Instalacje

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Grzejniki elektryczne do domu i biura

Grzejnik elektryczny dobrze sprawdzi się nie tylko do domu ale i w firmie, gdzie pełnić będzie rolę dodatkowego źródła ciepła. W przypadku lokali niepodłączonych do miejskiej sieci lub pozbawionych własnej instalacji grzewczej jest to niekiedy jedyny sposób ogrzania wnętrz.

grzejnik elektryczny

Niezależne ogrzewanie

Grzejnik elektryczny zapewnia dużą swobodę w ogrzewaniu pomieszczeń. W mieszkaniach podłączonych do sieci grzewczej mogą zdarzyć się niskie temperatury w okresie przed lub po sezonie grzewczym, powodując uczucie dyskomfortu dla lokatorów. Zastosowanie grzejnika elektrycznego rozwiązuje ten problem – to właściciel decyduje, kiedy i jak mocno zechce ogrzać wnętrze domu.

Dobrze dobrane, nowoczesne grzejniki elektryczne mogą być energooszczędne, zapewniając przyjemne ciepło nawet w okresie największych mrozów. Kluczowe jest odpowiednie dobranie urządzenia do potrzeb, ale też do powierzchni lokalu – dzięki temu, moc grzejnika będzie wykorzystana optymalnie.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą pod wieloma względami – sposobem działania, jakością wykonania, oferowaną mocą i funkcjonalnością. Grzejnik elektryczny należy dobrać w zależności od potrzeb, aby możliwości urządzenia zostały jak najlepiej wykorzystane.

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe pracują na zasadzie podgrzewania oleju, który przekazuje następnie ciepło do pomieszczenia przez długi czas, nawet już po odcięciu zasilania. Czas nagrzewania grzejników tego typu jest stosunkowo długi, ale dzięki ich konstrukcji podłączenie do prądu nie jest wymagane przez cały czas, gdy generowane jest ciepło.

Zobacz teżBiokominek – jak działa i czy daje ciepło?

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe to dość popularne urządzenia, które charakteryzuje m.in. niska cena. Dostępne są modele wolnostojące lub przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Grzejnik tego typu działa na zasadzie konwekcji – podgrzewa chłodne powietrze znajdujące się przy podłodze, które następnie unosząc się w górę podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik tego podnosi temperaturę powietrza od razu po uruchomieniu, ale w znacznym stopniu je wysusza.

Promiennik

Promiennik to halogenowy piecyk elektryczny. Do ogrzewania wykorzystuje on promieniowanie podczerwone i radiację, i jest skuteczny na niewielkiej powierzchni, dlatego grzejniki tego typu często stosuje się punktowo.

Grzejniki ceramiczne

Tego typu urządzenie posiada ceramiczny wkład, który nagrzewa się, oddając następnie ciepło do wnętrza. Podobnie jak w przypadku grzejników olejowych, podłączenie do prądu wymagane jest tylko na czas nagrzewania wkładu.

Energooszczędny grzejnik na podczerwień

Emitujące przyjemne ciepło grzejniki na podczerwień to jedne z najbardziej estetycznych grzejników, jakie dostępne są na rynku. Ciepło emitowane przez te grzejniki porównać można do ciepła promieni słonecznych, jest to też jedno z najbezpieczniejszych i najkorzystniej wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie sposobów na ogrzanie pomieszczenia – promieniowanie podczerwone stosowane jest np. w inkubatorach dla noworodków.

Ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem grzejników elektrycznych na podczerwień jest o ok. 30-50% tańsze, niż w przypadku grzejników konwektorowych dzięki niższemu zużyciu energii i lepszej efektywności cieplnej. Ta technologia sprawdzi się więc idealnie nawet jako główne źródło ogrzewania w mieszkaniu.

Jest to rozwiązanie szczególnie polecane alergikom – nowoczesne, energooszczędne grzejniki elektryczne na podczerwień to w rzeczywistości płaskie panele, a podczas ogrzewania nie emitują hałasu ani zapachu.

Grzejniki elektryczne – specyfikacja techniczna

Podczas zakupu grzejnika elektrycznego, oprócz wyboru rodzaju urządzenia należy wziąć pod uwagę także jego parametry techniczne.

Zobacz teżOsłona na kaloryfer i grzejnik – sprawdź, czy warto się na to zdecydować

Moc urządzenia

Im wyższa moc, tym większe będą możliwości grzewcze grzejnika. Nie oznacza to jednak, że urządzenie o najwyższej dostępnej mocy zawsze będzie najlepsze – parametr ten najlepiej dobrać w zależności od metrażu pomieszczenia, które ma zostać ogrzane. Dla przykładu, jeśli pokój ma 20m2, grzejnik o mocy 1500 W będzie w pełni wystarczający.

Dostosowanie grzejników elektrycznych do pomieszczenia

Wybierając grzejnik elektryczny, dużo zależy od tego, w którym pomieszczeniu grzejnik będzie pracował. Urządzenie do łazienki musi posiadać szereg odpowiednich zabezpieczeń przed wilgocią. Jeśli grzejnik elektryczny ma posłużyć także jako suszarka np. na ręczniki, warto postawić na grzejnik olejowy, gdyż nie przypiecze on drobinek kurzu i innych pyłków. W przypadku zwykłego pokoju czy biura, sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj urządzenia.

Regulacja i termostat

Dobrze, jeśli wybrany grzejnik elektryczny posiada termostat i możliwość regulowania temperatury, warto sprawdzić też, jaka jest precyzyjność takiej regulacji. Większość urządzeń dysponuje trzema stopniami regulacji, natomiast najnowocześniejsze z nich posiadają cyfrowy panel, który pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę wnętrza.

