Sypialnia

Jaki kolor do sypialni? Sprawdź, na co się zdecydować

Kiedy stajemy przed decyzją, jaki kolor do sypialni wybrać, warto mieć na uwadze, że niektóre barwy sprzyjają relaksowi, inne zaś wręcz przeszkadzają w dobrym odpoczynku. Kolory do sypialni powinny być dopasowane także do kształtu i wielkości wnętrza, jak również barwy mebli. Poniżej opiszemy kilka kolorów, które mogą, albo wręcz przeciwnie, nie powinny się pojawić w sypialni.

Jaki kolor do sypialni

Niebieskie kolory w sypialni

Kolor niebieski jest jednym spośród najbardziej relaksacyjnych kolorów, zatem możemy śmiało przeglądać tę paletę z próbkami farb. Może się szybko okazać, iż chłodny i blady błękit, jest tym, czego właśnie potrzebuje nasza sypialnia. Jeśli w meble w sypialni są białe, ten kolor skutecznie to podkreśli.

Bez względu na to, czy preferujemy wystrój nowoczesny czy też może rustykalne wnętrza, ciemnoniebieskie kolory do sypialni zawsze będą dobrym wyborem, sprawdzi się też soczysty turkus. Wybierając granatową barwę, błękit, czy też szary denim do wnętrza, nigdy się nie pomylimy, niemniej jednak jeżeli potrzebujemy mocniejszego akcentu, postawmy na egzotykę.

Zobacz teżCo na ścianę w kuchni? Sprawdź nasze pomysły

Zieleń – ukojenie dla zmęczonych oczu

Zieleń stanowi symbol dobrobytu, harmonii i natury. To jedna spośród najlepszych barw, które mogą pojawiać się w naszej sypialni. Dzięki skojarzeniu z przyrodą, barwa ta sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Niektórzy uważają nawet, że chronią przed pojawieniem się ewentualnych koszmarów. Niemniej jednak zieleń w nadmiarze może nas wprowadzać w swego rodzaju letarg. Co to dokładnie oznacza? Zmienne nastroje i znacznie mniejszy zapał do jakiekolwiek działania. Dlatego ten kolor w sypialni powinien zostać zestawiony z innymi barwami, aby po prostu nie przeważał w pomieszczeniu.

Szarość w sypialni

Szary jest przepięknym kolorem, który wykazuje bardzo uspokajające właściwości. To kolor zupełnie neutralny – w łagodny sposób ukoi emocje, by nasz sen był spokojny. Dzięki wspomnianej neutralności, pozwoli wybrzmieć pozostałym elementom obecnym w sypialni. 

Szarości w jasnych odcieniach to idealna opcja dla wszelakich pomieszczeń. Nawet nasze dzieci mogą skorzystać z właściwości, jakie mają szare ściany, a kiedy już podrosną i będą eksperymentowały ze stylem własnego pokoju, unikniemy remontu.

Jeżeli preferujemy chłodniejsze odcienie szarości, szaro-niebieskie kolory do sypialni to dobry wybór. Nasza przestrzeń polubi spokojne i chłodne barwy na ścianach, tym bardziej, gdy na zewnątrz panują upały. Szare ściany zapewniają odmianę od wnętrz przeplecionych bielą, pomagają w ukojeniu zmysłów i ciała po ciężkim dniu w pracy. 

Czy żółty kolor do sypialni to dobry pomysł? 

Żółty kolor do sypialni może pojawiać się w detalach, ale lepiej nie w roli wiodącej barwy. Z jakiego powodu? Wszystko ze względu na odznaczające go właściwości pobudzające. Żółty jest między innymi symbolem szczęścia i energii. Umożliwia nam wyzwolenie optymizmu, entuzjazmu, ale także wzmocnienie pewności siebie. Niestety jednak, zbyt duża ilość żółtego może wywoływać wręcz rozpacz. Kolor żółty na ścianach znacznie lepiej sprawdzi się w pokoju dziennym, łazience, czy też w kuchni.

Sypialnia w bieli

Biały kolor do sypialni będzie bardzo dobrym wyborem. Jest orzeźwiający i świeży, nie tylko rano, ale też i wieczorem. To kolor relaksujący i miękki. Naturalne słoneczne światło w ciągu dnia sprawi, że przestrzeń stanie się naprawdę przestronna, zaś nocne oświetlenie będzie emitować ciepły blask.

Być może zechcemy mieć ciekawszy akcent w naszej sypialni, niemniej jednak musimy podjąć decyzję odnośnie barwy ścian. Biały to idealna odpowiedź. Bez względu na to, jakie barwy albo wzory dodamy, zawsze będzie pasował.

Zobacz teżCegła na ścianie – nie tylko w starym budownictwie

Małe sypialnie zyskają zdecydowanie najwięcej na białych ścianach, gdyż ta barwa odbija światło znacznie lepiej niż jakikolwiek inny kolor. Biel ścian rozświetla zakamarki pomieszczenia, których światło z żyrandola po prostu nie dosięga. 

A może kolor czerwony?

Czerwień jest symbolem żądzy przygód, optymizmu i oczywiście żarliwego uczucia. W sypialni będzie o tyle dobrym wyborem, iż sprzyja namiętności par. To także doskonały pomysł dla śpiochów, którzy dzięki tej barwie znacznie szybciej się wybudzają. Ponieważ jest to kolor wyrazisty i ciepły, warto go trochę stonować dodając chłodne odcienie. A nadmierna ilość czerwonego koloru? No cóż, może podobno wywołać w nas nawet agresję. Podobno osoby prowadzące czerwone samochody są bardziej nerwowe. Jednakże, odpowiednio dozowana czerwień, sprawdza się w każdym pomieszczeniu, a tym bardziej w kuchni, bowiem pobudza nasz apetyt.