Kuchnia

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Jednym z najpopularniejszych stylów projektowania kuchni jest styl skandynawski, ze względu na swoją elastyczność i umiejętność wrażliwego reagowania na trendy w modzie. Styl ten powstał i zaczął się rozwijać w krajach Skandynawii – Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Klimat i tradycje tego regionu znajdują odzwierciedlenie w możliwościach aranżacji wnętrz. Projekty są funkcjonalne, ale niepozbawione estetyki.

kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim – cechy stylu

Kuchnia w stylu skandynawskim dąży do naturalności. Ten styl dekoracji preferują osoby, które cenią sobie przytulność i wygodę. Do głównych cech tego stylu zaliczyć możemy jasną, czasem nawet chłodną paletę barw, faktury drewna i naturalne oświetlenie. Projekt kuchni w tym stylu pozwala łączyć naturalne materiały ze ścisłymi formami, tworząc jednocześnie bardzo jasne i ciepłe domowe wnętrze.

Zobacz teżCo na ścianę w kuchni? Sprawdź nasze pomysły

Możliwości aranżacji również przyciągają swoją wszechstronnością. To rozwiązanie stylistyczne nadaje się do pomieszczeń o różnych rozmiarach i układach – małe pomieszczenia wizualnie wydają się większe i bardziej ergonomiczne, ze względu na dużą ilość światła i proste, geometryczne kształty.

Stworzenie projektu kuchni w stylu skandynawskim jest dość proste. Styl ten odpowiedni jest nie tylko dla kuchni znajdujących się w odrębnych pomieszczeniach, ale także do kuchni połączonych z salonem (tzw. aneksów kuchennych). Zdaniem projektantów, kuchnia w stylu skandynawskim to rodzaj równowagi między nowoczesnością a tradycją – trendy zachęcają do pozbycia się bałaganu, połączenia jasnych odcieni i naturalnych kolorów. W takim wnętrzu ucieleśnia się praktyczność i naturalność, które nie kolidują z komfortem i przytulnym otoczeniem domowym.

Wnętrze kuchni w stylu skandynawskim

Wystrój kuchni w stylu skandynawskim ma swoje własne charakterystyczne cechy:

 • żadnych tworzyw sztucznych ani sztucznych materiałów, tylko naturalne tekstury,
 • drewno to główny element zdobiący wnętrze,
 • jasne, zimne odcienie (barwy),
 • funkcjonalne meble o prostych geometrycznych kształtach,
 • tylko niezbędne systemy przechowywania w prostej konstrukcji,
 • dużo naturalnych kolorów,
 • minimalistyczny wystrój.

Kuchnia w stylu skandynawskim jest zwykle bardzo funkcjonalna, zawiera wszystkie niezbędne sprzęty AGD, wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, uwzględniając przy tym osobiste preferencje właścicieli.

Prostota mebli i rozwiązań planistycznych, łatwość w obsłudze i znalezieniu potrzebnych przedmiotów, dobra organizacja przechowywania – to rzeczy ważne dla codziennego komfortu użytkowania kuchni, i jednocześnie charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.

W tego typu kuchni powinno być też dużo światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Ważna jest także dbałość o środowisko, kwestia fundamentalna dla społeczności Skandynawii. To nie tylko kwestia doboru materiałów, ale też segregowania śmieci podczas użytkowania kuchni.

Zobacz teżFunkcjonalna i wygodna kuchnia na poddaszu

W takiej kuchni nie może być przypadkowych elementów i niepotrzebnych drobiazgów, całość powinna być dobrze przemyślana, od rozmieszczenia urządzeń po wystrój, od zlewu po przełączniki, od cokołów podłogowych po żyrandol na suficie.

Styl skandynawski a kolorystyka kuchni

Tradycyjne kolory są jasne: powodem tego jest północny klimat, krótki dzień i niedobory światła słonecznego. Dlatego wielu osobom styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim ze śnieżnobiałymi ścianami i pasującym do tego wystrojem. Jednak dzisiaj kierunek projektowania rozprzestrzenił się dosłownie na cały świat a gama kolorów stała się znacznie szersza. Dziś można znaleźć projekty kuchni w ciemnych kolorach i jasnych opcjach oraz pastelowych odcieniach w wystroju i skomplikowanej kolorystyce (wino, głęboki błękit, głęboki szmaragd, szarość z ciepłą nutą itp.) oraz mieszane palety.

Design kuchni skandynawskiej jest znacznie bardziej rygorystyczny w doborze materiałów niż przy wyborze palety barw. Warto postawić na naturalne, przyjazne dla środowiska opcje:

 • gres porcelanowy, płytki ceramiczne, drewno, korek, kamień naturalny nadają się do wykończenia podłogi w kuchni w stylu skandynawskim,
 • do dekoracji ścian można wybrać wszystkie powyższe materiały, a także tapetę, przyjazną dla środowiska farbę lub tynk,
 • sufit jest zwykle wyrównany i pomalowany, ale można go uzupełnić elementami dekoracyjnymi (listwy, sztukaterie) wykonanymi z naturalnych materiałów.

Jak powinien być wykończony obszar między szafkami a blatem kuchennym?

Najczęściej przestrzeń tą dekoruje się za pomocą płytek ceramicznych i/lub mozaiki. Odpowiednia jest również kamionka porcelanowa, kamień naturalny. Metal nie jest najczęstszą, ale akceptowalną i praktyczną opcją, szkło z kolei daje duże możliwości projektowe. Można też po prostu pomalować ten obszar farbą odporną na wilgoć, odpowiednią do zastosowania w kuchniach.

Przy wyborze materiału na blat kuchenny w kuchni skandynawskiej też mamy dość sporo opcji:

 • kamień naturalny (granit, kwarc, marmur) – dość trwały, efektowny, ale drogi materiał,
 • sztuczny kamień to praktyczna opcja, z korzystnym stosunkiem ceny do jakości,
 • drewno to spektakularny materiał, ale wymaga stałej pielęgnacji,
 • możliwa jest opcja blatu wyłożonego kafelkami lub mozaiką: spektakularna i niezwykła, ale trudna do wykonania i utrzymania w czystości,

Konfiguracja zestawu kuchennego w kuchni w stylu skandynawskim

Nie ma konkretnych wymagań dotyczących tego, jakie powinny być meble kuchenne. W zależności od preferencji i stylu życia można wybrać:

 • kuchnię narożną lub liniową,
 • zestaw z szafami do sufitu (wizualnie podniesie sufit),
 • z kontuarem barowym (odpowiedni dla małych rodzin i małego metrażu),
 • z otwartymi półkami (najważniejsze jest utrzymanie porządku) lub w ogóle bez górnych szafek (wizualnie rozjaśnia wnętrze, ale ogranicza przestrzeń dostępną do przechowywania),
 • zestaw łączony z otwartymi i zamkniętymi półkami (w wielu przypadkach najlepszy wybór).

Nawiasem mówiąc, w wystroju kuchni w stylu skandynawskim można wykorzystać elementy innych stylów. Najbardziej trafne mieszanki to scandi-loft, scandi-boho, japandi, a także przeplatana moda retro (na przykład idealnie dopasuje się antyczny stół, krzesło lub kredens) i styl ekologiczny (zwłaszcza obfitość roślin domowych).