Kuchnia Salon

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Otwarta kuchnia połączona z salonem to najmodniejszy obecnie trend w aranżacji małych wnętrz. W nowym budownictwie często już tak się projektuje, w starym natomiast w miarę możliwości usuwa się ściany i otwiera przestrzeń. Jest to podyktowane nie tylko współczesną modą, ale też lepszym wykorzystaniem małej powierzchni mieszkania. Aranżując mały salon z aneksem kuchennym, trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad, żeby nie przytłoczyć przestrzeni i stworzyć spójną całość.

Mały salon z aneksem kuchennym

Od czego zacząć aranżację małego salonu z aneksem kuchennym?

Każda aranżacja wnętrza powinna być dokładnie przemyślana i poprzedzona projektem. Można oczywiście zamówić taki projekt u specjalistów, co jest szczególnie polecane osobom, które nie mają wyobraźni przestrzennej, ani własnych pomysłów, a także w przypadku, gdy samo wnętrze jest nietypowe lub trudne do zaprojektowania.

Jeśli jednak chcemy samodzielnie zająć się projektem, trzeba pamiętać, że wszystko należy robić z ołówkiem w ręku, biorąc pod uwagę dokładne wymiary powierzchni salonu oraz mebli, które planujemy tam wstawić. Zanim to jednak zrobimy, warto spróbować zobaczyć w wyobraźni to, co chcemy tam stworzyć. Najpierw dobrze jest wybrać kolory i styl, w którym wnętrze ma być urządzone oraz zdecydować ile miejsca ma zająć zabudowa kuchenna.

Zobacz teżJak urządzić mały salon? Sprawdź nasze pomysły

Urządzając mały aneks kuchenny można zdecydować się na jedną krótką ścianę z zabudową i wyspą, lub ewentualnie zabudowę w kształcie litery L. Następnie po uwzględnieniu już wybranego przez nas rodzaju zabudowy, trzeba rozplanować urządzenie salonu, wydzielając w nim strefę wypoczynkową z sofą lub narożnikiem. Jeśli jest miejsce, dobrze jest też wydzielić strefę jadalnianą, a czasem jeśli istnieje taka potrzeba, miejsce do pracy, pamiętając przy tym, żeby wybierać takie rozwiązania, które nie zagracą przestrzeni.

Jak urządzić mały aneks kuchenny, żeby zabudowa nie zdominowała salonu?

Urządzając mały aneks kuchenny, który ma nam służyć lata, warto zlecić wykonanie mebli na zamówienie, dostosowanych wielkością do naszych potrzeb. Bardzo funkcjonalne są wysokie zabudowy aż pod sufit, gdzie wykorzystuje się każdy centymetr przestrzeni. Jeśli będą one białe, mogą doskonale stopić się z bielą ścian i wizualnie nie będą się na ich tle wyróżniać.

Szafki kuchenne robione na zamówienie mogą nie być aż takie głębokie jak te w standardowych rozmiarach, co pozwoli zaoszczędzić cenne centymetry. Zamiast stołu do spożywania posiłków można zdecydować się na wyspę kuchenną z szerszym blatem z jednej strony, który będzie pełnił funkcję stołu. Do takiego rozwiązania idealnie będą pasowały hokery na metalowych cienkich nóżkach, które nie zabiorą dużo miejsca.

Jakie meble i kolory dobrać do małego salonu z aneksem kuchennym?

Dobór odpowiednich mebli powinien być uzależniony od dostępnej powierzchni oraz bieżących potrzeb. Jeśli mały salon z aneksem kuchennym ma być również sypialnią i jest wystarczająco dużo miejsca na postawienie narożnika, warto się na niego zdecydować. W dzień będzie on pełnić rolę wygodnej kanapy do siedzenia, a przy tym wyglądać bardzo nowocześnie, a w nocy zamieni się w wygodne łóżko.

Jeśli powierzchnia salonu na to nie pozwala, można wstawić dwu lub trzyosobową sofę, która spełni podobne funkcje, ale w dzień będzie na niej mogło usiąść mniej osób niż na narożniku. Stolik kawowy, który postawimy przy sofie lub narożniku, powinien być nieduży i lekki, lub na kółkach, żeby można było go łatwo przestawić. Jeśli natomiast sofy nie będziemy rozkładać do spania, warto kupić stolik z półkami lub szufladami, które dadzą dodatkowe miejsce do przechowywania. Obecność innych mebli w salonie trzeba dostosować do jego możliwości, ale zawsze warto kierować się zasadą im mniej, tym lepiej.

Jakie tricki aranżacyjne sprawią, że mały salon z aneksem kuchennym wyda się większy?

Przy urządzaniu małych wnętrz trzeba bardzo uważać, aby ich nie zagracić. Kolory muszą być jasne, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. Podłoga powinna być jednolita w całym salonie, bez wydzielania strefy kuchennej. Stworzy to wrażenie, że powierzchnia jest większa. Dodatkowymi elementami powiększającymi są fototapety, dające wrażenie głębi oraz lustra stwarzające wrażenie zdublowanego wnętrza. Ważne jest też oświetlenie. W małym salonie z aneksem kuchennym powinno być kilka źródeł światła.

Zobacz teżJak wybrać narożnik czy kanapę do salonu?

Może to być podświetlana witrynka kuchenna, czy górne punktowo padające światło nad wyspą kuchenną, a także jakiś kinkiet w salonie, czy lampa stojąca oraz oczywiście światło sufitowe. Jeśli salon ma wnękę, warto też oświetlić ją, chociażby lampkami ledowymi. Nie oznacza to, że trzeba korzystać z tych wszystkich źródeł światła jednocześnie, ale zapalone światło nad wyspą kuchenną i drugie po przeciwnej stronie salonu, da wrażenie większej przestrzeni, niż jest w rzeczywistości.

Mały salon z aneksem kuchennym może stanowić wygodne miejsce do życia pod warunkiem, że urządzimy go w sposób przemyślany i zastosujemy stosowne do powierzchni i potrzeb rozwiązania. Trzeba pamiętać, że przy jego aranżacji ważny jest każdy element wyposażenia, nie tylko meble i kolory ścian, ale także oświetlenie i dodatki, które w ograniczonej ilości dodadzą mu uroku, ale jeśli będzie ich zbyt wiele, mogą przytłoczyć.