Aranżacje

Styl loft – sposób na niezwykłe wnętrze

Aranżacie mieszkań w stylu loft cieszą się sporą popularnością – prawdopodobnie dlatego, że w jego surowej formie potrafimy dostrzec ducha dawnych czasów i docenić prostotę i minimalizm, jakim się charakteryzuje. Styl loft to zdecydowany strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie nietuzinkowe, a zarazem funkcjonalne rozwiązania.

Styl loft

Wnętrze loft niezaprzeczalnie ma swoją specyfikę i wyjątkowy klimat. Stanowi doskonałe miejsce do pracy twórczej, jest pełne światła i otwartej przestrzeni, a jego postindustrialny wystrój doskonale oddziałuje na zmysły podbudzając kreatywność. To właśnie dlatego ten styl tak chętnie wykorzystywany jest do aranżacji biur i różnego rodzaju pracowni, niemniej jednak sprawdza się też w aranżacji mieszkań i domów.

W mieszkaniu w stylu loftowym odnajdą się artystyczne dusze, ale również osoby, które lubią wychodzić poza schematy i cenią sobię awangardę.

Jak to się stało, że zamieszkano w starych fabrykach?

Historia tego, jak lofty stały się modnymi, nowoczesnymi mieszkaniami, jest tak samo imponująca, jak sam ten styl w swym najlepszym wydaniu.

Słowo loft oznacza górne piętro magazynu przemysłowego, tłumaczy się je także jako „studio”. Już w XX wieku stare fabryki i opuszczone magazyny oraz hale zaczęli adaptować artyści pod swoje pracownie. Okazały się one doskonałym miejscem do tworzenia dla malarzy, rzeźbiarzy, architektów, muzyków czy artystów wszelkiego rękodzieła.

Zobacz teżJak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Zapewniały im dużą przestrzeń, wpuszczały sporo naturalnego światła i odkrywały architektoniczny kunszt, oparty na naturalnych materiałach. A wszystko to owiane klimatem historii, jakie kryły w sobie mury starych przemysłowych budynków.

Jak na sztukmistrzów przystało, siłą swej wyobraźni i kreatywności zdołali przekształcić stare, surowe przestrzenie w nowoczesne i przyjazne miejsca do pracy i życia codziennego.

Prawdziwą popularność lofty zyskały w latach 50 i 60 XX wieku w Nowym Jorku. Wówczas opuszczone fabryki na jednej z dzielnic Manhattanu przystosowano pod lokale mieszkalne. Trzeba przyznać, że na tamten moment o ich atrakcyjności decydowały głównie bardzo niskie czynsze, dla wielu jednak wciąż były symbolem twórczej swobody i indywidualizmu.

Z upływem czasu w loftach zaczęto wprowadzać coraz więcej komfortowych i funkcjonalnych rozwiązań, dzięki czemu zyskały one uznanie wśród bogatej części społeczeństwa. Dziś stanowią perełki na rynku nieruchomości, ich ceny mocno poszły w górę i niestety często nie są już w zasięgu zwykłego Kowalskiego (czy może raczej Smitha).

Cechy charakterystyczne stylu loft

Typowo loftowe wnętrze powinno być wysokie, mieć duże okna i w zasadzie przypominać dawną fabrykę w nowej mieszkalnej odsłonie. Nie każdy miłośnik tego klimatu będzie mógł zamieszkać w prawdziwym, tradycyjnym lofcie, ale każdy może zaaranżować swoja domową przestrzeń tak, by do niego nawiązywała. Czym charakteryzuje się styl loft i jakie tricki wnętrzarskie pomogą osiągnąć oczekiwany efekt?

Wykończenie wnętrz loft wyróżnia efekt niejako ich „niedokończenia”. Wszelkie widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak cegła, beton czy drewno są tu mile widziane. Nie oznacza to wszakże, iż należy darować sobie tynkowanie ścian domu, czy też kłuć ściany mieszkania, by dostać się do cegieł – w sklepach znajdziemy bowiem materiały, które stanowią doskonałą imitację cegły czy betonu.

Zobacz teżCegła na ścianie – nie tylko w starym budownictwie

We wnętrzu loft można spokojnie zrezygnować z zabudowywania kaloryferów, rur i chowania wszelkich elementów instalacji elektrycznej i hydraulicznej – to właśnie te naturalne elementy mają nadać wnętrzu wyjątkowego, postindustrialnego charakteru. Oszczędność dodatków i stonowana kolorystyka to kolejne wiodące cechy tego stylu.

Jak umeblować wnętrze loftu?

Meble, które się wpiszą w styl loft powinny być jak najprostsze w swej formie i pozbawione jakichkolwiek zdobień. Najlepszym wyborem będą te wykonane z naturalnych tworzyw. Najmodniejsze meble wykonywane są z dwóch surowców, które świetnie ze sobą współgrają – drewnie i stali.

Inspirowane przemysłowym designem, zachowane w geometrycznych kształtach udowadniają, że w prostocie tkwi siła. Niewątpliwym hitem w tej kategorii są asymetryczne regały.

Istotnym elementem salonu w stylu industrialnym jest wypoczynek, w przypadku którego warto postawić na nieco mocniejszy akcent. Duża, wygodna kanapa bądź narożnik w komplecie ze stylowym fotelem w modnej kolorystyce zdecydowanie ocieplą surowe wnętrze. Owa modna kolorystyka to np. butelkowa zieleń, pastelowy róż oraz odcienie miodu.

Dodatki i dekoracje w stylu loft

Każda aranżacja potrzebuje swojej kropki nad „i” – mowa oczywiście o dodatkach i dekoracjach, które dopełnią charakteru wnętrza. W przypadku aranżacji industrialnych z ozdobami należy postępować jednak oszczędnie.

Istotnym elementem będzie oświetlenie, pełniące funkcje praktyczną i dekoracyjną. Modele lamp w stylu loft najczęściej wykonane są z metalu i występują w kolorze czarnym, grafitowym, miedzi lub różowego złota. Niezwykle designerską propozycją są girlandy żarówkowe, z których można stworzyć ciekawe kompozycje oraz stojące lampy, kształtem przypominające reflektor.

Fajnym i nowoczesnym dodatkiem który dopełni wnętrze loft, będzie komfortowy hamak. Nie może również zabraknąć dekoracji ściennych, czyli nowoczesnych, a zarazem minimalistycznych, a czasami całkiem abstrakcyjnych plakatów czy też fantazyjnych zegarów.

Bardzo modnym a przy tym funkcjonalnym dodatkiem są wysokie, stojące lustra – idealne będą te o prostej ramie w metalicznym kolorze. Wolne przestrzenie na półkach i komodach uzupełni elegancka ceramika, proste w formie lampiony a także niezbyt krzykliwe świeczniki. Doskonałymi dodatkami będą także akcesoria vintage, takie jak stary gramofon, czy retro telefon.