Pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy – jak urządzić pokój dla nastolatka?

Dzieci szybko dorastają i z maluchów zmieniają się w nastolatków, dla których dziecięcy pokój może nie być już wystarczający. W wieku kilkunastu lat zmieniają się gusta i potrzeby, pojawiają się nowe zainteresowania i pasje. Nie jest niczym dziwnym oczekiwanie, że pokój osoby w tym wieku za tymi zmianami nadąży. Jak urządzić pokój młodzieżowy, by spełnić wszystkie wymagania nastolatka?

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Każdy człowiek potrzebuje własnej przestrzeni – takiej, w której będzie czuł się jak najbardziej komfortowo. Dla nastolatka takim miejscem jest jego pokój, stając się pewnego rodzaju centrum egzystencji. Tutaj śpi, odrabia lekcje czy spotyka się ze znajomymi, co sprawia, że pokój młodzieżowy bardzo często pełni wiele różnych funkcji. Już na etapie planowania warto uwzględnić te cele i przemyśleć sposób aranżacji, aby była ona jednocześnie wygodna i funkcjonalna.

Wygodne miejsce do spania to podstawa każdego pokoju młodzieżowego

Łóżko to podstawowy mebel pokoju młodzieżowego, którego najważniejszym zadaniem jest oczywiście zapewnienie odpowiedniego komfortu snu. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że powierzchnia pokoju nastolatka jest ograniczona i niekiedy trzeba zastanowić się, jak najlepiej ją wykorzystać. Wstawianie dużego łóżka nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na bardziej praktyczne, łączące w sobie kilka cech rozwiązania.

Zobacz teżJaki materac wybrać? Sprawdź nasze wskazówki

Najpopularniejszym jest tapczan z funkcją spania, który w kilku prostych krokach zamieni się z łóżka w sofę i z powrotem, sprawdzi się więc także w wypadku wizyty znajomych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd czy łatwość rozkładania, lecz także na jakość obicia, w końcu mebel ma służyć także jako łóżko i gwarantować odpowiednią wygodę dla ciała.

Innym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić przestrzeń jest półkotapczan, a więc rodzaj łóżka, które za dnia wygodnie da się schować w szafkach, co uwalania dużą część przestrzeni. Na rynku możemy wybierać spośród różnorodnych modeli pionowych lub poziomych, w zależności od boku łóżka, do którego przytwierdzony jest mechanizm „chowający”.

Kolejnym bardzo ciekawym i praktycznym pomysłem jest zamontowanie łóżka jako antresoli, pod którą zmieści się np. biurko czy szafki, co staje się coraz modniejszym rozwiązaniem. Tutaj jednak szczególny nacisk musi zostać położony na solidność wykonania i jakość materiałów, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji.

Dobra organizacja to podstawa, czyli porządek w pokoju nastolatka

Utrzymanie porządku to rzecz kluczowa, także, wbrew pozorom, w pokoju nastolatka. Oczywiście, od czasu do czasu może pojawić się mniejszy lub większy bałagan, jednak aranżacja pokoju powinna ułatwiać porządkowanie rzeczy. Wybór odpowiednich mebli – szaf, szafek, regałów czy komód – powinien być przemyślany, aby funkcjonalność pokoju była jak największa.

Zobacz teżJak zagospodarować miejsce pod schodami?

W tym wypadku najbardziej praktycznym wyjściem jest zamówienie szafek na wymiar, które idealnie spełnią wymagania i będą doskonale pasować do pomieszczenia, przy czym uwzględnić można także indywidualne preferencje dotyczące stylu. Jest to rozwiązanie stosunkowo bardziej czasochłonne i wymagające niż tradycyjny zakup mebli, dlatego tego drugiego nie należy odrzucać. Dostępne w wielu sklepach meble są naprawdę bardzo różnorodne i mogą sprawdzić się równie dobrze. Dobrze dobrana szafa czy regał powinny zapewniać możliwość przechowywania różnorakich skarbów, aby nastolatek mógł najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń.

Pokój nastolatka to też miejsce pracy i nauki

Należy także wspomnieć o organizacji pracy czy nauki, której młodzi ludzie poświęcają wiele czasu. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie w pokoju sfery przeznaczonej właśnie do nauki, co zminimalizuje problem rozpraszania uwagi. Oczywiście podstawą w tym wypadku jest biurko, mebel wręcz nieodzowny, który także występuje w wielu wariantach, takich jak wysuwany, chowany czy mieszczący się pod antresolą z łóżkiem. A jeśli biurko, to oczywiście także fotel.

Przy spędzaniu wielu godzin na nauce konieczne jest właściwe wsparcie pleców, aby nie pojawiły się różnego rodzaju problemy zdrowotne, zwłaszcza jeśli wiemy, że nastolatek będzie spędzał wiele czasu przy biurku. Na fotelu nie zawsze warto oszczędzać i lepiej jest zainwestować w mebel, który jak najlepiej będzie pełnił swoje funkcje. Dostępne na rynku oferty pozwalają na wybór takiego fotela, który będzie jednocześnie wygodny i stylowy oraz współgrający z kręgosłupem.

Stylowe wnętrze pokoju nastolatka

Odnieśmy się właściwie do kwestii tak naprawdę podstawowej, czyli do samego stylu pokoju młodzieżowego. O znanych wariantach aranżacji, od koloru ścian po styl mebli, można pisać bardzo długo, jednak chodzi przede wszystkim o to, aby nastolatek w swoim pokoju czuł się jak najbardziej komfortowo. W końcu będzie to jego prywatna strefa, dlatego też na etapie planowania warto wziąć pod uwagę jego zdanie i nie zawsze forsować własne pomysły.

Niekiedy odrębnym problemem staje się urządzenie pokoju dla rodzeństwa, kiedy trzeba brać pod uwagę często odrębne charaktery, pasje i wiek dzieci. Niezależnie od wybranego stylu należy pamiętać o zapewnieniu każdemu swojej własnej przestrzeni. Poza podstawową, czyli łóżkiem, chodzi także o osobne biurka czy szafki, aby zminimalizować ryzyko konfliktów, a każdy z lokatorów czuł się w tym miejscu jak najlepiej.