieszkanie dla młodego małżeństwa w domu wielopokoleniowym, czy też jako inwestycję pod wynajem.