Instalacje

Jak wybrać dzwonek bezprzewodowy?

Dzwonek bezprzewodowy to urządzenie o wielu zastosowaniach. Sprawdzi się nie tylko jako dzwonek do domu, ale też jako część systemu wywoływania osoby z konkretnego działu w firmie, czy jako sposób na wezwanie pomocy przez osobę starszą. Dzwonki bezprzewodowe działają na zasadzie fal radiowych, co znacznie ułatwia montaż.

dzwonek bezprzewodowy

Jak zasilane są dzwonki bezprzewodowe?

Dzwonki bezprzewodowe nie są podłączone do sieci elektrycznej, a ich zasilanie odbywa się z wykorzystaniem baterii lub ładowalnego akumulatora. To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety – z jednej strony unikamy konieczności wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej budynku, z drugiej jednak konieczna będzie regularna wymiana baterii lub ładowanie urządzenia.

Baterie zwykle nie są dołączone i trzeba kupić je oddzielnie – odpowiedni typ baterii podawany jest przez producenta na opakowaniu.

Zobacz teżJaki grzejnik elektryczny wybrać? Grzejniki elektryczne do domu i biura

Jak zabezpieczyć dzwonek bezprzewodowy przed wodą?

Jeśli dzwonek bezprzewodowy ma zostać zainstalowany na zewnątrz budynku, należy upewnić się, czy jest do tego odpowiednio przystosowany.

Większość nowoczesnych urządzeń dysponuje właściwymi standardami bezpieczeństwa na wypadek działania wody czy pyłu. Zaleca się, aby zostały one wykonane w standardzie IP44, który stanowi skuteczną barierę dla podstawowych wybryków pogodowych.

Jeśli jednak wybrany dzwonek bezprzewodowy nie jest wystarczająco wodoodporny, należy zamontować go w miejscu, w którym niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą miały wpływu na działanie i trwałość urządzenia.

Wybór dźwięku i głośności

Możliwość samodzielnego dobrania dźwięku, jak i ustawienia jego głośności to kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę kupując dzwonek bezprzewodowy.

Urządzenia tego typu posiadają zwykle kilka albo kilkanaście wbudowanych sygnałów do wyboru. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość regulowania jego głośności (nawet i do 80 dB), która zależna jest od indywidualnych preferencji domowników, rozkładu pomieszczeń w domu i rozmiarów całego budynku.

Bezprzewodowe dzwonki na ogół posiadają zakres głośności, który można regulować stopniowo. Niektóre spośród dzwonków mogą także generować sygnały wizualne, w postaci dobrze widocznej, świecącej diody LED.

Wprowadzenie sygnalizacji dodatkowej ma ogromne znaczenie w wypadku umieszczenia przycisku w miejscu o dość wysokim natężeniu hałasu, na przykład blisko ruchliwej drogi.

Dodatkowe funkcje dla osób słabo- lub niesłyszących

Dla osób mających problemy ze słuchem, na rynku dostępne są także bezprzewodowe dzwonki wibrujące, które można ze sobą nosić. Tego typu modele sprawdzają się również w przypadku bardzo dużych budynków, jak i tych mających skomplikowaną bryłę.

Inne dzwonki bezprzewodowe emitują również intensywny sygnał świetlny – to rozwiązanie dedykowane osobom niesłyszącym, sprawdzi się również w miejscach o wysokim poziomie hałasu.

Możliwości instalacyjne

Dzwonek bezprzewodowy instaluje się stosunkowo łatwo i z powodzeniem może zająć się tym praktycznie każdy. Nie ma tutaj wymogu posiadania wiedzy i uprawnień z zakresu funkcjonowania sieci elektrycznej.

Bezprzewodowy dzwonek należy zamontować w wybranym przez siebie miejscu. Niekiedy producenci dołączają do opakowania właściwe kołki montażowe i wkręty, zwykle jednak należy zakupić je oddzielnie w sklepie budowlanym, dobierając je odpowiednio do typu ściany.

Dzwonki bezprzewodowe można również montować bezpośrednio na drzwi – w takim wypadku najlepiej sprawdzą się nowoczesne, dwustronne taśmy montażowe o odpowiedniej wytrzymałości.

Jaki zasięg ma dzwonek bezprzewodowy?

Standardowo dzwonki bezprzewodowe mają zasięg do 100 metrów, a najlepsze dostępne na rynku modele mogą osiągać zasięg dochodzący nawet do 1200 metrów.

Zasięg dzwonka może zostać zakłócony przez przeszkody występujące na linii nadajnik-odbiornik, przez co rzeczywista maksymalna odległość może różnić się od tej podanej przez producenta. Przy większej nieruchomości, przed montażem warto przeprowadzić próby zasięgu, aby dobrać najbardziej optymalne położenie zarówno nadajnika, jak i odbiornika dzwonka.

Zobacz teżBiokominek – jak działa i czy daje ciepło?

Ile kosztuje dzwonek bezprzewodowy?

Najtańszy na rynku dzwonek bezprzewodowy można kupić już za ok. 30 złotych. Modele nieco droższe można znaleźć w dość sporym przedziale cenowym od 60 do 450 zł.

Cena najbardziej wydajnych, a więc i najdroższych dzwonków, które można stosować komercyjnie i w większych budynkach może przekraczać nawet 1000 zł, dzwonki tego typu są jednak dedykowane głównie przedsiębiorstwom, które oczekują bezkompromisowej funkcjonalności i najwyższej jakości wykonania. Do domowych zastosowań sprawdzą się dzwonki z niższej i średniej półki cenowej.

Rodzaje obudowy dzwonków

Rodzaj obudowy dzwonków bezprzewodowych ma ogromne znaczenie w wypadku jednorodzinnych domów i montowania tych urządzeń na zewnątrz budynków. Obudowa powinna stanowić ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak niskie i wysokie temperatury, wiatr, śnieg, deszcz czy słońce.

Optymalną odporność na wymienione warunki zagwarantują nam obudowy, które wykonano w klasie szczelności IP44. Aby wydłużyć żywotność sprzętu, warto pokusić się o zamontowanie dodatkowego daszku nad dzwonkiem, który będzie stanowił ochronę przed korozją czy wilgocią.

Na rynku znaleźć można obudowy, które występują w wielu wersjach kolorystycznych i kształtach, dlatego odpowiedni dla swojej nieruchomości model bez trudu znajdą nawet najbardziej wybredni inwestorzy.

Dzwonki bezprzewodowe do domu

Dzwonki bezprzewodowe wywołały na rynku małą rewolucję. Do tej pory montaż dzwonka oznaczał konieczność wprowadzenia zmian w instalacji, wynajęcia całej ekipy remontowej i często wielu dni pracy. Dziś, dzwonek bezprzewodowy można zamontować samodzielnie korzystając z prostych narzędzi, bez specjalistycznych kwalifikacji.