Salon

Jak urządzić przytulny salon?

Pokój dzienny to miejsce, które powinno umożliwiać zaznanie relaksu po ciężkim dniu. Spędzanie czasu z rodziną w przytulnym salonie, relaks z książką czy dobrym filmem są istotne w każdym domu. Jak jednak urządzić przytulny salon? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przytulny salon

Wnętrze salonu powinno być zaaranżowane tak, aby odpowiadać trendom dekoratorskim i wpływać korzystnie na samopoczucie przebywających w nim osób. W niektórych domach salony są dużymi i przestronnymi pomieszczeniami, a umieszczenie w nich niezbędnych elementów wyposażenia nie stanowi kłopotu. Dekoratorzy coraz częściej otrzymują jednak pytania dotyczące aranżacji małych mieszkań. Jak urządzić przytulny salon, który będzie modny i praktyczny niezależnie od metrażu?

Dopasowanie do stylu wnętrzarskiego

Wiele pomieszczeń urządza się w stylu industrialnym lub nowoczesnym. Konwencjami uznanymi za najbardziej modne są aktualnie boho i styl skandynawski – oba nurty aranżacyjne umożliwią stworzenie naprawdę przytulnego salonu.

Styl boho nawiązuje do wzorów etnicznych i kolorów ziemi. Stawia się w nim głównie na naturalne, najlepiej surowe materiały. Ciekawym pomysłem na tak urządzony salon może być połączenie białych lub kremowych ścian z wzorzystą kanapą i kolorowym dywanem. Warto postawić na lekkie meble drewniane lub bambusowe. Sprawdzi się tutaj zarówno stół ze szklanym, jak i roślinnym blatem, można też zastosować fotele rattanowych i kolorowe materiałowe pufy.

Zobacz teżJak urządzić wnętrze w stylu boho?

Styl skandynawski łączy w sobie naturalną surowość z przytulnością domowego ogniska. Choć dominującymi barwami w tej konwencji są szarości i biele, bardzo ważną rolę odgrywają w nim miękkie, przyjazne dodatki i źródła ciepłego światła. Przytulny salon skandynawski powinien być wyposażony w elementy z jasnego, naturalnego lub pomalowanego na biało drewna. Popularny, stonowany kolorystycznie narożnik lub kanapę dopełnią miękkie koce i duża ilość poduszek. Dobrym wyborem będzie również umieszczenie w nim przyjaznego dywanu, który oprócz ogrzewania stóp może pełnić funkcję miejsca zabaw dla dzieci.

Choć popularna konwencja loftowa często kojarzona jest z surowymi wnętrzami, w niej również ważna jest przytulna atmosfera. Urządzając salon w takim stylu warto postawić na fragmenty ścian z surowej cegły o ciepłej barwie. Dobrym pomysłem będą również meble i panele z ciemnego, brązowego drewna. Często stosowanym zabiegiem jest przełamanie niewielkiego zróżnicowania kolorów kompletem wypoczynkowym w intensywnej barwie czerwieni i jej pochodnych. W tym stylu bardzo istotny jest dobór oświetlenia. Dzięki dodatkowym źródłom mniej intensywnego światła o ciepłej barwie uda się urządzić bardzo przytulny salon.

Zobacz teżStyl loft – sposób na niezwykłe wnętrze

Jak urządzić przytulny salon o małej powierzchni?

Główne utrudnienia w aranżacji małych pomieszczeń to funkcjonalne ustawienie mebli i uniknięcie wrażenia natłoku. Warto zastosować rozwiązania, które umożliwiają optyczne powiększenie przestrzeni.

Najbardziej korzystne kolory ścian w małych pomieszczeniach to biele, ecru i chłodne odcienie jasnych barw – te ostatnie również umożliwiają osiągnięcie w pomieszczeniu przytulnej atmosfery. Jedne z bardziej polecanych rozwiązań to pomalowanie ścian w pasy o różnych odcieniach tego samego koloru. Warto rozważyć również pomalowanie jednej ze ścian na intensywny, nasycony kolor lub zastosowanie fototapety nadającej wrażenie przestrzenności.

Jak urządzić przytulny salon, w którym jest niewiele miejsca? Szczególną uwagę należy przyłożyć do doboru mebli. Wyposażenie, które nie będzie zabierało zbyt dużo przestrzeni, również wizualnie, to przede wszystkim meble ażurowe. Niezabudowane regały lub zamocowane zamiast nich półki na ścianach nie będą sprawiały wrażenia zagracenia.

Kupując meble z szafkami, warto wybierać takie, których fronty są gładkie i nie posiadają dodatkowych zdobień. Dobrym pomysłem w niewielkim pokoju będzie zawieszenie dużego lustra. Warto postawić również na jasną podłogę o jednolitej barwie.

Zobacz teżJak urządzić mały salon? Sprawdź nasze pomysły

Salon z aneksem kuchennym

Aranżacja przytulnego salonu z aneksem kuchennym może być nie lada się wyzwaniem, takie pomieszczenia mogą jednak bez problemu łączyć w sobie funkcjonalność i przyjazną atmosferę. Możliwe jest zaaranżowanie wielofunkcyjnego wnętrza, które poza porą posiłków będzie stanowiło odrębne pomieszczenie umożliwiające relaks.

Aby praktycznie przegrodzić salon z aneksem kuchennym, warto zdecydować się na drzwi przesuwne. Nie zajmują wiele miejsca, a doskonale spełnią swoje zadanie w małych pomieszczeniach.

Salon z aneksem również można urządzić modnie i przytulnie. Korzystnym rozwiązaniem będzie podzielenie go na część jadalnianą i wypoczynkową. W pomieszczeniach, w których nie uda się zmieścić stołu z krzesłami i kompletu wypoczynkowego, warto zdecydować się na wyspę w części kuchennej. Odpowiednio zaaranżowany wolnostojący blat może pełnić funkcję stołu jadalnianego, a dzięki dopasowanym krzesłom, można spożywać przy nim posiłki – zaoszczędzoną przestrzeń wykorzystamy do utworzenia przytulnej części wypoczynkowej.

Zobacz teżJak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Kolory i oświetlenie

Aranżując przytulny salon należy pamiętać o odpowiedniej kolorystyce pomieszczenia. Jest to pokój, który powinien umożliwiać zrelaksowanie się i odpoczynek, warto więc wziąć pod uwagę wpływ barw na samopoczucie człowieka. Kolory takie jak żółć i pomarańcz oddziałują energetyzująco, dlatego salon lepiej urządzić w bardziej stonowanych odcieniach.

Z tego samego powodu nie zaleca się wyboru zbyt intensywnego światła. Oświetlenie salonu powinno być delikatne. Najlepiej postawić na żarówki dające blask o ciepłej barwie, taki wybór ułatwi bowiem wieczorny odpoczynek.

Odpowiednia aranżacja przytulnego salonu wpłynie korzystnie na samopoczucie wszystkich domowników oraz odwiedzających ich gości. Dzięki dopasowaniu barw i wyposażenia do wybranego stylu wnętrzarskiego, pomieszczenie będzie spełniało wymogi najnowszych trendów aranżacyjnych.