Porządki

Suszarka do ubrań – czy warto się na nią zdecydować?

Suszenie prania to uciążliwy temat. Wilgoć unosząca się ze świeżo wypranych ubrań, szczególnie w miesiącach zimowych może negatywnie wpłynąć na wnętrze pomieszczenia, a tradycyjne suszarki na ubrania rozstawiane w salonie czy sypialni potrafią irytować domowników. Czy elektryczna suszarka do ubrań to rozwiązanie idealne?

suszarka do ubrań

Suszarka do ubrań w małym mieszkaniu

Suszarka do prania to urządzenie o podobnej wielkości jak pralka, dlatego też wiele osób nie decyduje się na jej zakup ze względu na ograniczoną ilość dostępnego w mieszkaniu miejsca. W rzeczywistości jednak suszarkę można ustawić np. na pralce, nie zajmując więcej ani centymetra powierzchni podłogi.

W efekcie zniknie potrzeba ustawiania w jednym z pokoi tradycyjnej, rozkładanej suszarki na ubrania, która zagraca pomieszczenie nawet na kilka dni. Małe kawalerki czy dwupokojowe mieszkania mogą dzięki temu odzyskać nieco przestrzeni, a czas suszenia prania istotnie się skróci.

Zobacz teżJak urządzić małą łazienkę? Projektowanie i aranżacja małej łazienki

Jak działa automatyczna suszarka do prania?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli suszarek do prania. Ze względu na zastosowaną technologię, rozróżniamy trzy główne typy: wywiewową, kondensacyjną lub z pompą ciepła.

Suszarka wywiewowa

Suszarka do ubrań wykonana w technologii wywiewowej dostępna jest już za ok. 1000 złotych. To rozwiązanie ma jednak pewne istotne wady – suszarka tego typu musi być bowiem podłączona do systemu wentylacyjnego, w przeciwnym wypadku wilgoć będzie się z niej wydostawać do pomieszczenia.

Suszarka kondensacyjna

Nic więc dziwnego że wielu kupujących preferuje bardziej nowoczesne suszarki kondensacyjne. Podczas pracy suszarka skrapla pochodzącą z ubrań wilgoć, a następnie odprowadza ją do zbiornika lub odpływu kanalizacji. Najtańszą suszarkę kondensacyjną można kupić w cenie ok. 1500 złotych.

Wadą urządzeń tego typu jest jednak sam pojemnik, do którego suszarka odprowadza wodę. Choć 4-5 litrów pojemności wydaje się być wystarczające, w praktyce po każdym cyklu suszenia pojemnik ten powinno się opróżnić, aby zapewnić prawidłowe działanie urządzenia.

Pompa ciepła

Najwygodniejsze w użyciu i najczęściej wybierane przez kupujących są suszarki do prania z pompą ciepła. Modele te korzystają z ciepłego powietrza do ogrzania chłodnego w kolejnych cyklach suszenia, dzięki czemu urządzenie tego typu jest bardziej energooszczędne. Proces suszenia odbywa się w niższej temperaturze, co ma istotny wpływ na trwałość tkanin.

Dzięki zamkniętemu obiegowi suszenia, z urządzenia nie trzeba odprowadzać wody ani pary wodnej – zastosowane w niej mechanizmy załatwiają sprawę za nas. Suszarka do ubrań tego typu ma jednak znacznie bardziej skomplikowaną budowę, a w przypadku awarii pompy ciepła koszt naprawy urządzenia może być znacznie wyższy.

Najważniejsze parametry suszarki do prania

Oferta suszarek do ubrań jest szeroka i bardzo zróżnicowana. Przed zakupem warto porównać parametry poszczególnych modeli, aby wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające potrzebom gospodarstwa domowego. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Ładowność bębna

Ładowność bębna trzeba dobierać do ilości pranych rzeczy, jak i liczby domowników. Idealnym wyborem będzie zakup suszarki o dwukrotnie większej ładowności niż posiadana pralka, przy tej samej objętości prania.

W przypadku kompaktowych urządzeń ładowność zwykle nie przekracza 4 kg. Z kolei urządzenia, w których jednorazowy wsad może wynosić do 10 kg może być trudno zapełnić, jeśli zdecydujemy się np. na wstawienie mniejszego prania. Idealna wydaje się ładowność na poziomie 7 kg lub 8 kg.

Energooszczędność i roczne zużycie prądu

Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym niższe rachunki za prąd i w efekcie większe oszczędności. Sumując po latach koszt zakupu i zużytej energii, pierwotnie tańsze urządzenie, pracujące w klasie B może okazać się w rzeczywistości droższym od tego, które pracuje w klasie A+++.

Roczne zużycie prądu większości dostępnych na rynku modeli, których klasa energetyczna to conajmniej A+ waha się w granicach 170-235 kWh. Modele w klasie B zużywają ponad dwukrotnie więcej energii w ciągu roku – ok. 450-600 kWh, a wartość ta może być oczywiście wyższa i zależy od intensywności użytkowania urządzenia.

Zobacz teżBiokominek – jak działa i czy daje ciepło?

Zbiorniczek na wodę i jego pojemność

Jest to parametr związany wyłącznie z kondensacyjnymi suszarkami do ubrań. Od pojemności zbiorniczka na wodę zależeć będzie to, jak często trzeba będzie go opróżniać.

Wymiary (GxSxW)

Zanim suszarka do ubrań trafi do mieszkania czy domu, należy dobrze wymierzyć dostępną dla niej przestrzeń – szczególnie w przypadku, gdy urządzenie ma trafić do wnęki.

Standardowe wymiary suszarek do prania to 46-65 cm głębokości, 59-85 cm szerokości i 60-85 cm wysokości. Wymiary GxSxW to skrótowe oznaczenie formatu głębokość-szerokość-wysokość.

Ilość dostępnych programów

Ilość programów i ich różnorodność zależna jest od danego modelu. Niemniej jednak w przypadku większości suszarek pojawiają się takie programy, jak:

  • skrócone suszenie – ubrania są dokładnie suszone, ale suszarka nie usuwa zagnieceń,
  • kompletne suszenie – poza suszeniem ubrań, ich zagniecenia są też rozprostowywane,
  • niepełne suszenie – ubrania są tylko “podsuszane”, kolejne etapy suszenia mogą odbywać się już poza urządzeniem, np. na świeżym powietrzu,
  • odświeżanie – urządzenie usuwa nieprzyjemne zapachy z ubrań, dzięki czemu można założyć je ponownie bez prania, jeśli jest taka potrzeba.

Dobra suszarka do prania posiada też możliwość dostosowania ustawień do rodzaju tkaniny, aby efekty suszenia były jak najlepsze, a jakość i trwałość tkanin pozostała w dobrym stanie.

Poziom hałasu podczas suszenia

Suszarka do prania podczas procesu suszenia emituje hałas, który w przypadku niektórych modeli może być wyjątkowo intensywny. Zwykle jednak poziom hałasu waha się w granicach 62-68 dB, co porównać można do poziomu głośności włączonego odkurzacza.

Funkcje dodatkowe suszarki do ubrań

Suszarka do prania może być wyposażona w funkcje dodatkowe, zwiększające komfort użytkowania tego urządzenia. Do najczęściej spotykanych należą:

Auto-suszenie

Czujniki umieszczone w suszarce automatycznie wykrywają poziom wilgotności tkanin i dobierają odpowiedni czas trwania oraz intensywność procesu suszenia.

Suszenie prania z opóźnionym startem

To rozwiązanie dobrze znane z pralek automatycznych. Umożliwia ustawianie czasu uruchamiania suszarki, aby ubrania zostały wysuszone dokładnie w potrzebnej nam chwili.

Mniej zagnieceń

Bęben suszarki obraca się to w lewo, to w prawo, a po skończonym suszeniu do bębna wdmuchiwane jest zimniejsze powietrze – w efekcie zagniecenia tkanin są rozprostowywane. Suszarki do prania wyposażone w ten system mogą nawet całkowicie wyeliminować konieczność prasowania ubrań.

Możliwość ważenia wsadu

Suszarka do prania wyposażona w funkcję automatycznego ważenia wsadu sama dobierze odpowiedni czas trwania suszenia.

Podsumowanie

Suszarki do ubrań znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Już w niecałą godzinę po skończeniu prania możemy cieszyć się suchymi ubraniami, bez prasowania. Oszczędność miejsca, niewielkie zużycie prądu, możliwość jednorazowego załadunku nawet 10 kg prania sprawiają, że suszarki do prania to jedne z urządzeń, które w polskich domach będą pojawiać się coraz częściej.