Kuchnia

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Urządzenie małej kuchni w bloku nie jest proste, ale wystarczy wykorzystać trochę wyobraźni i technicznych sztuczek, by z niewielkiej przestrzeni wydobyć niemal tyle samo funkcjonalności, co w znacznie większych kuchniach.

Mała kuchnia w bloku

Jak ustawić meble w małej kuchni w bloku – pod kątem czy liniowo?

Dużo zależy od długości pomieszczenia i tego, czy jest bardziej kwadratowe czy prostokątne. Jeśli pomieszczenie jest dostatecznie długie, sprawdzą się meble w układzie liniowym. Jeśli kuchnia jest kwadratowa, lepiej wybrać kątowy układ kuchni i umieścić kuchenkę, zlew i lodówkę w pobliżu sąsiednich ścian. Sporo kłopotu mogą sprawić kuchnie, w których ściany nie odchodzą od siebie pod kątem prostym, ale np. idą po skosie.

Niezależnie od kształtu pomieszczenia meble powinny być wielofunkcyjne – chowane blaty do pracy, składane stoły, przekształcane półki, ławki i pufy z wbudowanymi szufladami pomogą zrekompensować brak miejsca. Przed zamówieniem czy wykonaniem mebli trzeba przygotować taśmę mierniczą i skrupulatnie wykonać dokładne pomiary, precyzja to bowiem klucz do idealnego dopasowania blatów i szafek do naszego wnętrza.

Zobacz teżJak urządzić małą łazienkę? Projektowanie i aranżacja małej łazienki

Na co zwrócić uwagę w urządzaniu małej kuchni?

Szczególną uwagę przy urządzaniu małej kuchni w bloku należy zwrócić na szafkę narożną. Okucia, głębokość i zakres drzwi odgrywają znaczącą rolę w przyszłym wyglądzie kuchni. Przy kuchni o niewielkich rozmiarach raczej będziemy musieli zdecydować się na zamówienie mebli na wymiar, niezwykle rzadko zdarza się, że standardy fabryczne pasowały do wymiarów małej kuchni w bloku. Każdy centymetr miejsca jest bezcenny, a w przypadku gotowych szafek mogłoby okazać się, że do ściany zostało nam np. 20-30 cm luzu, który w takim wypadku pozostałby niewykorzystany.

Warto rozważyć możliwość podwyższenia wysokości szafek wiszących aż do sufitu. Uzyska się dodatkowe miejsce do przechowywania, a kurz nie będzie osadzał się na szczytach szafek.

Urządzenia do zabudowy to doskonałe rozwiązanie dla małej kuchni

Trzy sprzęty AGD: lodówka, pralka i płyta grzewcza z piekarnikiem w małych kuchniach zawsze przyprawiają o ból głowy. Pralka oraz kuchenka w zabudowie to proste i stylowe rozwiązanie, dzięki temu cały obszar roboczy stanie się jednorodny i harmonijny. Z lodówką może być trochę gorzej – to duży gabaryt, dlatego jeśli to możliwe warto rozważyć umieszczenie jej poza kuchnią, np. tuż za drzwiami. Podobnie zresztą z pralką – jeśli da się ją umieścić w innym pomieszczeniu (np. w łazience), zyskamy sporo wolnego miejsca.

Przed zakupem płyty do zabudowy warto się zastanowić, czy będą używane jednocześnie wszystkie strefy do gotowania. Może moglibyśmy zmniejszyć ich ilość, jeśli np. zwykle stołujemy się na mieście? Innym pomysłem na ograniczenie miejsca zajmowanego przez sprzęty jest zastąpienie piekarnika takim urządzeniem jak multicooker.

Aby nadać kuchni lekkości i głębi, warto wybrać szafki ze szklanymi drzwiczkami. Wymusi to na nas dodatkowo utrzymanie porządku, nie da się bowiem już tak łatwo ukryć bałaganu zamykając po prostu drzwiczki od szafki.

Paleta kolorów w małej kuchni

Zbyt duża ilość kolorów w małej kuchni w bloku będzie przytłaczająca, wizualnie jeszcze bardziej pomniejszy to pomieszczenie. Dobrym wyborem będzie biel, ten kolor nada naszej kuchni sporo świeżości i wrażenia przestrzeni. Dobrym kontrastem dla białych szafek będzie np. drewniany blat, czarne uchwyty i armatura. Wybór należy do nas, warto jednak zachować umiar, by nasza kuchnia zachwycała stylem i zamiast odrzucać miksem kolorów.

Poziome paski na jednej ze ścian wizualnie rozszerzą wąską kuchnię. Do pomieszczeń z niskimi sufitami sprawdzi się też lekka tapeta w romby lub z pionowym paskiem, warto też rozważyć wykorzystanie luster.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Jakie oświetlenie do małej kuchni w bloku?

Aby uzyskać wizualne powiększenie przestrzeni możemy zdecydować się na reflektory punktowe, a także praktyczne i nowoczesne oświetlenie LED wzdłuż blatu kuchennego, czy efektowną lampę wiszącą nad stołem. Jeśli mamy taką możliwość, postarajmy się o jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła wpadającego przez okno – choć w wielu blokach kuchnie są go niestety pozbawione.

Więcej szafek, haczyków i półek

Wzdłuż powierzchni roboczej blatu można przymocować relingi z haczykami i uchwytami, które wykorzystamy do umieszczenia na nich kubków, sztućców, gąbki czy szczotek do mycia naczyń, przypraw i innych, do których zyskamy szybki i łatwy dostęp.

Duża ilość szuflad a także wysuwana deska zwiększająca powierzchnię roboczą, to dobry pomysł na zoptymalizowanie dostępnej powierzchni w małej kuchni w bloku. W tak niewielkiej przestrzeni wstawienie rodzinnego stołu jest niestety w zasadzie nieosiągalne. Zamiennie często spotykany jest składany stół z jedną nogą, z blatem na stałe zamocowanym do ściany. Można także zdecydować się na składane krzesła, które po złożeniu zajmą niewiele miejsca. Możliwości jest wiele – na małych przestrzeniach przede wszystkim liczy się kreatywność.