Przewód zasilający i jego długość

Odpowiednio długi przewód zasilający zapewnia większą mobilność urządzenia. Jeśli kabel można też szybko i sprawnie nawinąć na uchwyt i schować w obudowie urządzenia, to jest to zdecydowany plus.

Gabaryty urządzenia

Dostępne są urządzenie smukłe i lekkie, ale też i o wiele cięższe modele. Nie zawsze większe gabaryty idą w parze z większą mocą, a rozmiar urządzenia warto dobrać do dostępnej powierzchni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz podstawowych parametrów technicznych, istnieje jeszcze kilka dodatkowych kwestii, które warto uwzględnić podczas wyboru grzejnika elektrycznego.

Estetyka i design urządzenia

Nowoczesne grzejniki elektryczne mogą mieć bardzo zróżnicowany styl, niemniej jednak powinny dobrze pasować do wystroju wnętrza. Warto więc wziąć pod uwagę jego kolorystykę, kształt, a nawet poszczególne elementy wykończenia.

Funkcjonalność i sposób sterowania

Dostępne są bardzo zaawansowane urządzenia sterowane za pomocą pilota. Nowoczesnym rozwiązaniem są także grzejniki wyposażone w timer, działające przez określony czas z określoną mocą.

Zabezpieczenia

To niezwykle istotna kwestia, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Grzejnik elektryczny powinien posiadać szereg zabezpieczeń, które regulują jego pracę i funkcje, a co za tym idzie podnoszą bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ważne jest, by posiadał funkcję ochrony przed przegrzaniem, a także odcięcie zasilania w przypadku przepięcia lub zaniku sieci.

Ile kosztuje grzejnik elektryczny?

Często bywa to parametr kluczowy, cena zależy jednak nie tylko od mocy, ale także designu urządzenia. Najprostsze w konstrukcji i obsłudze modele można nabyć już za nieco ponad 100zł, a niewielkich rozmiarów promienniki nawet za połowę tej ceny.

Panele elektryczne na podczerwień to już istotnie wyższy wydatek – najbardziej eleganckie grzejniki elektryczne tego rodzaju to koszt rzędu 700 – 1000zł. Dobrej jakości grzejnik elektryczny ceramiczny to wydatek ok. 500 – 700zł.

Opinie użytkowników

Warto przed zakupem urządzenia zrobić dokładny research i poczytać opinie innych użytkowników na temat grzejnika, który wzbudził nasze zainteresowanie. Dostępne są też różnego rodzaju rankingi, które uwzględniają stosunek jakości do ceny.

Producent i jego renoma

Grzejniki pokojowe warto wybierać od renomowanego producenta. Gwarantuje to nie tylko najwyższą jakość, ale także w wielu przypadkach naprawę i serwis urządzenia. Kupując grzejnik od przypadkowego dostawcy, możemy narazić się na spore straty.

Grzejnik elektryczny łazienkowy

Na rynku dostępne są nowoczesne grzejniki łazienkowe posiadające tzw. “żebra”, które wykorzystać można np. do suszenia ręczników czy ubrań. To praktyczne rozwiązanie ma liczne zalety i sprawdza się w wielu sytuacjach.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym mokre ręczniki schną długo, przez co mogą zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Wykorzystanie grzejników elektrycznych do suszenia ręczników w łazience to dobry sposób na rozwiązanie tego problemu.

Grzejniki łazienkowe najlepiej zamontować na ścianie (o ile to możliwe), aby nie zajmowały cennego miejsca w tych zwykle niewielkich pomieszczeniach.

Ogrzewanie elektryczne

W lokalach znajdujących się w starym budownictwie -np. w kamienicach – ogrzewanych dotychczas za pomocą pieca kaflowego na węgiel, po jego demontażu można zastosować ogrzewanie elektryczne. Jest to relatywnie najprostszy sposób na to, aby w mieszkaniu pojawiły się nowoczesne urządzenia grzewcze – znika m.in. problem poprowadzenia nowych instalacji, skutkujący często remontem generalnym nieruchomości.

Dobrze dobrane, energooszczędne grzejniki elektryczne pozwolą na osiągnięcie komfortu termicznego w pomieszczeniu, jednocześnie nie nadwyrężając domowego budżetu rachunkami za prąd. Grzejniki montuje się na ścianie, zwykle w okolicy okien, podobnie jak „tradycyjne” grzejniki na wodę.

Mobilny grzejnik elektryczny

Mobilność to jedna z największych zalet grzejników elektrycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, a często także kołkom ułatwiającym przemieszczanie urządzenia, grzejnik można swobodnie przenosić pomiędzy pokojami, umieszczając go tam, gdzie jest aktualnie najbardziej potrzebny.

Jeśli ogrzewanie elektryczne ma stanowić podstawowe źródło ciepła w całym mieszkaniu, lepiej sprawdzą się nowoczesne grzejniki montowane pod oknem, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Jeśli jednak grzejników elektrycznych używa się głównie sezonowo, warto zdecydować się na model o niewielkich rozmiarach, który łatwo będzie schować podczas miesięcy letnich.

Podsumowanie

Dobrej jakości, energooszczędny grzejnik elektryczny sprawdzi się zarówno jako dodatkowe źródło ciepła w okresie największych mrozów, jak i jako podstawowy sposób ogrzewania. Szeroki wybór grzejników elektrycznych i dostępnych technologii sprawia, że dobór urządzenia do konkretnych potrzeb nie stanowi większego problemu.