Instalacje

Klimatyzacja domowa – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja do niedawna kojarzyła się głównie z przyjemnym chłodem w pokojach hotelowych czy nowoczesnych biurach. Dziś jednak klimatyzacja domowa nie jest już niczym zaskakującym. Rozwiązanie takie coraz częściej wybierają właściciele zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań – nawet tych z tzw. wielkiej płyty.

klimatyzacja domowa

Klimatyzacja w domu nie tylko na lato

Postępujące z roku na rok ocieplenie klimatu zachęca do inwestowania w niezawodny system chłodzenia. Z drugiej, nowoczesne klimatyzatory oferują dużo więcej niż jedynie nawiew chłodnego powietrza.

Jonizowanie pomieszczenia

Klimatyzacja w domu pomaga zwalczyć pleśń, nieprzyjemne zapachy i wirusy. Dzięki regularnej wymianie, osuszaniu i jonizowaniu powietrza, komfort przebywania w mieszkaniu czy domu jest zdecydowanie wyższy. Klimatyzator może pracować przez cały rok, nie tylko w upalne dni, ponieważ…

Klimatyzacja nie tylko chłodzi

Utarło się przekonanie, że klimatyzacja to rozwiązanie idealne tylko na upalne dni. Tymczasem na rynku dostępne są klimatyzatory chłodząco-grzejące, które wykorzystują odwrócenie obiegu – parownik oddaje ciepło, podczas gdy skraplacz przekazuje chłód na zewnątrz domu czy mieszkania.

Tego typu rozwiązanie można zastosować zastępując w całości ogrzewanie elektryczne w domu, jeśli takie planowano zastosować. Klimatyzator pokojowy pobierający 1000 W prądu zapewni bowiem trzykrotnie większą moc grzewczą (3000 W), stając się istotnie tańszym źródłem ciepła w domu.

Zobacz teżJaki grzejnik elektryczny wybrać? Grzejniki elektryczne do domu i biura

Budowa, zasada działania i rodzaje urządzeń

Głównymi elementami urządzeń klimatyzacyjnych są sprężarka, zawór rozprężny, wymienniki ciepła (parownik i skraplacz) oraz wentylatory, których zadaniem jest wymuszenie przepływu powietrza. Podstawową funkcją klimatyzatora jest wymiana oraz chłodzenie powietrza z wykorzystaniem czynnika roboczego. Jego obieg odbywa się w instalacji pomiędzy parownikiem a skraplaczem, umożliwiając chłodzenie powietrza w mieszkaniu oraz usuwanie ciepła na zewnątrz.

Klimatyzatory dzieli się zazwyczaj na rodzaje, biorąc pod uwagę ich budowę oraz wykorzystywane rozwiązanie montażowe.

Monoblock

Monoblock to klimatyzacja składająca się z pojedynczej jednostki. Gorące powietrze odprowadzane jest w tym przypadku specjalnym przewodem przez otwór okienny lub bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.

Klimatyzacja typu split

Tego typu klimatyzacja zbudowana jest z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, połączonych ze sobą linią chłodniczą. Linia ta umożliwia obieg czynnika roboczego, a poprowadzone przy niej przewody elektryczne odpowiadają za prawidłową komunikację i synchronizację pracy obu jednostek.

Multisplit

Klimatyzacja typu multisplit zbudowana jest z jednej jednostki zewnętrznej i podłączonych do niej wielu urządzeń wewnętrznych, mogących znajdować się w różnych pomieszczeniach. To rozwiązanie często stosowane np. w lokalach biurowych.

Klimatyzatory przenośne

Mobilne klimatyzatory przenośne najczęściej stosowane są doraźnie podczas największych upałów, lub w domach, w których nie ma możliwości zamontowania stacjonarnej klimatyzacji – np. wynajmowanych.

Klimatyzatory typu split i multi-split mogą być montowane w różnych lokalizacjach, w zależności od preferencji wizualnych oraz efektu funkcjonalnego, jaki pragniemy uzyskać. Jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania montażowe, rozróżnia się zazwyczaj klimatyzatory ścienne, podsufitowe, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe.

