Kuchnia

Kuchnia z wyspą – czy warto się na nią zdecydować?

Architekci i projektanci wnętrz stawiają na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania. Bezpowrotnie minęły czasy ciasnych i niepraktycznie umeblowanych kuchni. Współczesne wnętrza ujmują otwartym rozkładem, harmonijnym wystrojem i wysokim komfortem użytkowania. Kuchnia z wyspą w roli głównej może pełnić wiele funkcji i nie tylko ułatwić gotowanie, ale również stać się przyjemnym miejscem integracji całej rodziny.

Kuchnia z wyspą

Jak stworzyć praktyczną kuchnię z wyspą?

Praktyczna wyspa kuchenna to mebel wielofunkcyjny. Idealnie, jeśli zostanie wyposażona w szafki, w których znajdzie się miejsce np. na zastawę stołową lub garnki, oraz w szuflady zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania drobnych sprzętów kuchennych. Głównym zadaniem wyspy jest maksymalne usprawnienia pracy w kuchni.

Projektując wyspę kuchenną, należy zwrócić uwagę na to, aby nie zakłócała ciągów komunikacyjnych, czyli postawiona była w miejscu dokładnie przemyślanym. Odległość od pozostałych szafek kuchennych to minimum 1 metr. Tylko w takiej konfiguracji możliwe będzie optymalne poruszanie się w kuchni i umożliwienie korzystania z wyspy kilku osobom jednocześnie.

Zobacz teżKuchnia w stylu skandynawskim

Jeśli wyspa będzie służyć jako zastępstwo stołu z krzesłami lub hokerami, minimalna odległość od szafek to 1,5 metra. Wymiary wyspy dostosowane są do wielkości pomieszczenia, dlatego nie funkcjonują sztywno ustalone ramy wielkości mebla. Projektanci kierują się jednak zasadą, że najlepszy kształt kuchni z wyspą powinien być maksymalnie zbliżony do kwadratu, a minimalna wielkość pomieszczenia to około 15 m2.

Kuchnia z wyspą zapewni większy i lepiej dostępny blat roboczy

Większa powierzchnia blatów roboczych jest na wagę złota. Często okazuje się, że po ustawieniu na blatach chlebaka, ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego, oraz innych sprzętów niezbędnych w kuchni, ilość miejsca do przygotowania posiłków znacznie maleje. Szczególnie w sytuacji posiadania niewielkiej kuchni z ograniczoną ilością mebli wyspa sprawdzi się idealnie.

Doskonałym pomysłem w pomieszczeniu każdej wielkości jest mobilna wyspa kuchenna z blatami roboczymi, która w momencie zaistnienia różnych potrzeb, spełnia inną funkcję. W trakcie przygotowania potraw służy odpowiednią ilością dodatkowego blatu roboczego, jeśli natomiast czeka nas organizacja przyjęcia dla przyjaciół, przesunięta do salonu świetnie sprawdzi się jako miejsce dla zimnych przekąsek.

Zlewozmywak i kuchenka z idealną dostępnością

Niezwykle popularnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest „samowystarczalna” wyspa kuchenna wyposażona w kuchenkę i zlewozmywak. W takim zestawieniu należy pamiętać o tym, aby po każdej stronie kuchenki pozostało minimum 40 cm blatu roboczego, aby w razie potrzeby zestawić gorące garnki lub patelnię, czyli lepiej, żeby zlewozmywak nie znajdował się bezpośrednio obok kuchenki. Taki układ pozwoli na jednoczesne zmywanie i gotowanie przez domowników.

Idealnie jest umieścić w okolicy zlewozmywaka zmywarkę do naczyń. Nie stanowi to problemu, ponieważ instalacja wodno-kanalizacyjna doprowadzona jest już do zlewozmywaka, a prąd do kuchenki. Obecność w wyspie kuchenki, zlewozmywaka i zmywarki to funkcyjnie zaprojektowana przestrzeń robocza, ponieważ w tym samym czasie z wyspy może korzystać naraz kilka osób, które dzielą się obowiązkami.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Wyspa umieszczona w kuchni otwartej na salon to połączenie idealne, gdyż scala oba pomieszczenia. Zachowana harmonia w aranżacji kuchni i salonu pozwala na uzyskanie niezwykle atrakcyjnej wizualnie dużej otwartej przestrzeni. To niezwykle modny współcześnie trend, z którego chętnie czerpią projektanci całego świata.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Wyspa w kuchni otwartej na salon może służyć do zaprezentowania ekskluzywnej zastawy stołowej, lub kolekcji win pod warunkiem, że od strony salonu szafki będą przeszklone, lub zdecydujemy się na otwarte półki. W niewielkich wnętrzach przy wyspie od strony salonu można postawić sofę, pozwoli to uzyskać dodatkowy metraż, który przeznaczymy na dodatkowy mebel z miejscem do przechowywania, lub biblioteczkę.

Przytulne miejsce dla całej rodziny – kuchnia z wyspą integruje

Kuchnia z wyspą wydaje się być pomysłem doskonałym. Projektanci, którzy użyli jako pierwsi tego wyjątkowego triku wnętrzarskiego, z pewnością postawili przede wszystkim na funkcjonalność. Oprócz oczywistych walorów praktycznych wyspa kuchenna może pełnić rolę jadalni, czyli miejsca spożywania wspólnych rodzinnych śniadań i obiadów, a także uroczystych kolacji. Spotkania towarzyskie przy wyspie na styku salonu i kuchni nabierają znacznie bardziej klubowego wyrazu, łącząc elegancję stołu z luźnym klimatem barku w pubie okalanego wysokimi hokerami.

Kuchnia z wyspą z powodzeniem może stać się ulubionym miejscem dla dzieci do odrabiania lekcji, podczas kiedy rodzice przygotowują posiłek. Gotując przy wyspie kuchennej wyposażonej w kuchenkę, widok jest znacznie bardziej przyjemny, ponieważ nie patrzymy na ścianę, a mamy w zasięgu wzroku całą kuchnię, lub nawet salon. Jest to niewątpliwa zaleta w przypadku posiadania małych dzieci, które lepiej mieć pod ciągłą kontrolą.