Łazienka

Jak urządzić małą łazienkę? Projektowanie i aranżacja małej łazienki

W wielu mieszkaniach, zarówno tych w blokach z czasów poprzedniego ustroju, jak i w nowym budownictwie, powierzchnia łazienki nie przekracza kilku m2. Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie – umieszczenie wszystkich potrzebnych obiektów i zagospodarowanie miejsca na przechowywanie tak, by korzystanie z łazienki było komfortowe, może wymagać wielu długich wieczorów planowania.

Aranżacja małej łazienki

Jak urządzić małą łazienkę?

Wiele osób, które dopiero co zakupiły nowe mieszkanie lub chcą przeprowadzić generalny remont w istniejącym, zadaje sobie często pytanie jak dobrze zagospodarować przestrzeń, aby istniejące pomieszczenia były jak najbardziej funkcjonalne i przestronne.

Zdecydowana większość lokali mieszkalnych dostępnych na rynku znajduje się w kategorii małego lub średniego metrażu, tj. do około 60m2. Na takiej powierzchni trzeba iść na kompromisy.

Śmiało można jednak powiedzieć, że łazienka należy do jednego z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Spędzamy tam sporo czasu na porannych przygotowaniach przed nowym dniem, ale także dla każdego z nas jest to bardzo często małe, domowe spa i centrum odnowy biologicznej. Każdy człowiek przecież po wyczerpującym dniu w pracy marzy o gorącej kąpieli lub masażu wodnym w kabinie prysznicowej. Bardzo ważną z punktu widzenia komfortu i samopoczucia pozostaje zatem kwestia odpowiedniej aranżacji tego pomieszczenia.

Zobacz teżJak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jakie płytki do małej łazienki?

Jedną z pierwszych i podstawowych rozterek na etapie planowania wyglądu przyszłej łazienki jest dobór odpowiednich płytek na ściany oraz podłogi.

Mnogość dostępnych produktów i inspiracji jakie można odnaleźć w przeróżnych artykułach i grafikach dostępnych w sieci potrafi przytłoczyć każdego. W ofertach popularnych sklepów z artykułami budowlanymi dostępnych jest wiele różnych wzorów, deseni, odcieni, kończąc wreszcie na wyszukanych fakturach, mozaikach i innych niestandardowych rozwiązaniach.

Jeśli chodzi o wybór glazury do małej łazienki, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na jasną paletę barw i zadbanie o właściwe doświetlenie całego pomieszczenia. Jest to bardzo istotna kwestia zważywszy również na fakt, że wiele łazienek nie posiada okien. Jasne kolory optycznie powiększą łazienkę o małym metrażu. Poczucie swobody i przestrzeni wokół nas to coś czego potrzebuje każdy.

Wyboru należy dokonać w oparciu o indywidualne preferencje, to nam przecież musi być komfortowo, to my musimy czuć się dobrze w tym pomieszczeniu. Bardzo ładnie prezentują się aranżacje w odcieniach bieli z różnymi wstawkami drewnianymi lub imitującymi wygląd i fakturę drewna. Dla osób odważniejszych, które szukają mniej stonowanych rozwiązań, na rynku jest również dostępna szeroka gama płytek z różnego rodzaju wzorami czy deseniami.

Bardzo ładnie prezentują się także projekty z wyeksponowanymi obudowami wanien oklejonych mozaikami lub płytkami odbiegającymi od koncepcji całości łazienki. Modnym zabiegiem jest zróżnicowanie ścian, przy których znajdują się kabiny prysznicowe lub wanny. Może okazać się, że delikatny pas wykonany z płytki o innym wzorze czy fakturze sprawi, że w łazience zaczyna coś się dziać.

Przy urządzaniu małej łazienki zdecydowanie złym pomysłem będzie wybór ciemnych płytek, które sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie mniejsze i nieprzyjazne w odbiorze ogólnym. Ponadto na ciemnych płytkach doskonale widoczne są wszelkiego rodzaju zacieki, odciski itp. elementy zaburzające estetykę.

Dobór mebli i akcesoriów do małej łazienki

Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie dla najwprawniejszego projektanta, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinięta jest jego wyobraźnia. W ofercie różnych producentów znajdują się bardzo ciekawe pomysły na różnego rodzaju ukryte schowki, np. w obudowach wanien, które doskonale odnajdą się na małej powierzchni naszej domowej oazy. Zyskamy dzięki temu dodatkowe, jakże cenne miejsce na przechowywanie artykułów łazienkowych.

