Pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy – jak urządzić pokój dla nastolatka?

Dzieci szybko dorastają i z maluchów zmieniają się w nastolatków, dla których dziecięcy pokój może nie być już wystarczający. W wieku kilkunastu lat zmieniają się gusta i potrzeby, pojawiają się nowe zainteresowania i pasje. Nie jest niczym dziwnym oczekiwanie, że pokój nastolatka za tymi zmianami nadąży.

jak urządzić pokój młodzieżowy

Jak urządzić pokój młodzieżowy, by spełnić wszystkie wymagania nastolatka?

Każdy człowiek potrzebuje własnej przestrzeni – takiej, w której będzie czuł się jak najbardziej komfortowo. Dla nastolatka takim miejscem jest jego pokój, stając się pewnego rodzaju centrum egzystencji.

Tutaj śpi, odrabia lekcje czy spotyka się ze znajomymi, co sprawia, że pokój młodzieżowy bardzo często pełni wiele różnych funkcji. Już na etapie planowania warto uwzględnić te cele i przemyśleć sposób aranżacji, aby była ona jednocześnie wygodna i funkcjonalna.

Meble do pokoju młodzieżowego

Łóżko to podstawowy mebel w pokoju młodzieżowym, którego najważniejszym zadaniem jest oczywiście zapewnienie odpowiedniego komfortu snu. Często jednak powierzchnia pokoju dziecka jest ograniczona i niekiedy trzeba zastanowić się, jak najlepiej ją wykorzystać. Wstawianie dużego łóżka nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na bardziej praktyczne, łączące w sobie kilka cech rozwiązania.

Zobacz teżJaki materac wybrać? Sprawdź nasze wskazówki

Najpopularniejszym jest tapczan z funkcją spania, który w kilku prostych krokach zamieni się z łóżka w sofę i z powrotem, sprawdzi się więc także w wypadku wizyty znajomych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd czy łatwość rozkładania, lecz także na jakość obicia, w końcu mebel ma służyć także jako łóżko i gwarantować odpowiednią wygodę dla ciała.

Innym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić przestrzeń jest półkotapczan, a więc rodzaj łóżka, które za dnia wygodnie da się schować w szafkach – dzięki temu uwalnia się dużą część przestrzeni. Na rynku możemy wybierać spośród różnorodnych modeli pionowych lub poziomych, w zależności od boku łóżka, do którego przytwierdzony jest mechanizm „chowający”.

Kolejnym bardzo ciekawym i praktycznym pomysłem jest zamontowanie łóżka jako antresoli, pod którą zmieści się np. biurko czy szafki, co staje się coraz modniejszym rozwiązaniem. Tutaj jednak szczególny nacisk musi zostać położony na solidność wykonania i jakość materiałów.

Dobra organizacja to podstawa

Utrzymanie porządku to rzecz kluczowa, także w pokoju młodzieżowym. Oczywiście, od czasu do czasu może pojawić się mniejszy lub większy bałagan, jednak aranżacja pokoju powinna ułatwiać porządkowanie rzeczy. Wybór odpowiednich mebli – szaf, szafek, regałów czy komód – powinien być przemyślany, aby funkcjonalność pokoju nastolatka była jak największa.

Zobacz teżJak zagospodarować miejsce pod schodami?

W tym wypadku najbardziej praktycznym wyjściem jest zamówienie szafek na wymiar, które idealnie spełnią wymagania i będą doskonale pasować do pomieszczenia, przy czym uwzględnić można także indywidualne preferencje dotyczące stylu. Jest to rozwiązanie stosunkowo bardziej czasochłonne i wymagające niż tradycyjny zakup mebli, dlatego tego drugiego nie należy odrzucać.

Dostępne w wielu sklepach meble do pokoju młodzieżowego są naprawdę bardzo różnorodne i mogą sprawdzić się równie dobrze. Szafa czy regał powinny zapewniać możliwość przechowywania różnorakich skarbów, aby nastolatek mógł najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń.

Miejsce do nauki w pokoju młodzieżowym

Należy także wspomnieć o organizacji pracy czy nauki, której młodzi ludzie poświęcają wiele czasu. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie w pokoju sfery przeznaczonej właśnie do nauki, co zminimalizuje problem rozpraszania uwagi. Oczywiście podstawą w tym wypadku jest biurko, mebel wręcz nieodzowny, który także występuje w wielu wariantach, takich jak wysuwany, chowany czy mieszczący się pod antresolą z łóżkiem. A jeśli biurko, to oczywiście także fotel.

Przy spędzaniu wielu godzin na nauce konieczne jest właściwe wsparcie pleców, aby nie pojawiły się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Na fotelu nie warto oszczędzać i lepiej jest zainwestować w mebel, który jak najlepiej będzie pełnił swoje funkcje. Dostępne na rynku oferty pozwalają na wybór takiego fotela, który będzie jednocześnie wygodny i stylowy oraz współgrający z kręgosłupem.

Stylowe meble młodzieżowe

Odnieśmy się właściwie do kwestii tak naprawdę podstawowej, czyli do samego stylu pokoju młodzieżowego. O znanych wariantach aranżacji, od koloru ścian po styl mebli, można pisać bardzo długo, jednak chodzi przede wszystkim o to, aby nastolatek w swoim pokoju czuł się jak najbardziej komfortowo. W końcu będzie to jego prywatna strefa, dlatego też na etapie planowania warto wziąć pod uwagę jego zdanie i nie zawsze forsować własne pomysły.

Niekiedy odrębnym problemem staje się urządzenie pokoju dla rodzeństwa, kiedy trzeba brać pod uwagę często odrębne charaktery, pasje i wiek dzieci. Niezależnie od wybranego stylu należy pamiętać o zapewnieniu każdemu swojej własnej przestrzeni. Poza podstawową, czyli łóżkiem, chodzi także o osobne biurka czy szafki, aby zminimalizować ryzyko konfliktów, a każdy z lokatorów czuł się w tym miejscu jak najlepiej.