Klimatyzacja domowa – jaką wybrać?

Przy wyborze urządzeń klimatyzacji domowej uwzględnić musimy kilka kluczowych czynników. Ważna jest powierzchnia oraz rozkład pomieszczeń, które mają zostać objęte klimatyzacją w domu lub mieszkaniu. Właściwy model powinien posiadać moc umożliwiającą zapewnienie pełnego komfortu nawiewu chłodnego bądź ogrzanego powietrza. Pod uwagę należy wziąć także inne kwestie, wpływające na efektywność oraz komfort użytkowania klimatyzatorów, takie jak energooszczędność oraz natężenie hałasu w czasie pracy.

Zazwyczaj kierujemy się również również ceną urządzeń – w tym przypadku należy pamiętać, że całkowity koszt eksploatacji systemu klimatyzacji domowej to tylko w niewielkiej części cena samego urządzenia oraz montażu.

Główne koszty generować będzie pobór energii elektrycznej i konserwacja, stąd też tak ważna jest energooszczędność wybranego systemu oraz jego niezawodność. Na proces dystrybucji powietrza w pomieszczeniach będzie miało wpływ także wybrane rozwiązanie montażowe.

Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego?

W domach jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem są zazwyczaj klimatyzatory typu split lub multisplit, ścienne lub podsufitowe. Nowoczesne urządzenia klimatyzacji domowej oferują nie tylko możliwość płynnej regulacji warunków temperaturowych, ale również całą gamę rozwiązań wizualnych, dzięki czemu z łatwością można dobrać urządzenie pasujące do każdej aranżacji wnętrza.

Zobacz teżBiokominek – jak działa i czy daje ciepło?

Mieszkanie w bloku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także właściciele mieszkań w bloku z tzw. wielkiej płyty mogli zadbać o komfort cieplny swojej nieruchomości. Klimatyzacja do mieszkania może zostać zamontowana z wykorzystaniem jednego, centralnego urządzenia, podłączonego do wentylatora znajdującego się na balkonie. Klimatyzator umieszcza się wtedy w centralnym punkcie mieszkania, aby powietrze rozprowadzane zostało w wszystkich pozostałych pomieszczeń.

Należy pamiętać o tym, że wiele wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych ma swoje regulacje dotyczące montażu klimatyzatorów na zewnątrz budynków. Najczęściej urządzenie nie może wystawać poza balkon, nie może też wisieć na ścianie. O dokładne regulacje należy zapytać zarząd budynku. Regulacje nie dotyczą zwykle jednostek wewnętrznych.

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja mobilna?

Klimatyzatory mobilne nie wymagają montażu, są to bowiem urządzenia wolnostojące, które można umieszczać w dowolnie wybranych punktach mieszkania. Klimatyzatory przenośne, chociaż mniej wydajne niż urządzenia typu split, mogą się okazać dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich mieszkań lub w sytuacji, gdy klimatyzacja domowa nie ma być użytkowana stale, a jedynie jako rozwiązanie doraźne (np. podczas fali upałów) lub kiedy zależy nam na niższej cenie urządzenia.

Wszechstronna funkcjonalność klimatyzacji domowej i jej wpływ na zdrowie

Pomimo rosnącej popularności klimatyzacji domowej, nadal spotkać można się z opiniami, że przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych szkodzi zdrowiu. Niektórzy twierdzą, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy korzystaniem z klimatyzacji a częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych oraz bólem głowy. Tymczasem producenci urządzeń klimatyzacyjnych zapewniają, że ich produkty nie tylko nie szkodzą, ale nawet mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Z czego wynikają rozbieżności?

Nowoczesne klimatyzatory to nie tylko urządzenia zapewniające nawiew chłodnego powietrza. W zależności od wybranego modelu, dostępne mogą być również funkcje ogrzewania, a także filtrowania i jonizacji powietrza. Dodatkowo, klimatyzator może usuwać z powietrza nadmiar wilgoci.

