Aranżacje

Listwy przypodłogowe – co warto wiedzieć, jak je zamontować?

Podczas remontów związanych z podłogą bardzo wiele osób zastanawia się jak poprawnie przeprowadzić montaż listew przypodłogowych, oraz jakie listwy zastosować, aby odpowiednio pasowały do wnętrza. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Listwy przypodłogowe są bardzo niepozornym elementem aranżacji całego wnętrza, jednakże pełnią istotną rolę. Można je nabyć w wielu sklepach – na rynku działa wiele firm, które oferują bogaty i urozmaicony asortyment w tym segmencie, do wyboru dostępnych jest też wiele wariantów kolorystycznych.

Listwy przypodłogowe wykonuje się najczęściej z dwóch materiałów: tworzyw sztucznych, drewna a także produktów drewnopochodnych. Główną ich różnicą jest przede wszystkim cena, aczkolwiek różnią się między sobą również trwałością i funkcjonalnością. Wyróżnić można:

  1. Listwy z tworzywa sztucznego – to jedna z najtańszych opcji, tego typu listwy przypodłogowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki takiemu rozwiązaniu dużo łatwiejsze jest umieszczenie w nich całego okablowania. Montaż listew przypodłogowych z tworzywa sztucznego odbywa się z zastosowaniem wkrętów do ściany.
  2. Listwy MDF – jest to nieco droższe rozwiązanie, jednak listwy tego typu są grubsze, wykonane są z materiału drewnopochodnego, pokrytego specjalną okleiną w kolorze jednolitym lub takim, które imituje drewno. W przeciwieństwie do listew z tworzywa można je malować farbą na wybrany kolor. Najczęściej klejone są do ściany przy pomocy specjalnego kleju montażowego.
  3. Listwy drewniane – to doskonałe rozwiązanie w przypadku podłóg drewnianych, bowiem listwy wykonane są z naturalnego drewna, jednakże należy pamiętać, że wysoka jakość idzie w parze z wyższą ceną. Jeśli chodzi o montaż listew przypodłogowych tego rodzaju, odbywa się on na klej lub poprzez przykręcenie do ściany.

Zobacz teżPłytki do salonu – połączenie funkcjonalności z estetyką

Listwy przypodłogowe dopasowane do podłogi

Jeśli zastanawiasz się jakie listwy przypodłogowe wybrać, musisz pamiętać, iż nie jest to łatwe zadanie – w trakcie ich wyboru należy rozważyć wiele czynników, aby idealnie dopasować listwy do wnętrza domu czy mieszkania.

Pamiętaj, że listwa przypodłogowa przede wszystkim musi być właściwie dopasowana do podłogi – takie rozwiązanie nie powoduje wprowadzenia do wnętrza nowego koloru, a tym samym niepotrzebnego zamieszania.

Listwa będąca w odcieniu podłogi wizualnie powiększa powierzchnię pomieszczenia. Działa to na tej zasadzie, że im wyższa listwa przypodłogowa tym samym powiększenie wydaje się większe. Mimo wielu zalet warto pamiętać, że w takiej sytuacji jednocześnie obniża się wysokość wnętrza. Czy wiesz, że wysokie listwy w połączeniu z podłogą mogą powodować odczucie przytaczania? Dlatego takie połączenie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku jasnych podłóg, jak we wszystkim także tutaj zalecany jest umiar.

Właściwe dopasowanie listwy przypodłogowej do stolarki

Zaleca się, aby listwy przypodłogowe dopasować także do całej stolarki wewnętrznej, jest to bowiem rozwiązanie które można zastosować zarówno w miejscach gdzie odcień jest dopasowany do podłogi, jak i tam, gdzie jest on bardziej kontrastujący.

Użycie tego samego kolor, który jest już obecny w danym wnętrzu, pozwala na uzyskanie bardzo estetycznego oraz harmonijnego wykończenie wnętrza. Dobór jest prosty, jeśli stolarka jest lakierowana na kolor biały, jest to bowiem szczególnie uniwersalne rozwiązanie.

Listwy przypodłogowe dopasowane do ścian

Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań jest montaż listew przypodłogowych, które można pomalować tak samo jak ściany – takie listwy prezentują się jednocześnie subtelnie i elegancko. Co istotne, w przeciwieństwie do innych bardziej kontrastujących kolorów nie obniżają optycznie pomieszczenia! Poprzez takie zastosowanie można wykorzystać bardziej ciekawsze i odważniejsze faktury.

Zobacz teżOsłona na kaloryfer i grzejnik – sprawdź, czy warto się na to zdecydować

Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?

Wśród głównych funkcji listew przypodłogowych można wymienić między innymi:

  • maskują szczelinę dylatacyjną – dzięki takiemu rozwiązaniu posadzka chroniona jest przed uszkodzeniem oraz zawilgoceniem, otrzymuje również bardziej estetyczny wygląd,
  • zabezpieczają ściany przez zabrudzeniem i uszkodzeniem – pełnią bardzo ważną funkcję, bowiem zapewniają ochronę podczas sprzątania przed zabrudzeniem ścian,
  • zdecydowanie łatwiejsze rozprowadzenie kabli – obecnie nowoczesne listwy przypodłogowe umożliwiają łatwiejsze rozprowadzenie całego okablowania, dzięki czemu nie musi ono leżeć na podłodze,
  • większa estetyka wnętrza – bogaty asortyment wariantów kolorystycznych oraz wzorów sprawia, że aranżacja wnętrz staje się bardziej oryginalna.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Listwy najlepiej położyć zaraz po zakończeniu malowania i układania podłogi. Obecnie najpopularniejszą metodą montażu listew przypodłogowych jest przyklejenie listew do ściany za pomocą kleju montażowego. Jest to z jednej strony dość tanie rozwiązanie, aczkolwiek mało praktyczne na przyszłość – ewentualna wymiana listew w przyszłości wiązać się będzie ze zrywaniem obecnych.

Z tego też powodu rosnącą popularnością cieszy się gotowy system montażu listew. Pierwszym etapem pracy jest odpowiednie dopasowanie listew do ścian a następnie należy je równo przyciąć. Musisz pamiętać, aby na końcach pozostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. W następnej kolejności klamry mocuje się do ściany z zachowaniem odstępu około 50 cm – do przeprowadzenia montażu potrzebne są wkręty i kołki rozporowe. W kolejnym etapie wzdłuż ścian trzeba rozprowadzić przewody, które zostaną ukryte za listwami. W przypadku listew zakładanych od góry należy docisnąć je do podłogi, stosując klamry metalowe listwy trzeba ustawić na odpowiedniej wysokości.