Zobacz teżJak urządzić mały salon? Sprawdź nasze pomysły

Trafnym wyborem będzie zastosowanie smukłej, wiszącej szafki z niedużą, ale praktyczną umywalką, tak by nie sprawiała ona wrażenia wielkiej bryły zakłócającej przestrzeń. Miejsce pod szafką można wykorzystać na postawienie niewysokiego kosza, miski czy wagi, które zwykle znajdują się w łazience przeciętnego Kowalskiego. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które dobrze jest wykorzystać w małej łazience, jest szafka nad umywalką pełniąca jednocześnie funkcję lustra.

Doskonałym pomysłem podczas doboru sprzętu jest zakup pralki w wersji slim, która jest bardzo estetyczna, smukła i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne pralki. Dzisiejsza technologia ich wykonania w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalności czy efektywności pracy.

Warto również przemyśleć kwestię doboru szafki wiszącej znajdującej się właśnie nad pralką. Jest to powierzchnia, z której i tak zwykle nie skorzystalibyśmy, a otrzymamy dzięki temu dodatkowe miejsce na przechowywanie np. papieru toaletowego, szamponów, mydeł czy też innego rodzaju produktów, które zwykle znajdziemy w łazienkach.

Wanna czy prysznic, co będzie lepsze do małej łazienki?

Jest to dość trudne pytanie. Dużo zależy od samego kształtu całego pomieszczenia, a co za tym idzie możliwości wkomponowania wanny czy kabiny prysznicowej, dostępności podejść wody i kanalizacji a także – jak zwykle – od indywidualnych preferencji.

Często zestawy prysznicowe są dosyć przestronne, a kupno tych mniejszych może ograniczyć komfort użytkowania. Warto o tym pomyśleć, bo nasze mieszkanie powinno być miejscem, gdzie odpoczywamy i cieszymy się życiem, a nie jedynie nocujemy i przygotowujemy się na kolejne dni pracy -chociaż jest to także kwestia związana stricte ze stylem życia.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest połączenie funkcji wanny i prysznica. W sieci czy na ekspozycjach w różnego rodzaju sklepach można znaleźć propozycje wanien z zainstalowanymi deszczownicami, bateriami prysznicowymi i parawanami, które także można dobrać w przeróżnych konfiguracjach. Jest to praktyczne rozwiązanie i nie ogranicza w żaden sposób naszych upodobań. Zawsze możemy w takiej wannie wziąć szybki prysznic, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas wziąć gorącą, odprężającą kąpiel.

Toaleta – kompakt czy zestaw podtynkowy?

Potrzeba zaprojektowania małej łazienki wymusza maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek, nawet najmniejsze straty w metrażu, ponieważ wpłynie to na późniejszy negatywny odbiór całej przestrzeni.

Pomimo nieco wyższej ceny, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w modne dziś zestawy podtynkowe. Całość wygląda bardzo estetycznie, a obudowę stelażu można potraktować jako element dekoracyjny stosując do jego wykonania ozdobne płytki. W ofercie najpopularniejszych producentów znajdują się rozwiązania typu slim, które nie odstają mocno od ściany, a co za tym idzie „nie marnują” powierzchni. Rozwiązania typu kompakt są już przeżytkiem, jeśli chodzi o kwestie trendów i mody.

Podsumowanie

Analizując całość rozważań dotyczących aranżacji małej łazienki z pewnością należy zwrócić szczególną uwagę na oszczędzaniu metrażu w każdym możliwym przypadku. Jeśli mamy do wyboru rozwiązania praktyczne, które „ukradną” nam mniej powierzchni oferując podobną funkcjonalność, należy bardzo mocno rozważyć kwestię ich wdrożenia.

Istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie i zadbanie o to, aby małe pomieszczenie było stosunkowo jasne, co powiększy wizualnie przestrzeń. Bardzo dobrym pomysłem jest rezygnacja z szafek stojących, słupków itp. na rzecz szafek wiszących np. nad pralką, umywalką, WC, czy w trudniej dostępnych miejscach, z których fizyczne korzystanie i tak jest bardzo ograniczone.