Aranżacje

Osłona na kaloryfer i grzejnik – sprawdź, czy warto się na to zdecydować

Grzejniki i kaloryfery w starszych domach przeważnie nie zachęcają swoim wyglądem, nie grzeszą urodą, często są zbiorowiskiem kurzu i zwyczajnie szpecą. Osłona na kaloryfer pozwoli w prosty sposób rozwiązać ten problem.

Osłona na kaloryfer

Kupując mieszkanie w nowym budownictwie możemy oczekiwać ładnych, białych kaloryferów – nie są one może wyjątkowe, nie przykuwają wzroku, za to nie gryzą się z resztą pomieszczenia jak ma to miejsce w starszych nieruchomościach. Tego typu grzejniki również można jednak przysłonić, by nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Ażurowe osłony na grzejnik – uniwersalne i łatwe w montażu

Warto zadbać, aby osłona na kaloryfer wyglądała ciekawie – nada ona mieszkaniu nowoczesny styl i design. Do najczęściej wybieranych osłon należą osłony ażurowe – ich wygląd jest bardzo uniwersalny, a montaż prosty i szybki.

Tego typu osłonę można kupić w sklepie internetowym czy budowlanym, można ją także wykonać samodzielnie. Same ażurowe panele raczej musimy gdzieś kupić (chyba że dysponujemy obrabiarką CNC, ale nie każdy ma taki sprzęt pod ręką), natomiast konstrukcję z desek możemy wykonać domowym sposobem, dokładnie na wymiar naszego grzejnika.

Zobacz teżJak obudować kominek? Sprawdź ciekawe sposoby na zabudowę kominka

Kaloryfer pełni bardzo ważną funkcję w domu – ogrzewa nas w chłodne dni – a dzięki osłonie może stanowić też ważną dekorację. Przed wyborem osłony na grzejnik dopasuj ją odpowiednio do Twojego wnętrza – jeśli wybierzesz taką, która nie będzie pasowała do reszty mieszkania, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Dzięki dobrze dobranej osłonie nie musisz ukrywać i zasłaniać kaloryfera firanką bądź szafą.

Zabudowa grzejnika nadaje pomieszczeniu nowoczesny i stylowy, ale także unikalny wygląd. Jaki materiał będzie najlepszy dla osłony na grzejnik?

Osłona na grzejnik – z jakich materiałów powinna być wykonana

Maskownice na grzejniki zwykle wykonywane są z drewna, ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Ażurowe osłony nie ograniczają dystrybucji ciepła, m.in. z tego powodu cieszą się dużą popularnością. W przypadku osłon na grzejnik wykonanych z innego materiału dopływ ciepła do pomieszczenia może zostać nieco ograniczony.

Ciepłe powietrze, które wydostaje się z kaloryferów może gromadzić się przy samym grzejniku zamiast być rozprowadzane po pomieszczeniu, w efekcie nastąpi gwałtowny wzrost temperatury samego grzejnika i zamknięcie się zaworu, przez co sam pokój nie zostanie dostatecznie ogrzany. Aby tego uniknąć dobrym pomysłem jest zakup specjalnej głowicy termostatycznej, wyposażonej w zdalny czujnik temperatury.

Jaką osłonę na kaloryfer wybrać?

Osłonę na kaloryfer należy dopasować kolorem, kształtem i stylem do Twojego wnętrza, mebli i zasłon. Ceny tego typu osłon nie są zbyt wygórowane, a z montażem poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz. Jednym z pomysłów wartych rozważenia dla nowoczesnych wnętrz jest zastosowanie instalacji świetlnej LED we wnętrzu osłonki, co nada naszemu wnętrzu jeszcze więcej indywidualnego charakteru.

Zobacz teżListwy przypodłogowe – co warto wiedzieć, jak je zamontować?

Alternatywa dla osłony na grzejnik – przemalowanie kaloryfera

Jeśli zakup i montaż osłony na grzejnik do Ciebie nie przemawia, innym sposobem na rozwiązanie problemu brzydkiego kaloryfera jest przemalowanie go. W tym celu należy wykonać poniższe kroki:

  • wyczyścić grzejnik papierem ściernym i zetrzeć starą farbę,
  • zagruntować metal specjalnym podkładem, który zapobiega korozji,
  • wymieszać farbę, do malowania używać dwóch rodzajów pędzli, większego i mniejszego do trudniej dostępnych miejsc,
  • gdy pierwsza warstwa farby wyschnie, nałożyć drugą,

Bardzo ważne jest, aby podczas malowania kaloryferów w okresie grzewczym pamiętać o ich wyłączeniu, ponieważ w przeciwnym wypadku farba może stracić swoje właściwości. Biała emulsja do grzejników kosztuje ok. 30 złotych za półlitrową puszkę.