Kuchnia

Nowoczesne kuchnie bez szafek wiszących – co warto wiedzieć?

Kuchnia bez górnych szafek nie musi wyglądać tak, jakby jej czegoś brakował. Odpowiednia aranżacja sprawi, że użytkowanie takiej kuchni w niczym nie odbiega od tej „tradycyjnej”. Dużą rolę odgrywają w tym pomieszczeniu przede wszystkim meble, które powinny być funkcjonalne a jednocześnie efektowne. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety zastosowania kuchni bez szafek wiszących, a także kiedy to rozwiązanie będzie doskonałym wyborem.

Kuchnie bez szafek wiszących

W jakich wnętrzach sprawdzi się kuchnia bez szafek wiszących?

Kuchnia bez górnych szafek nadaje się zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrz, dobrze wpasowuje się w całą aranżację salonu z aneksem kuchennym. Jest to rozwiązanie, które szczególnie rozważyć w niewielkich pomieszczeniach – dzięki wyeliminowaniu części mebli kuchnia nabierze dodatkowej lekkości i przestrzeni.

Zabudowa kuchni bez szafek wiszących pozwala funkcjonalnie zaaranżować kuchnię na poddaszu oraz w innych pomieszczeniach ze skosami. Rezygnując z szafek górnych, o wiele łatwiej można będzie korzystać z pomieszczenia – dotyczy to zwłaszcza osób niskiego wzrostu, które mają problemy z dostępem do sprzętu umieszczonego na wysokiej półce.

Zobacz teżFunkcjonalna i wygodna kuchnia na poddaszu

Kuchnia bez górnych szafek – czy warto?

Kuchnia pozbawiona szafek wiszących to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie wolną przestrzeń i minimalistyczne wnętrza. Tego rodzaju aranżacja najczęściej sprawdza się w kawalerskiej lub studenckiej kuchni o niewielkich rozmiarach, w której potrzeby przestrzeni do przechowywania są niewielkie.

Poprzez brak szafek wiszących na ścianie pomieszczenie kuchenne ulegnie optycznemu powiększeniu, jest to również idealny sposób na lepsze doświetlenie wnętrza.

Jak wygospodarować miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych w kuchni bez szafek wiszących?

Jak w kuchni bez szafek górnych znaleźć wystarczającą ilość miejsca do przechowywania potrzebnych rzeczy? Obecnie projektanci kuchni najczęściej polecają skorzystanie z tych rozwiązań:

  • nowoczesne szafki cargo,
  • szafki narożne,
  • szafki zawierające liczne szuflady,
  • półki wysuwane na napoje.

Dobre rozplanowanie kuchni to podstawa, szczególnie gdy ilość dostępnego miejsca jest ograniczona. Sprytnie ukryte schowki, pojemne, głębokie szuflady czy wiszące nad blatem pojemniki na przyprawy ułatwią korzystanie z kuchni bez szafek wiszących.

Jakie są zalety kuchni bez szafek górnych?

W dzisiejszych czasach wielu z nas nie ma czasu na przygotowywanie posiłków w domu. Obiad czy lunch często jemy na mieście lub zamawiamy do domu z dowozem, dlatego potrzeba posiadania dobrze wyposażonej kuchni staje się coraz mniejsza.

Dolne szafki w zupełności wystarczą na przechowywanie mniejszej ilości podstawowych kuchennych akcesoriów, bez których mimo wszystko nie da się obyć. Pozbywając się z kuchni piekarnika zyskamy szafkę z dodatkowymi szufladami, w efekcie być może osiągając jeszcze lepszą organizację, niż w przypadku tradycyjnie rozumianej zabudowy kuchennej.

Brak wiszących szafek to również zbliżenie aranżacji kuchni jak i salonu, szczególnie, gdy kuchnia stanowi jedynie aneks w salonie.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Meble kuchenne bez wiszących szafek – idealne rozwiązanie do małej kuchni

Meble kuchenne pozbawione górnych szafek stanowią oryginalne i ponadczasowe wyposażenie, które niesie ze sobą wiele udogodnień. Poprzez połączenie kuchni z salonem stworzyć można bardzo spójną przestrzeń, która bez wspomnianych szafek górnych optycznie się powiększy.

Standardowe szafki kuchenne można w prosty i łatwy sposób zastąpić też szklanym regałem oraz innymi półkami, także wykonanymi z drewna, dzięki czemu niejako „przekażemy” część powierzchni kuchni na rzecz salonu.

Można także zamontować półki z drewna nie stosując przy tym drzwiczek, dzięki czemu będą one idealnym dopełnieniem wnętrza w stylu boho. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że można je zrobić samodzielnie w domu.

Półka na specjalnych, dekoracyjnych wspornikach, która ciągnie się przez całą długość ściany to modne ostatnio rozwiązanie, niezwykle korzystne oraz funkcjonalne – na takiej półce można umieścić wiele rzeczy, które tym samym znajdą się w zasięgu ręki.

Jakie są alternatywy dla szafek wiszących w kuchni?

Wiszące półki coraz częściej zastępowane są jedną wysoką szafką, tzw. kolumnową. Inną opcją, plasującą się niejako pomiędzy szafkami wiszącymi a ich brakiem są tzw. moduły otwarte. Na tym oczywiście możliwości się nie kończą:

  • nad dolnymi szafkami można zamontować galerię zdjęć rodzinnych oraz haczyki na kubki,
  • w tym miejscu sprawdzą się kinkiety oświetleniowe, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie, nadając mu bardziej przytulnego charakteru,
  • jeśli na kuchennych ścianach występują okna, można je wykorzystać i zaaranżować przestrzeń znajdującą się wokół nich,
  • w nowoczesnych kuchniach coraz częściej stosuje się zabudowaną ścianę od sufitu do podłogi; można na niej umieścić zarówno akcesoria i sprzęty kuchenne, jak i szuflady do przechowywania.

Obecność szafek górnych w kuchni nie jest nienaruszalnym standardem, którego należy się trzymać. Kuchnie bez górnych szafek to coraz częściej spotykane rozwiązanie, nie tylko w mieszkaniach studenckich, ale też w domach zabieganych mieszkańców miast.