Kuchnia

Jak wyczyścić piekarnik i nie stracić przy tym nerwów

Utrzymanie sprzętów gospodarstwa domowego w czystości nie zawsze jest proste. Przypalony piekarnik trudno doczyścić, a stosowanie chemicznych środków nie każdemu odpowiada – nic w tym dziwnego, obawiamy się bowiem ich wpływu na nasze zdrowie. Sprawdź domowe sposoby na to, by skutecznie wyczyścić piekarnik.

jak wyczyścić piekarnik - domowe sposoby

Jak wyczyścić przypalony piekarnik?

Piekarnik to jedno z tych urządzeń kuchennych, które spotkać możemy w niemal każdej kuchni. Z uwagi na pełnioną funkcję użytkową i stały kontakt ze spożywaną przez nas żywnością ważne jest, aby zadbać o higieniczną czystość tego urządzenia i nie dopuszczać do osadzenia się szkodliwego osadu z resztek jedzenia, kurzu i wytopionego tłuszczu. Jak wyczyścić piekarnik, aby być pewnym, że zrobiliśmy to dokładnie i nie zmarnować przy tym pół dnia na szorowaniu?

Istnieją dwa główne sposoby na czyszczenie piekarnika – pierwszy z nich zakłada użycie gotowych produktów chemicznych stworzonych do tego celu, drugi zaś bazuje na użyciu środków dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika z wykorzystaniem wyłącznie domowych metod to rozwiązanie dla osób, które dbają o środowisko oraz nie chcą stosować środków zawierających gotowe chemiczne mieszanki czyszczące. W takim przypadku z pomocą przyjdą dwa najpopularniejsze produkty spożywcze używane również do celów czyszczących: soda oczyszczona i ocet.

Zobacz teżJak myć okna? Sprawdzamy, czy robot do mycia okien to dobry pomysł

Mieszanka wody oraz octu to świetne rozwiązanie dla utrzymania czystości przy średnio i lekko zabrudzonych piekarnikach oraz sposób na odświeżenie urządzenia po każdym jego użyciu. Ocet posiada zarówno właściwości czyszczące jak i odkażające, dzięki czemu rozpuszcza brud i pozwala pozbyć się osadzających się we wnętrzu piekarnika bakterii. Czyszczenie piekarnika miękką szmatką zamoczoną w wodzie z octem pozwoli zatem odświeżyć go i zabezpieczyć przed osadzaniem się warstwy brudu.

Użyj sody oczyszczonej

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie średnio zabrudzonego piekarnika ze sporą ilością przypalonych resztek jedzenia jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy posypać plamy sodą, spryskać wszystko wodą i pozostawić na około dwie godziny. Po upływie tego czasu brud powinien zostać rozpuszczony na tyle, że łatwo będzie go wytrzeć zwykła szmatką.

Jeśli jednak zabrudzenia są na tyle duże i nawarstwione, że ciężko jest wyczyścić je powyższymi środkami, warto spróbować zastosować pastę wykonaną z sody oczyszczonej, octu, wody oraz płynu do mycia naczyń. Składniki należy zmieszać w takich proporcjach aby otrzymać gęstą papkę a następnie nałożyć na zabrudzenia za pomocą szmatki lub starej szczoteczki do zębów. Taka mieszanka niezwykle skutecznie rozpuszcza tłuszcz i przypalenia oraz nadaje piekarnikowi higieniczną czystość i świeży zapach.

Odświeżenie wnętrza piekarnika… cytryną

Bardzo ciekawym sposobem na pozbycie się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i bakterii gromadzących się we wnętrzu często użytkowanego piekarnika jest cytryna. Posiada ona nie tylko silne właściwości antybakteryjne, ale i nadaje urządzeniu świeży, cytrusowy zapach, który sprawi, że piekarnik będzie wyglądał i pachniał jak nowy. Wystarczy wycisnąć sok z dwóch cytryn, przelać go do naczynia żaroodpornego ustawionego we wnętrzu piekarnika i nastawić urządzenia na najwyższą temperaturę, na około 15 minut.

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Zastosowanie funkcji termoobieg może istotnie ułatwić czyszczenie piekarnika. Do naczynia żaroodpornego należy wlać nieco wody, dodać wspomniany już sok z cytryny, a następnie włączyć piekarnik na 170°C z włączoną funkcją termoobieg. Trudniejsze zabrudzenia zostaną rozpuszczone w kilka minut, a po ostygnięciu piekarnika wystarczy przetrzeć je suchą ściereczką.

Wykorzystanie tego sposobu pozwoli wyczyścić nawet mocno zabrudzony piekarnik. Wykorzystanie domowych sposobów nie każdego jednak przekonuje. Jak wyczyścić piekarnik w takim wypadku?

Gotowe środki i urządzenia do czyszczenia piekarnika

Osoby, których nie przepadają za domowymi sposobami czyszczenia piekarnika lub nie wierzą w ich siłę i skuteczność, mogą postawić na gotowe środki dostępne w każdym sklepie i drogerii. Środki te mogą mieć postać sprayów, mleczek oraz płynów o różnych kompozycjach zapachowych.

Zobacz teżKuchnia z wyspą – czy warto się na nią zdecydować?

Podstawą tego typu środków jest amoniak, który posiada właściwości silnie czyszczące i rozpuszczające, dzięki czemu świetnie radzi sobie z każdym rodzajem brudu nagromadzonym we wnętrzu piekarnika. Jest to jednak substancja, która w dużym stężeniu źle wpływa na nasz organizm – dlatego niezwykle istotne jest, aby dokładnie spłukać lub wytrzeć jej pozostałości wilgotną ściereczką.

Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do wybranego produktu. Informacje tam zawarte nie tylko pozwolą nam zadbać o własne bezpieczeństwo podczas czyszczenia, ale także pozwolą szybko rozpocząć usuwanie zabrudzeń, odpowiednio instruując.

Ekologiczna wersja środków chemicznych

Alternatywą dla tradycyjnych środków czyszczących mogą być również coraz popularniejsze ekologiczne spraye i pianki dedykowane do czyszczenia urządzeń gospodarstwa domowego. Producenci tego typu produktów przekonują, że nie zawierają one żadnych szkodliwych substancji, jedynie odpowiednio skomponowane mieszanki wspomnianych wcześniej produktów takich jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy.

Jak wyczyścić piekarnik, krok po kroku

Bez względu na to, czy podejmujemy się czyszczenia domowymi sposobami, czy wykorzystamy gotowe środki, procedura ręcznego czyszczenia wnętrza piekarnika jest w obu przypadkach podobna.

Zaczynamy od usunięcia wszelkich naczyń i przedmiotów z wnętrza piekarnika – blachy lub naczynia żaroodporne również trzeba wyczyścić. Gdy piekarnik jest już pusty, należy przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką z dodatkiem płynu lub wybranego środka czyszczącego i pozostawić na kilka minut.

Po krótkiej chwili wnętrze piekarnika wystarczy przetrzeć suchą ściereczką – większość zabrudzeń powinna szybko zejść. Trudniejsze zabrudzenia mogą wymagać ponownego czyszczenia, warto więc przetrzeć je ponownie.

Warto dokładnie umyć piekarnik co najmniej raz w miesiącu, dzięki temu dbamy nie tylko o samo urządzenie, ale też o zdrowie domowników i jakość przyrządzanych potraw.

Jak wyczyścić piekarnik inaczej niż ręcznie?

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych urządzeń czyszczących, takich jak na przykład parownica. Jest to metoda, która rozpuszcza brud i tłuszcz za pomocą gorącej pary wydobywającej się z urządzenia. Parownice oraz myjki parowe wykorzystują bardzo wysoką temperaturę, która nie tylko czyści wnętrze piekarnika, ale także zabija wszelkie mikroorganizmy osiadające na nim podczas jego użytkowania. Urządzenia te mogą być stosowane samodzielnie lub razem ze specjalnymi środkami, które dodatkowo nabłyszczą piekarnik lub nadadzą mu świeżego zapachu.

Systematyczność to podstawa

Niezależnie od tego jakie metody wybierzemy, ważne jest systematyczne ich stosowanie. Jedynie regularne czyszczenie piekarnika i wyrobienie w sobie nawyku do przecierania jego wnętrza po każdym użyciu da nam gwarancję higienicznej czystości i pewność, że jedzenie przygotowywane w tym urządzeniu będzie nie tylko smaczne ale i zdrowe, a sam piekarnik nie będzie pokrywał się coraz grubszą warstwą brudu.