Zrób to sam

Jak odnowić stare krzesło?

Stare krzesła mają w sobie pewien urok. Ich historia może być fascynująca, a ich styl niespotykany w dzisiejszych czasach. Jak odnowić stare krzesło, by służyło jeszcze przed długie lata i stanowiło istotny element wnętrza?

Jak odnowić stare krzesło

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię czy jadalnię bez krzeseł. Krzesła mogą być niemal niezauważalne, mogą też swoim wyglądem skupiać uwagę, stanowić kluczowy akcent we wnętrzu. Słowo „krzesło” w zamierzchłych czasach odpowiadało słowu „tron” i najczęściej kojarzone było z przedstawicielami władzy duchownej. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak „krzesło” w starożytnej grece nie brzmi inaczej niż… kathedra.

Ludy starożytne rzadko korzystały z krzeseł. Z całą pewnością nie były to takie siedziska, jakimi znamy je dzisiaj – prosty lud najczęściej stał lub kucał, zaś wysoko urodzeni władcy starożytności biesiadowali i spożywali posiłki na specjalnych łożach albo podwyższeniach, w pozycji leżącej lub pół-siedzącej. Zapewne mamy w pamięci filmowe obrazy starożytnych biesiad, choćby uczty w „Quo Vadis”.

Zobacz teżJak zagospodarować miejsce pod schodami?

Wieki średnie to już większa powszechność krzeseł – czy raczej wspaniałych tronów – dla władców. Zwykły lud musiał się zadowolić siedzeniem na kamiennych bądź drewnianych ławach. Na pewno nie było to wygodne. Szlachta zaczynała ozdabiać wnętrze swoich domów krzesłami, podobnymi nieco do dzisiejszych, już od XVI wieku, ale do powszechnego użytku ten mebel wszedł dopiero w wieku XIX – podbijając swoją popularnością domy, mieszkania i biura.

Od tej pory już nie wyobrażamy sobie życia bez krzeseł. Stół w jadalni stanowi serce domu – to przy nim, zasiadając na krzesłach, spożywamy wspólne posiłki, dzielimy się swoimi uczuciami, marzeniami, spostrzeżeniami. Śmiejemy się i płaczemy, pijemy kawę, zacieśniamy więzy.

Krzesło nie może być tylko ładne i estetycznie dobrane do wnętrza pomieszczenia, w którym się znajduje. Skoro spędzamy na krześle mnóstwo czasu, warto zadbać o wygodę, dopasować mebel do siebie. Stare krzesła potrafią zauroczyć, zachwycić bogatymi zdobieniami czy ciekawym designem, zwykle jednak wymagają sporo pracy, by przywrócić je do dobrego stanu. Zatem, jak odnowić krzesło?

Odnawiamy krzesło własnymi rękami

Warto rozejrzeć się, czy nie mamy w piwnicy bądź w jakiś schowkach zachowanych starych krzeseł. Dlaczego? Ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że nawet powierzchowne odświeżenie starego mebla spowoduje, że pomieszczenie zyska zupełnie nowy wygląd. Odnowienie starego krzesła naprawdę się opłaca.

Za pomocą kilku sprzętów i niewielkiego nakładu pracy, zyskujemy coś wyjątkowego: unikalny, stworzony przez nas i dla nas mebel. Nie ma w tym nic trudnego – jeśli interesuje nas temat renowacji mebli, chcielibyśmy wiedzieć, jak odnowić stare krzesło, musimy uzbroić się w chęć, cierpliwość, oraz kilka niezbędnych materiałów.

Jak odnowić krzesło drewniane?

Przed przystąpieniem do pracy, koniecznie załóż ochronne rękawiczki, a także zabezpiecz powierzchnię, na której będziesz pracować (np. podłogę).

Krzesło należy zeszlifować, by zdjąć dokładnie poprzednie warstwy farby i lakieru. Takie przygotowanie mebla pozwoli nam cieszyć się odnowionym krzesłem przez długie lata. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się rozkręcić mebel przed szlifowaniem.

Zobacz teżJak obudować kominek? Sprawdź ciekawe sposoby na zabudowę kominka

Po zdjęciu wierzchniej warstwy lakieru i farby, następuje moment, w którym trzeba obejrzeć krzesło i ocenić wszystkie ubytki. W miarę możliwości naprawić je – na przykład zaszpachlować, skleić, wyrównać.

