Aranżacje

Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Styl boho popularnie nazywany jest stylem wolnych dusz i serc. Nic w tym dziwnego, gdyż daje on nieskrępowaną swobodę. Wnętrza w stylu boho to przede wszystkim wygoda połączona z nonszalancją i swobodnym doborem wzorów i materiałów. Od kilku dekad styl ten cieszy się ogromną popularnością we wnętrzach na całym świecie.

Wnętrze w stylu boho

Estetyka wnętrz boho to połączenie zasady niedbałości z wyważeniem eklektyzmu. To wnętrza w którym klasyczne, kunsztowne meble spotykają się z designerskimi i modernistycznymi dodatkami. Egzotyczne i ciężkie materiały stykają się z tymi zwiewnymi, folklor zaś z dziełami sztuki i artyzmem popkultury. Wnętrza w stylu boho można podsumować jako wielobarwne, ekscentryczne i niczym nie skrępowane. Styl ten uwalnia ukryte pokłady kreatywności i artyzmu. Czym zatem jest wnętrze w stylu boho i jak je urządzić?

Jakim stylem jest boho i dlaczego stał się on trendem w aranżacji wnętrz?

Styl boho głównie kojarzony jest z rewolucją obyczajową lat 60. i 70., jednak jego początki i korzenie sięgają XIX wieku. Chyba nikomu nie jest obce określenie bohema artystyczna – tym mianem określano szczególnie barwną i wyróżniającą się grupę artystów – malarzy czy pisarzy.

Wówczas nie wpisywali się oni w przyjęte ramy i schematy, wręcz przeciwnie – wychodzili daleko poza nie, zadziwiając swoją niekonwencjonalnością. Wolny czas spędzali oni na hucznych przyjęciach lub uczestniczyli w sielankowych podróżach. Z drugiej strony, uczęszczali na artystyczne wernisaże i kameralne spotkania w kawiarniach.

To idealnie opisuje dualistyczną naturę stylu boho, pełną skrajności i kontrastów, gdzie kunszt spotyka się z prymitywnością, a nonszalancja ze sztywną elegancją. Mimo to styl boho zmieniał się na przestrzeni lat i niepostrzeżenie wkroczył do wnętrzarskich trendów. Zrobił tym prawdziwą furorę, stopniowo przejmując części motywów z innych stylów. Dzięki temu istnieją różnorodne rodzaje boho, rozpoczynając od marokańskiego, po wersję scandi i modern.

Zobacz teżJak odnowić stare krzesło?

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?

Wnętrze boho to przede wszystkim pełna swoboda i dowolność pod względem łączenia kolorów, wzorów czy materiałów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nigdy nie powinno się ich zestawiać, jednak w omawianym stylu wyglądają one po prostu logicznie.

Styl boho jest pełen przepychu, graniczącego momentami z kiczem. To styl będący niejako w opozycji do wszelakich zasad i schematów panujących w świecie aranżacji wnętrz. Boho od lat kroczy własnymi ścieżkami, nie przejmując się utartym szlakiem – obecnie można go określić raczej mianem stylowej awangardy niż klasyki.

Ciężko też wyróżnić jakieś zasady i reguły panujące we wnętrzach w stylu boho, jednak istnieje kilka uniwersalnych wskazówek i inspiracji, którymi można kierować się przy urządzaniu pomieszczeń właśnie w tym stylu.

Jak dobrać kolory do wnętrza w stylu boho?

Podstawą jest intensywność oraz wyrazistość. Barwy we wnętrzu boho powinny być wyraziste i dominujące, postawmy więc na ekstrawagancję i krzykliwość połączeń. Nasycone, jaskrawe barwy możemy połączyć wedle uznania.

Boho nawiązuje swoją kolorystyką do orientu, tak więc świetnie sprawdzi się krwista lub winna czerwień, niebieski turkus czy nawet brąz aż po purpurę. Kolory te możemy połączyć z pastelową paletą barw lub postawić na pastele w ramach tła do ekscentrycznych dodatków.

Mięta lub platyna będą się ze sobą świetnie komponować, pamiętajmy jednak, że w przypadku wariantu scandi boho (skandynawska odmiana tego stylu), kolory będą raczej stonowane, zaś dekoracje nie powinny być zbyt dominujące.

Na jakie wzory postawić urządzając wnętrze boho?

Boho to przede wszystkim synkretyzm, który podkreślany jest ornamentami i bogatymi wzorami. Marokańskie arabeski czy powiew egzotyki możemy zestawić z folklorystycznymi haftami, a nawet rustykalnymi dekoracjami.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niespójne i nielogiczne, jednak w efekcie uzyskamy stylowy misz-masz. Pamiątki i dodatki z różnych krajów mogą stanowić idealne uzupełnienie. Wnętrze boho zachęca także do wykorzystania różnego rodzaju płytek ściennych i tapet w pstrokate wzory = wszystko zależy od naszej konwencji twórczej.

Zobacz teżKuchnia w stylu skandynawskim

Materiały we wnętrzu

Materiały i surowce odgrywają ważną, o ile nie kluczową rolę w tym stylu. Mahoń lub heban doskonale sprawdzą się jako materiał na meble – ciężkość tego surowca można złamać lekkimi bambusowymi dodatkami lub wikliną.

Materiały wykorzystane do dekoracji również mają ogromne znaczenie. Od lat, niezmiennie świetnie sprawdzają się ceramiczne dekoracje, ale też rękodzieła przywiezione z podróży. W popularnych sieciówkach znajdziemy orientalne donice czy duże wazony i oryginalne figurki. Ściany z powodzeniem możemy ozdobić plecionkami czy klimami. Całość wieńczyć może także fantazyjny, orientalny druk ścienny.

Dekoracyjny przepych i bogactwo akcesoriów

Wnętrze w stylu boho to nie tylko ogrom wzorów i wyrazistość kolorów; to także stylowy przepych pod względem ozdób i akcesoriów, które podkreślą artyzm i swobodę wnętrza.

Kolorowe tekstylia są swoistym znakiem rozpoznawczym wnętrz boho, warto wykorzystać więc pledy i poduszki. Detale, takie jak np. wykończenia dywanów, mają istotne znaczenie: etniczne i ludowe wzory mogą być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Warto rozejrzeć się też się za ręcznie zdobionymi świecznikami i malowanymi obrazami, można również wykorzystać plakaty z różnego rodzaju festiwali. Styl boho to także zwrot w stronę roślinności i naturalnych surowców.

W styl boho wpisze się także trend urban jungle, warte rozważenia jest więc rozmieszczenie donic z dużymi roślinami jak np. drzewka bonsai czy palmy. Co jednak najważniejsze, wnętrza w stylu boho mają odznaczać się przede wszystkim swobodą i komfortem użytkowania.

Tagi: