Pokój dla dziecka

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Jak urządzić pokój dla chłopca, by był zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Często okazuje się bowiem, że dzieci są najbardziej wymagające jeśli chodzi o aranżację przestrzeni. Jednak przy odrobinie kreatywności urządzenie pięknego pokoju dla chłopca naprawdę nie jest trudne.

Pokój dla chłopca

Urządzasz pokój dla chłopca? Uciekaj od stereotypów

Aranżacja pokoju dla chłopca powinna zależeć od wieku i preferencji jego użytkownika – to właśnie z nim należy ustalić, jak ma wyglądać pokój. Błędem jest twierdzenie, że w pokoju dla chłopca sprawdzą się jedynie niebieskie kolory i stereotypowe, „chłopięce” motywy – samochodziki, rakiety czy wzory sportowe. Tak naprawdę pokój chłopca i dziewczynki wcale nie musi diametralnie się różnić.

Niezależnie od wieku dziecka, warto zadbać o to, by wnętrze, w którym spędza czas nie było nazbyt kolorowe i pstrokate. Taka przestrzeń nie sprzyja koncentracji, a nawet może powodować rozdrażnienie i przygnębienie u dziecka.

Zobacz teżPokój młodzieżowy – jak urządzić pokój dla nastolatka?

Projektanci wnętrz podpowiadają, że podczas urządzania pokoju dla chłopca najlepiej wybrać dwie dominujące barwy, które będą stonowane i spokojne oraz kilka dopasowanych do nich akcentów kolorystycznych. Taki pokój będzie zarówno stylowy, jak i przyjazny dla malucha.

Przy aranżowaniu pokoju należy wziąć pod uwagę także wiek dziecka. Niemowlę czy dwulatek nie ma zbyt wiele do powiedzenia na temat wystroju wnętrza, natomiast dziecko w wieku przedszkolnym czy nastolatek już z pewnością ma swoje zdanie.

Nawet gdy dziecko jest jeszcze małe, dobrze jest zaprojektować jego pokój z myślą o przyszłości. Stonowana baza sprawdzi się również wtedy, gdy maluch już podrośnie. Jeśli umiejętnie zaaranżujesz przestrzeń, bez trudu zaadaptujesz ją do zmieniającego się wieku i upodobań dziecka. Wystarczy, że wymienisz kilka dodatków, a nabierze on zupełnie innego charakteru.

Funkcjonalne rozwiązania w chłopięcym pokoju

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić pokój dla chłopca, trzeba pamiętać, że dziecięca przestrzeń musi być bezpieczna i funkcjonalna. Specjaliści radzą, by w pokoju dla dziecka wydzielić kilka głównych stref. Nawet w wypadku, gdy do dyspozycji jest mała powierzchnia, warto zadbać o odpowiednie rozplanowanie mebli, wyposażenia i akcesoriów.

W pokoju dla chłopca musi znaleźć się strefa wypoczynku, strefa zabawy oraz strefa nauki. Jak rozmieścić poszczególne strefy? Wiele zależy od Twoich możliwości oraz układu mieszkania, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Strefa nauki, a więc ta, gdzie dziecko będzie odrabiało lekcje, powinna być dobrze oświetlona. Biurko najlepiej umieścić przy oknie, co zapewni naturalne, dzienne światło.

W strefie wypoczynku obowiązkowo musi znaleźć się łóżko. W wypadku, gdy do dyspozycji jest niewielka przestrzeń, można przemyśleć zakup łóżka piętrowego: górne piętro będzie przeznaczone wyłącznie do spania, a dolne na zabawę i relaks (lub na odwrót).

Jeśli dziecko jest jeszcze małe i korzysta z wielu zabawek, dobrze jest wydzielić część pokoju za pomocą dywanu lub miękkiej maty. Niezależnie od wieku dziecka warto zadbać o to, by strefa zabawy nie wchodziła w strefę snu. Badania dowodzą, że jeśli w ciągu dnia maluch spędza czas w łóżku, na przykład czytając książkę, istnieje spora szansa, że będzie miał trudności z zasypianiem w nocy.

Najciekawsze kolory i motywy w chłopięcym pokoju

Urządzając pokój dla chłopca, warto dowiedzieć się co nieco na temat psychologii kolorów. To, jakie barwy dominują we wnętrzu ma duży wpływ na samopoczucie jego właściciela.

Zobacz teżJaki kolor do sypialni? Sprawdź, na co się zdecydować

Zieleń i błękit uspokajają i relaksują, natomiast czerwień, pomarańcz i żółć działają pobudzająco. Takie intensywne barwy sprawdzają się w roli dodatków, jednak gdy dominują w pomieszczeniu, mogą źle działać na psychikę dziecka.

Aranżując pokój dla chłopca staraj się operować barwami z tej samej palety lub kolorami uzupełniającymi się. Uniwersalne odcienie, które stanowią świetną bazę w pomieszczeniu to biel, beż i jasna szarość. Jednolite ściany można urozmaicić kolorowymi plakatami lub na jednej z nich umieścić ciekawą fototapetę.

A jakie motywy pasują do chłopięcego pokoju? Jak wspomniano wcześniej, lepiej stronić od stereotypów i pozwolić dziecku samodzielnie wybrać motyw przewodni. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się chociażby wzory nawiązujące do dzikiej dżungli, safari, kosmosu oraz klimaty marynarskie. Uniwersalnym i bezpiecznym wyborem są też wszelkie motywy geometryczne.

Jakie meble i dodatki powinny się znaleźć w pokoju dla chłopca?

W pokoju dla chłopca muszą znaleźć się takie meble, jak łóżko, szafa i komoda, a także biurko lub stolik do nauki i zabawy. W sklepach meblowych można znaleźć gotowe zestawy mebli dziecięcych, co jest niezwykle wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Poszczególne elementy wyposażenia można jednak wybierać oddzielnie, mając na uwadze harmonię i spójność we wnętrzu.

Szczególną uwagę należy poświęcić miejscu do przechowywania zabawek. Jak wiadomo, w dziecięcym pokoju nigdy ich nie brakuje. Zabawki można trzymać w głębokiej szufladzie lub na regałach. Warto jednak wybierać takie meble, które umożliwią dziecku samodzielne odkładanie zabawek na miejsce, a więc niezbyt wysokie czy trudne w obsłudze. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są też plastikowe lub tekstylne pojemniki na zabawki.

A co powiedzieć o dodatkach do pokoju dla chłopca? Wybór jest naprawdę duży. Dzieci chętnie korzystają na przykład z miękkich puf, które mogą posłużyć nie tylko do siedzenia, ale też do zabawy. W wypadku, gdy do dyspozycji jest więcej miejsca, można rozważyć urozmaicenie dziecięcego pokoju za pomocą zjeżdżalni, namiotu tipi czy wiszącego hamaka.