Aranżacje

Jak zagospodarować miejsce pod schodami?

Wiele osób mieszkających w domach lub mieszkaniach dwupoziomowych zastanawia się jak zagospodarować miejsce pod schodami, by zyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie i ograniczyć ilość niewykorzystanej, kurzącej się powierzchni. W tym artykule znajdziesz ciekawe informacje na temat aranżacji zabudowy pod schody, oraz wiele innych istotnych zagadnień z tym związanych.

Miejsce pod schodami

Zabudowa pod schody – jak się za to zabrać?

W większości piętrowych domów lub dwupoziomowych mieszkań bardzo istotnym elementem wystroju są schody, dlatego jeśli we właściwy sposób zaaranżujesz przestrzeń, która znajduje się pomiędzy nimi sprawisz, że będzie to nie tylko atrakcyjny element Twojego domu, ale też bardzo praktyczny i funkcjonalny.

Jeśli planujesz zagospodarować miejsce pod schodami, przemyśl dobrze jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego domu, aby metraż nie uległ zmniejszeniu, i aby nie zagracić niepotrzebnie miejsca. To, w jaki sposób zaaranżujesz zabudowę pod schody zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, oraz od potrzeb Twoich jak i pozostałych domowników. Bardzo duże znaczenie ma tutaj sama lokalizacja schodów – inaczej podejdziemy do aranżacji tego miejsca w przedpokoju, a zupełnie inaczej w kuchni bądź salonie.

Zobacz teżFunkcjonalna i wygodna kuchnia na poddaszu

Funkcjonalność zabudowy pod schody jest kluczowa

Czy wiesz, że puste miejsce pod schodami można zaadaptować na bardzo wiele sposobów? Poniżej kilka przykładów:

  • można powiesić tam specjalne półki na książki,
  • można umieścić tam wieszak na ubrania, np. te używane w innym sezonie,
  • zyskującym na popularności rozwiązaniem jest również aranżacja w tym miejscu mini barku,
  • w przypadku małych mieszkań przestrzeń pod schodami wykorzystywana jest dość często jako zabudowa kuchenna lub mała spiżarnia.

Dobrze przemyślany projekt umożliwi Ci wykorzystanie w odpowiedni sposób każdego centymetra powierzchni, a tym samym zwiększy się znacznie funkcjonalność schodów.

Aranżacja powierzchni pod schodami – czy to dobre miejsce na ubrania?

Ciekawym pomysłem jest adaptacja powierzchni pod schodami jako dodatkowego miejsca na ubrania. Taka zabudowa pod schodami jest w stanie pomieścić naprawdę wiele: buty, ubrania, ale też dekoracje na inny sezon (np. na święta), przedmioty turystyczne wykorzystywane tylko raz w roku i tym podobne. Warto wygospodarować też miejsce na duże, pojemne szuflady, w których można będzie przechowywać ręczniki czy pościel.

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest zabudowanie wolnej przestrzeni pod schodami przy użyciu specjalnych półek oraz drążka na wieszaki. W tym przypadku zaleca się również zamontowanie nowoczesnych drzwi przesuwnych, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni i wąskich przejściach.

Warto mieć na uwadze, że zabudowa pod schody musi być jak najlepiej przemyślana, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wartym rozważenia jest zamówienie mebli na wymiar, razem z projektem – doświadczony projektant z pewnością doradzi, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Zabudowa pod schody to także idealne miejsce na przetwory i zapasy

Czy wiesz, że jeśli schody znajdują się w pobliżu kuchni, możesz je przeznaczyć na spiżarnię lub mini skład? To rozwiązanie pozwoli Ci przechowywać pod ręką wszelkie potrzebne w kuchni produkty, takie jak:

  • różnego rodzaju słoiki z przetworami,
  • produkty spożywcze,
  • kawę i herbatę,
  • przyprawy,
  • wiele, wiele innych.

Pustą przestrzeń pod schodami możesz zagospodarować stosując specjalne wysuwane regały oraz nowoczesne kosze „cargo” na prowadnicach. Jest to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie – w razie potrzeby wystarczy, że odsuniesz szufladę i uzyskasz wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych tam produktów, bez potrzeby sięgania głęboko. To także sposób na dobre zorientowanie się w posiadanych zapasach, których często nie widać z zwykłych głębokich półkach.

Jeśli zastanawiasz się jak zagospodarować miejsce pod schodami, ciekawym pomysłem jest również aranżacja w tym miejscu pomieszczenia gospodarczego, w którym można będzie przechowywać takie rzeczy jak: odkurzacz, żelazko, deska do prasowania oraz wiele innych niezbędnych sprzętów i urządzeń gospodarstwa domowego. Zaleca się aby akcesoria takie jak szczotka do zamiatania czy szufelka znajdowały się w pobliżu, bowiem są to przedmioty codziennego użytku, dlatego też schowek pod schodami to idealne miejsce na ich przechowywanie!

Kącik wypoczynkowy pod schodami – innowacyjna aranżacja

Zabudowę pod schody możesz również wykorzystać jako przytulny kącik wypoczynkowy, takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony domowników, jest szczególnie polecane w przypadku mieszkań o małym metrażu.

Zobacz teżPokój młodzieżowy – jak urządzić pokój dla nastolatka?

Jeśli zależy Ci na oryginalnej, ponadczasowej adaptacji ścian, w tym miejscu możesz zastosować specjalne panele imitujące drewno lub cegłę. Sprzęt można zawiesić na specjalnych wieszakach lub postawić na meblach. Aby zyskać dodatkową przestrzeń w centrum pokoju możesz również umieścić w tym miejscu kanapę – o ile dostępna przestrzeń oczywiście jest wystarczająco duża.

Miejsce na biokominek

Kolejnym zyskującym na popularności rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami jako miejsce na biokominek, gdyż jest to jeden z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia wnętrza domu.

W zależności od rodzaju zabudowy masz możliwość wyboru montażu kominka narożnego lub tradycyjnego, na rynku dostępne są także bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak portale kominkowe wykonane z marmuru oraz granitu. Poprzez ich zastosowanie wnętrze domu lub mieszkania staje się o wiele bardziej przytulne.

Powierzchnia pod schodami – świetne miejsce na rower i sprzęt sportowy

Jeśli nie masz gdzie przechowywać roweru zabudowa pod schodami w przedpokoju będzie doskonałym do tego miejscem. Warto zdecydować się na zamontowanie specjalnego wieszaka, dzięki któremu zaoszczędzisz także sporo miejsca na podłodze!

Możliwości aranżacji miejsca pod schodami jest wiele. To, które będzie najlepsze dla Twojego wnętrza, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Zastanów się, czego Ci najbardziej brakuje – wykorzystanie zabudowy pod schody będzie doskonałym pomysłem.

Tagi: