Aranżacje

Jak urządzić domowe biuro? Przestrzeń na home office

Domowe biuro, do niedawna domena freelancerów, staje się rzeczywistością wielu osób, które zamiast codziennie rano wychodzić do pracy, przenoszą się z sypialni do własnego home office. Niezależnie od tego, czy praca zdalna ma mieć charakter czasowy, czy też stale wykonujemy obowiązki zawodowe z przestrzeni własnego mieszkania, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca do pracy.

domowe biuro

Właściwie zaaranżowane pomoże skupić myśli, skoncentrować się na zadaniach lub wyzwolić kreatywność. Na co zwrócić uwagę przygotowując przestrzeń domowego biura? I w jaki sposób zorganizować pracę, by była jak najbardziej efektywna?

Domowe biuro dla freelancera i do pracy zdalnej

Prowadzenie działalności z domowego biura jest codziennością większości freelancerów i osób wykonujących wolne zawody. Dla copywriterów, dziennikarzy, tłumaczy czy grafików komputerowych, własny dom czy mieszkanie stanowią jednocześnie biuro i przestrzeń prywatną.

Pandemia koronawirusa zmieniła też realia pracy wielu osób, do tej pory pracujących wyłącznie z biura. Praca w domu stała się codziennością milionów ludzi na całym świecie.

Home office – zalety i wady domowego biura

Praca z domu może być wygodna. Nie zmusza do opuszczania mieszkania wcześnie rano i dojazdów do firmy, często umożliwia rezygnację z formalnego stroju. W dobrze znanym, przyjaznym otoczeniu realizacja wyznaczonych zadań powinna przebiegać sprawniej i bez stresu.

Z drugiej strony w domu, gdzie zwykle toczy się życie rodzinne, niektórym trudno jest znaleźć sposób na koncentrację na zadaniach związanych z pracą. Jest wiele czynników, które utrudniają skupienie. Pies lub kot domagają się uwagi, dzieci hałasują w czasie zabawy, z kuchni dobiegają zapachy gotowanego jedzenia, a pełen kosz na bieliznę w łazience wzywa nas do wstawienia prania.

Nieustanne przenikanie się działalności zawodowej ze sferą prywatną może spowodować spadek produktywności w obu tych obszarach. Z tego względu warto jest wygospodarować miejsce, które stanowić będzie przestrzeń działań wyłącznie związanych z pracą. Warto też wypracować sobie rutynę dla realizacji obowiązków zawodowych w domowym biurze. Dzięki niej, praca na home office będzie sprawniejsza i bardziej efektywna, a zaoszczędzony czas i energię poświęcić można będzie na życie rodzinne, przyjemności i relaks.

Miejsce do pracy w domu

Idealnym rozwiązaniem w przypadku pracy zdalnej czy jako freelancer jest możliwość zorganizowania w domu gabinetu, czyli pokoju przeznaczonego wyłącznie do pracy. Mając do dyspozycji wolne pomieszczenie, bez trudu znajdziemy odpowiednie wyposażenie, aby stworzyć dopasowaną do własnych potrzeb aranżację. Podstawę stanowić będą zawsze:

  • wygodne biurko o odpowiedniej wielkości, aby można było umieścić na nim zarówno komputer, jak i inne niezbędne akcesoria. Warto zwrócić uwagę na ofertę biurek o elektrycznie regulowanej wysokości oraz biurek modułowych,
  • krzesło obrotowe o regulowanej wysokości oraz kącie nachylenia oparcia,
  • regały na dokumenty,
  • odpowiednie oświetlenie – poza lampą sufitową, warto zainwestować w dobre doświetlenie miejsca pracy.

Planując wystrój domowego biura możemy wykorzystać naturalne oświetlenie i tak zaplanować ustawienie biurka, aby siedzieć przodem do okna.

