Łazienka

Wanna czy prysznic? Sprawdź, co będzie najlepsze

Jeśli w domu lub mieszkaniu znajduje się tylko jedna łazienka, rozsądna analiza własnych potrzeb pomoże nam wybrać najlepszą opcję. A zatem: wanna czy prysznic? Wybór trafnego rozwiązania łazienkowego warto solidnie przemyśleć.

Prysznic czy wanna

Właściciele domów wyposażonych w co najmniej dwie łazienki mogą sobie pozwolić na luksus posiadania zarówno wanny, jak i prysznica. Zwykle proponuje się wtedy aranżację prysznica w małej, dedykowanej gościom łazience, znajdującej się najczęściej na parterze, zaś wanna stanowi element wyposażenia pokoju kąpielowego przeznaczonego dla mieszkańców domu lub apartamentu.

W takich, luksusowych jak na polskie realia warunkach, dylemat prysznic czy wanna nie istnieje i wybór aranżacyjny wnętrz łazienkowych zależy wyłącznie od gustu i zasobności portfela inwestora.

Codzienne kąpielowe rytuały

Zarówno zwolennicy wanien jak i pryszniców mają swoje koronne argumenty. Wanna daje możliwość głębokiej regeneracji i relaksacji, wraz z użyciem leczniczych płynów do kąpieli, aromaterapii i innych akcesoriów domowego SPA. W wannie można się błogo wylegiwać, słuchać muzyki, a nawet czytać książki. Rozwiązania łazienkowe z wanną doceniają również rodzice małych dzieci, którzy podkreślają szansę na zabawę w trakcie kąpieli.

Zobacz teżJak urządzić małą łazienkę? Projektowanie i aranżacja małej łazienki

Prysznic wybierają natomiast propagatorzy ekologicznego i zdrowego stylu życia, akcentując oszczędność czasu i wody podczas codziennej pielęgnacji ciała. Planując urządzanie domowej łazienki, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, do czego ona będzie nam służyć, a także refleksji, jakie są nasze indywidualne potrzeby w tym zakresie.

Codzienna pielęgnacja powinna być przecież źródłem przyjemności, chwilą tylko dla siebie. Nie zmuszajmy się więc do wyborów ponad nasze siły, aby wpisać się w standard lub modę, które nie będą nas zadowalać. Łazienka to chwila wytchnienia i w tych kategoriach myślmy o jej funkcjonalności.

Wanna czy prysznic, które jest bardziej ekologiczne? Statystyki zużycia wody nie są oczywiste

Ponieważ dyskusje o tym, czy prysznic jest bardziej ekologiczną formą codziennej higieny niż korzystanie z wanny regularnie powracają, jedna z firm badawczych postanowiła przeprowadzić badanie zużycia wody przez użytkowników wanien i pryszniców. W stu domach zamontowano specjalne urządzenia rejestrujące zużycie wody i czas spędzony w wannie lub pod prysznicem.

W ciągu dziesięciu dni zgromadzono dane z 2,6 tysiąca kąpieli. Okazało się, że użytkownicy pryszniców wykorzystują zaledwie trzy litry wody mniej niż preferujący kąpiele w wannie. Jak to możliwe? Otóż kąpiel w wannie to zwykle wypełnienie jej osiemdziesięcioma litrami wody, natomiast pod prysznicem – deklarujący wybór ekologicznego stylu życia użytkownicy spędzali średnio nie pięć, a dziesięć minut. W ten sposób woda nie była oszczędzana.

Zatem: jeśli prysznic, to tylko szybki, z zakręconą wodą podczas mycia ciała i włosów. W przeciwnym razie oszczędność wody pod prysznicem w stosunku do użytkowania wanny nie będzie aż tak istotna.

Powierzchnia łazienki i jej możliwości aranżacyjne są kluczowe

Specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz przekonują, że mała łazienka lepiej funkcjonuje na co dzień, jeśli zamontujemy w niej prysznic. Wannę lepiej przeznaczyć do nieco bardziej przestronnego wnętrza. W pokoju kąpielowym wyeksponować wręcz można wannę wolnostojącą.

Najpopularniejsze wymiary prostokątnej wanny do zabudowy to jej szerokość – 70 centymetrów i długość – w granicach od 140 do 180 centymetrów. Trzeba przy tym również założyć, że przed samą wanną trzeba będzie wygospodarować przestrzeń szeroką na min. 90 cm, aby nie tworzyło się nieprzyjemne wrażenie ciasnego pomieszczenia.

W przypadku łazienki z prysznicem, typowe kabiny prysznicowe przyjmują wymiary 80 x 80 lub 90 x 90 centymetrów. Istnieją także mniejsze modele, jednak są one mniej komfortowe i niekiedy ograniczają swobodę ruchów osoby myjącej się. W małych łazienkach polecane są instalacje kabin narożnych, półokrągłych. Podobnie, jak w przypadku wanny, założyć trzeba również pustą przestrzeń, dzięki której można będzie swobodnie wytrzeć ciało i ubrać się.

Zobacz teżJak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Eksperci w dziedzinie aranżacji wnętrz wyliczyli, że w łazience z zamontowaną kabiną przesuwną przestrzeń ta powinna mieć powierzchnię o minimalnych wymiarach 80 x 90 centymetrów, a jeśli posiadamy kabinę skrzydłową, otwieraną, swobodna przestrzeń wynosić powinna w granicach 100 x 80 centymetrów. Przestrzenie te należy dokładnie wymierzyć i zaplanować przed podjęciem decyzji: wanna czy prysznic.

Głębokie brodziki lub kabiny nawannowe i parawany

Właściciele małych łazienek, którzy marzą o namiastce wanny, coraz częściej decydują się na rozwiązanie pośrednie pomiędzy wyborem wanny lub prysznica. Zamiast standardowego brodzika prysznicowego o głębokości w granicach od 5 do 15 centymetrów, wybrać można głęboki brodzik do 30 centymetrów. Wówczas możliwa stanie się mała kąpiel, przydatna zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Także posiadacze łazienek z wannami mogą zamontować obecnie zestaw prysznicowy w wannie wraz z zasłoną prysznicową lub parawanem nawannowym. To rozwiązanie zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników, bowiem dostępne są obecnie parawany od jedno- do pięcioczęściowych, przesuwane i harmonijkowe.

Parawany nawannowe wykonane z tworzywa sztucznego są bezpieczne także dla osób starszych i dzieci, nietłukące i antyalergiczne. Urządzając łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością lub seniora istnieje także możliwość zakupu wanny ze specjalnymi drabinkami oraz uchylnym wejściem.

Jednym słowem: dylemat w postaci wanna czy prysznic można dziś rozwiązać konstruktywnie na wiele sposobów i cieszyć się codziennym użytkowaniem wygodnej, komfortowej i spełniającej nasze oczekiwania oraz potrzeby łazienki. Ważne więc, aby wybór konkretnego rozwiązania aranżacyjnego szyty był na naszą, indywidualną miarę. Wszak w łazience spędzamy sporą część życia i dobrze, aby były to chwile codziennego wytchnienia i małych radości.