Utrzymanie komfortu cieplnego ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia. Dzięki zastosowaniu systemów filtracji, a w niektórych modelach również jonizacji powietrza, możliwe jest znaczące podniesienie jego jakości. Filtry pozwalają na usunięcie unoszących się w powietrzu drobin pyłków i kurzu, zarodników grzybów pleśniowych, drobnoustrojów chorobotwórczych oraz nieprzyjemnych zapachów.

Dzięki jonizatorowi możliwe jest nasycenie powietrza korzystnymi dla organizmu ludzkiego jonami ujemnymi – tymi samymi, które w naturalnych warunkach znaleźć można nad morzem lub wysoko w górach. Powietrze nie tylko pachnie świeżością, ale jest po prostu czystsze i zdrowsze. Skąd zatem biorą się opinie o szkodliwości klimatyzacji?

Poprawne i bezpieczne korzystanie z klimatyzacji domowej

Różnice w temperaturze pomiędzy pomieszczeniami klimatyzowanymi a nieklimatyzowanymi nie powinny przekraczać 7°C. Nie należy również siadać bezpośrednio w strumieniu nawiewanego powietrza. Konieczne jest także terminowe przeprowadzanie koniecznych zabiegów konserwacyjnych i serwisowych – czyszczenie lub wymiana filtrów lub odgrzybianie muszą stanowić rutynę właścicieli klimatyzacji. Nieprawidłowo czyszczona, zagrzybiona klimatyzacja może stać się przyczyną problemów zdrowotnych.

Wygoda użytkowania

Klimatyzacja w domu najczęściej sterowana jest za pomocą prostego w obsłudze pilota. Bardziej nowoczesne instalacje można połączyć z domową siecią Wi-Fi i aplikacją na smartfonie, co otwiera przed właścicielem zupełnie nowe możliwości.

Wychodząc z domu można wyłączyć klimatyzację, aby nie zużywała niepotrzebnie energii. Na 30 minut przed powrotem do domu, z poziomu aplikacji można dokonać odpowiednich ustawień, aby temperatura osiągnęła docelowy poziom w chwili, gdy przekroczymy próg domu lub mieszkania. Pracą klimatyzatorów można zarządzać z dowolnego miejsca poza domem, o ile tylko mamy dostęp do internetu.

Koszty użytkowania i montażu klimatyzacji

Szacunkowy koszt montażu klimatyzacji w domach i mieszkaniach to kwota rzędu 3-6 tys. zł. Nie jest to kwota zaporowa, dlatego klimatyzacja w domu spotykana jest coraz częściej.

Cena rośnie jednak wraz z powierzchnią domu. Im więcej jednostek będzie potrzebnych, tym koszt oczywiście będzie wyższy. Także zastosowanie nowoczesnych urządzeń, np. klimatyzatorów kasetonowych może istotnie podnieść koszt inwestycji – jeden taki klimatyzator może kosztować nawet 9 tys. zł.

Jak z kolei wyglądają koszty używania klimatyzacji? Wszystko zależy od wybranej mocy urządzeń oraz ich energooszczędności. Pobierana przez urządzenie moc elektryczna jest mniej-więcej trzykrotnie niższa, niż jego wydajność chłodnica – urządzenie o wydajności 2,6 KW zużyje więc mniej niż 1 kW energii przez godzinę pracy.

Podsumowanie

Klimatyzacja domowa może nie tylko stanowić sposób na uzyskanie przyjemnej temperatury w mieszkaniu, lecz również znacząco podnieść jakość powietrza, przyczyniając się do poprawy samopoczucia mieszkańców. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości klimatyzacji należy dobrać urządzenie do warunków panujących w lokalu, możliwości montażowych, własnych preferencji wizualnych oraz efektów, jakie zamierzamy osiągnąć, uwzględniając również energooszczędność oraz cichość pracy urządzenia.