Gdy już mamy gotowe krzesło w surowym stanie, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Współczesny rynek udostępnia nam ogromny dostęp farb, lakierów, wzorów, szablonów, naklejek. Możemy, za pomocą własnych rąk i niewielkiego nakładu finansowego stworzyć taki mebel, którego nie ma nikt. Rękodzieło to również doskonały relaks i oderwanie się od trosk codziennego życia.

Jak odnowić krzesło metalowe?

Sposób postępowania przy odnawianiu krzesła z np. metalowymi nóżkami, będzie trochę inny. Metalowe części najczęściej się odkręcają. Warto je odkręcić i oczyścić, na przykład papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze. Do wykończenia najlepsza będzie matowa farba do metalu. Już dwie warstwy w sposób zadowalający pokryją metalowe elementy krzesła.

Odnawianie tapicerki starego krzesła

Gąbkę można wymienić, a miękkie elementy wyczyścić lub obszyć. W specjalistycznych sklepach z materiałami możemy zaopatrzyć się w nowe poszycia na krzesło. Wystarczy naciągnąć je odpowiednio mocno i zamocować przy użyciu zszywacza elektrycznego lub ręcznego, choć będzie to praca dość żmudna i wymagająca sporo cierpliwości.

Doskonałe kapy w stylu vintage często można znaleźć także w second-handach.

Moda na stare meble

Stare meble wracają do łask. Moda wraca, to przecież jej podstawowa cecha. Co zrobić, jeśli masz ochotę na taki właśnie element wystroju wnętrza, a nie masz starych krzeseł w domu – ani, co gorsza, pomysłu, skąd je wziąć?

Jeszcze do niedawna pozostawało liczyć na rodzinę i znajomych. Ewentualnie patrzeć, czy któryś z sąsiadów nie zostawił może pod śmietnikiem cacuszka, które uznał za zbędne. Teraz jednak mamy mnóstwo dróg do wyboru!

W wielu miastach organizowane są tak zwane targi staroci. Warto sprawdzić, czy taka impreza nie odbywa się w Twoim mieście lub w którejś z miejscowości ościennych. Czasami, na takich targowiskach, można upolować doskonałe meble do renowacji i to dosłownie za bezcen.

Co, jeśli nie targi staroci? Śmieciarki!

Portale aukcyjne, sprzedażowe i media społecznościowe przeżywają prawdziwy vintage boom. Jak grzyby po deszczu wyrastają w Internecie tak zwane „śmieciarki” – miejsca, w których ogłaszają się ludzie, chcący pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów. Przy odrobinie wprawy i szczęścia wypatrzysz tam swoje krzesło do odnowienia. Kto wie, może renowacja mebli wciągnie Cię na dobre i stanie się Twoim hobby?

Odnowienie krzesła – podsumowanie

Wiemy już wszystko. Czas na podsumowanie wszystkich kroków, które bezbłędnie doprowadzą nas do upragnionego celu. Jak odnowić krzesło?

  1. Znajdź mebel / dokonaj wyboru

Piwnica, komórka, strych, mieszkania rodziny i znajomych, pchli targ, Internet – ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

  1. Przygotuj stanowisko pracy

Zabezpiecz zarówno podłogę, jak i siebie. Pamiętaj o środkach ochronnych. Załóż rękawiczki.

  1. Rozkręć, odkręć, rozbierz

Po dokładnym obejrzeniu krzesła, staramy się jak najdokładniej rozebrać je na przysłowiowe części pierwsze. Wtedy możemy dokładnie ocenić stan naszego mebla i przystąpić do pracy.

  1. Pozbądź się starych warstw i zniszczeń

Przyda się papier ścierny, szlifierka. Niezbędne mogą się również okazać płyny chemiczne przeznaczone do usuwania starych powłok lakierniczych. Mając „gołe” krzesło, musimy zastanowić się, jaki nadajemy mu szlif.

  1. Pomaluj, polakieruj (bądź np. woskuj).
  2. Wymień ewentualne miękkie elementy krzesła (gwoździe, zszywki i inne drobne elementy tapicerskie doskonale usuwa narzędzie, które tapicerzy nazywają „kozią nóżką”) .
  3. Czas na stylizowanie. Nowe obicie, kapa, naklejki, wzory i kolory – to ten moment, żeby poszaleć.

Nawet, jeśli odnowienie starego krzesła wydaje Ci się trudne, warto spróbować. Tylko uwaga – renowacja mebli wciąga!