Oczywiście, niezbędne będą również segregatory, organizery i pojemniki pozwalające na utrzymanie porządku w biurowych akcesoriach. Przyjemnym akcentem mogą być rośliny doniczkowe czy fotografie, jednak należy uważać, aby ilość elementów dekoracyjnych nie była zbyt duża. Zbyt wiele ozdób może utrudniać skupienie uwagi na podstawowym celu istnienia domowego biura, czyli… pracy.

Jak urządzić domowe biuro gdy brakuje miejsca?

Co jednak zrobić, jeśli posiadamy jedynie niewielkie mieszkanie i zwyczajnie brakuje miejsca na gabinet? Praca przy stole kuchennym czy ławie w pokoju dziennym może nie być najlepszym rozwiązaniem. Znajdując się w samym centrum życia rodzinnego, trudno jest skupić się na pracy zawodowej.

Jeśli problemem jest brak wolnego pomieszczenia, warto wygospodarować chociaż niewielki kącik do pracy. Dobrym miejscem będzie sypialnia albo pokój dzienny, ważne jednak, aby miejsce to znalazło się z dala od najbardziej ruchliwych domowych szlaków komunikacyjnych.

Nawet jeśli nie mamy gabinetu, a domowe biuro mieści się w kącie sypialni, musimy zadbać o biurko, wygodne krzesło i dobre oświetlenie. Regał biurowy na dokumenty zastąpić można półką albo niewielkim, mobilnym regałem modułowym.

Sposób na hałas

Niezwykle przydatne okazać mogą się słuchawki wygłuszające. Pozwolą one wytłumić domowy hałas i ułatwią koncentrację na sprawach zawodowych, nawet jeśli w tle bawią się dzieci lub miauczy kot.

Mała przestrzeń do pracy wymaga też utrzymania idealnego porządku. Z ozdób, zdjęć czy bibelotów lepiej zrezygnować.

Jak zwiększyć produktywność pracy z domu?

Po przygotowaniu i odpowiednim wyposażeniu domowego biura, dobrze byłoby przeznaczyć jeszcze trochę czasu na opracowanie rutyny pracy zdalnej. Nawet jeśli nie jesteśmy ograniczeni godzinami pracy biurowej i mamy możliwość określenia pory dnia, w której wykonujemy swoje zawodowe obowiązki samodzielnie, warto jest przyjąć sobie pewien grafik.

Określenie godzin pracy pozwoli lepiej oddzielić kwestie zawodowe od życia codziennego, zwiększy produktywność i pozwoli domownikom przyzwyczaić się do pewnego rytmu.

Warto przyjąć zasadę, że w czasie pracy nie zajmujemy się sprawami domowymi. Nie wychodzimy na chwilę do kuchni, żeby przygotować obiad, nie wyjmujemy naczyń ze zmywarki i nie wstawiamy prania. Nie korzystamy również z portali społecznościowych ani innych aplikacji, odciągających uwagę od zajęć zawodowych i pochłaniających cenny czas.

Będąc w domowym biurze jesteśmy w pracy, koncentrując się w pełni na realizacji zadań zawodowych. Dzięki takiemu nastawieniu łatwiej będzie znaleźć czas na życie rodzinne, relacje towarzyskie czy relaks. Trzeba również pamiętać, że zasada ta powinna działać w dwie strony – po opuszczeniu domowego biura nie jesteśmy już w pracy!

Praca w domu to już nie fanaberia

Jeszcze nie tak dawno temu możliwość pracy z domu była zarezerwowana tylko dla nielicznych, głównie młodych osób. Zmieniający się rynek pracy od lat jednak szedł w kierunku większej mobilności, a postępująca cyfryzacja i rozwój technologii sprawiły, że domowe biuro można dziś urządzić nawet w innej strefie czasowej, niż ma siedzibę firma. Pandemia sprawiła jednak, że kącik do pracy pojawił się niemal w każdym mieszkaniu.

Wydaje się, że domowe biura staną się na dłużej elementem rzeczywistości biznesowej – choćby z tego względu warto poświęcić nieco czasu i uwagi na ich aranżację i organizację, zarówno w odniesieniu do dostępnej przestrzeni, jak i czasu.