Salon

Biokominek – jak działa i czy daje ciepło?

Biokominek to nowoczesne i bezpieczne urządzenie opalane biopaliwem, które znajdzie zastosowanie w każdym domu czy mieszkaniu. Brak konieczności odprowadzania spalin (biopaliwo uzyskiwane jest z alkoholu, który spala się całkowicie, dzięki czemu nie wydziela żadnego zapachu czy dymu) sprawia, że do jego montażu nie trzeba specjalnych pozwoleń czy podłączenia do komina.

Biokominek

Jak działa biokominek?

Bioetanol to bezwonne i ekologiczne paliwo, uzyskiwane z surowców roślinnych. Jest biodegradowalnym środkiem przyjaznym dla środowiska. Litr bioetanolu zapewnia od 3 do nawet 6 godzin spalania, w zależności od tego w jaki sposób ustawimy płomień. Sam płyn się nie pali – palą się jego opary, unoszące się nad palnikiem.

Bioetanol spala się bez osadów, bezdymnie oraz bezwonnie. Jedynymi powstającymi składnikami podczas spalania jest CO2 oraz para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze. Ilość wytwarzanego dwutlenku węgla podczas 5 godzin palenia nie przekracza wartości wytwarzanej podczas oddychania trzech osób.

Pamiętaj – aby biokominek działał poprawnie, ważny jest jego montaż i użytkowanie zgodne z instrukcją.

Paliwo do biokominków występuje w formie żelu lub płynu. 10 litrów biopaliwa kosztuje około 100 zł – zazwyczaj im większy zestaw kupimy, tym mniej zapłacimy za litr paliwa.

Głównym elementem biokominków jest pojemnik na biopaliwo, które znajduje się w palenisku. Składa się z wkładu chłonnego umieszczonego wewnątrz, zapewniającego bezpieczeństwo użytkowania. Biopaliwo nie rozleje się nawet w sytuacji gdy pojemnik ten się przewróci.

Zobacz teżJak obudować kominek? Sprawdź ciekawe sposoby na zabudowę kominka

Każdy z biokominków posiada odporność na działanie bardzo wysokich temperatur. Zawierają one szklaną osłonę, która chroni przed kontaktem z płomieniem.

Czy biokominek daje ciepło?

Tak! Biokominek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną ale również daje ciepło. Zwykle te urządzenia mają szacunkową moc grzewczą wynoszącą ok. 2kW – może wydawać się to niewiele, warto jednak porównać ten parametr z innymi urządzeniami grzewczymi:

  • standardowy grzejnik pokojowy zwykle posiada moc w przedziale 1,5-2 kW,
  • średnia moc najbardziej typowych wkładów kominkowych mieści się w przedziale od 7 do 14 kW.

Szacunkowo, zapotrzebowanie w lokalach mieszkaniowych wynosi od 60 do 200 W/m2. Oczywiście, im lepsza izolacja domu tym zapotrzebowanie na ciepło spada.

Ilość generowanego ciepła przez biokominek zależy od wielkości pojemnika oraz stopnia otwarcia przesłony. Bardzo ważnym elementem jest dostęp do powietrza – podczas pracy urządzenia absorbowany jest tlen, dlatego biokominek można zamontować tylko w pomieszczeniach posiadających odpowiednią wentylację.

Przed instalacją biokominka należy upewnić się, czy pomieszczenie, w którym planujemy montaż ma sprawny system naturalnej wentylacji. Wymiana powietrza w takim pomieszczeniu powinna odbywać się minimum raz na godzinę.

Warto również zwrócić uwagę na kaloryczność materiałów, które będą spalane w biokominku. Kaloryczność biopaliwa wynosi około 30 MJ/kg, a drewna około 16 MJ/kg – aby uzyskać podobną ilość ciepła, trzeba spalić prawie dwa razy więcej drewna niż biopaliwa.

W przypadku kominka tradycyjnego część ciepła trafia od razu do komina, marnując się. Całe ciepło wytworzone przez biokominek z kolei trafia do pomieszczenia, co sprawia, że ogrzewanie jest bardzo skuteczne. Biopaliwo co prawda jest droższe niż drewno, jest jednak wydajniejsze.

Ile czasu pali się w biokominku?

Czas spalania biopaliwa zależy przede wszystkim od parametrów pojemnika zainstalowanego w biokominku – jego wielkości i pojemności, a także od możliwości regulacji płomienia. Większość urządzeń tego typu pozwala na regulację wielkości oraz intensywności ognia. Średnio jeden litr biopaliwa wystarcza na 2-5 godzin spalania w biokominku z pojemnikiem o standardowej pojemności ok 1,2 litra.

Zobacz teżOsłona na kaloryfer i grzejnik – sprawdź, czy warto się na to zdecydować

Warto rozważyć także umieszczenie kamieni ceramicznych, których właściwości akumulacyjne sprawią, że ciepło wokół będzie utrzymywało się dłużej.

Czy biokominek może ogrzać cały dom lub mieszkanie?

Przy ogrzewaniu mieszkania czy całego domu zdecydowanie lepiej sprawdzają się tradycyjne kominki, zwłaszcza te zawierające np. płaszcz wodny. Biokominek pozwala szybko ogrzać powietrze lub dogrzać pojedyncze pomieszczenie bądź małe mieszkanie, jak np. modne ostatnio w większych miastach mikroapartamenty.

Biokominek sprawdza się idealnie gdy chcemy szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Wymaga dolewania biopaliwa, a aby dolać je do pojemnika musimy mieć pewność, że kominek jest zimny i nie tli się w nim ogień – co za tym idzie, nie jest to urządzenie stworzone w celu ciągłego ogrzewania całych domów czy mieszkań.

O ile moc grzewcza biokominka może stanowić istotny element grzewczy w mieszkaniu, o tyle z pewnością nie należy polegać wyłącznie na tym urządzeniu.

Podsumowując

  • biokominek to świetny pomysł zarówno na stylową dekorację jak i sposób na ogrzanie pomieszczenia w chłodniejsze wieczory, nie nadaje się jednak do ogrzania całego mieszkania bądź domu,
  • cena biopaliwa nie jest mała, za to jego wydajność rekompensuje wyższy koszt,
  • wydajność urządzenia zależy od jego wielkości, pojemności oraz regulacji mocy płomienia,
  • biokominek powinien być instalowany w pomieszczeniach z dobrą wentylacją,
  • biopaliwo podczas spalania emituje jedynie CO2 oraz parę wodną. Wytwarzany dwutlenek węgla nie zagraża człowiekowi, kilka osób oddychając w jednym pomieszczeniu jest w stanie wytworzyć go więcej niż biokominek wciągu 5 godzin użytkowania,
  • urządzenia te występują w różnych rozmiarach, wariantach kolorystycznych czy kształtach, dlatego w prosty sposób można je dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia czy stylu.
Tagi: