Aranżacje

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski cieszy się popularnością ze względu na swoją prostotę i funkcjonalność. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli stworzyć prawdziwy dom w stylu skandynawskim – przytulny i ciepły, pełen rozsądnych rozwiązań, pozbawiony niepotrzebnych dodatków. Styl skandynawski jest odpowiedni dla każdego, kto chce stworzyć lekką i przestronną przestrzeń do codziennego życia.

Dom w stylu skandynawskim

Podstawowe zasady domu w stylu skandynawskim

Zasada 1: ściany powinny być jasne

Najważniejsze w stylu skandynawskim jest jasne tło. Ściany mogą być całkowicie białe lub mieć lekki odcień szarości bądź błękitu. Jest na to proste wytłumaczenie – w krajach skandynawskich zimy są mroźne, brakuje światła i słońca, a wczesnym latem trwają tzw. białe noce.

Aby wnętrze domu w stylu skandynawskim wydawało się jaśniejsze, ściany zwykle są właśnie białe – niczym płótno, pozostawiają miejsce na kreatywność i rozjaśniają pomieszczenie.

Zasada 2: drewniana podłoga

Klimat w Skandynawii nie jest łatwy, przez większość roku jest zimno, dlatego tutejsi mieszkańcy zawsze starali się kłaść na podłogę ciepły, naturalny materiał. Jeśli spojrzymy z kolei na wnętrza południowe, śródziemnomorskie, częściej używa się tam kamienia i granitu.

Drewno w skandynawskim wnętrzu może być szorstkie, surowe, szczotkowane, bielone, barwione – ważne jest, aby podkreślić fakturę drewna. Jeśli wybierasz między laminatem a parkietem, inżynierią, deską pełną, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie deska – jej skrzypienie stworzy odpowiednią atmosferę w domu.

Zasada 3: juta zamiast jedwabiu

We wnętrzach skandynawskich naturalny len i płótno najczęściej znajduje się w tekstyliach. Szorstkie tekstury najlepiej oddają ciepło i przytulność naturalnych materiałów. Ich zadanie jest takie samo, jak zadanie drewna – ogrzać dom i uczynić go przytulnym.

Zasada 4: nie zapomnij o szczegółach

Białe ściany tworzą przestrzeń dla kreatywności. Wystrój w skandynawskim wnętrzu to pole dla kreatywnych rozwiązań, za pomocą których tworzymy cały klimat.

Do wyboru dekoru należy podchodzić mądrze – każdy szczegół jest ważny. Plakaty lub rysunki we wnętrzach skandynawskich są zwykle oprawione w cienką czarną ramkę i biały mat. Tekstylia na ozdobnych poduszkach mają jasne nadruki i napisy. Spójna kolorystyka poszczególnych dodatków tworzy jedną całość.

Zasada 5: nie kupuj (i pozbądź się) niepotrzebnych rzeczy

W skandynawskim wnętrzu właściwie wszystko można podzielić na zasadzie „tła i detalu”. Ściany stanowią tło dla podłogi i mebli – gdyby nie białe ściany, nie skupilibyśmy się na brutalnym kształcie stołu, lakonicznych meblach czy wyrazistej posadzce z sękami.

Z kolei jasna podłoga jest tłem dla czarno-białego i jasnego dywanu, a szara sofa to tło dla jasnych poduszek. W stylu skandynawskim wszystko jest trwałe i lakoniczne, nic nie jest przesadzone.

Zasada 6: schowaj wszystko w szafie

Skandynawowie uwielbiają ukrywać systemy przechowywania. Albo jest to duża szafa wnękowa, postrzegana jako gładka ściana, albo dyskretny wieszak na ubrania w rogu pokoju. Im więcej ukryjemy w szafach, a najlepiej w dedykowanych pudełkach czy szufladach, tym lepiej – wprowadzi to dużo porządku do naszego wnętrza.

Zobacz teżJak zagospodarować miejsce pod schodami?

Zasada 7: zostaw sufit w spokoju

Skandynawowie uważają, że nie ma potrzeby przeciążania sufitu. Zadanie polega na tym, aby maksymalnie zaoszczędzić miejsce i nie robić zamieszania. Wentylacja może być otwarta, nawet okablowanie może znajdować się nad głową. W skandynawskim wnętrzu wcale nie trzeba też chować pionów.

Zasada 8: zaokrąglone ostre rogi

Zaokrąglając zewnętrzny narożnik ściany, można uzyskać jednolitą przestrzeń. Przestrzeń przepływa z jednej do drugiej, tę cechę często można zobaczyć we wnętrzach Finlandii.

Zasada 9: trochę klasyki nie zaszkodzi

Nie należy jednak osiągać efektu absolutnej spójności, można użyć elementów innych stylów. Na przykład wysoka klasyczna listwa przypodłogowa i gzyms, klasyczna sztukateria. W meblach można łączyć elementy gładkie z klasycznymi żłobieniami. Najważniejsze, żeby nie przesadzić i nie zamieniać skandynawskiego wnętrza w Prowansję. 

Zasada 10: szanuj dobry projekt

Obiekty projektowe – meble i oświetlenie – również działają na zasadzie „tła i detalu”. Niektóre lampy będą stanowić tło (wbudowane lub do oświetlenia ogólnego), ale jako „detale” najlepiej wybrać lampy stworzone przez znanych projektantów. Jeśli nie masz jednak wystarczających środków na oryginał, kup replikę. Obecnie na rynku jest ich dużo, są dobrej jakości i mają dość przystępne ceny.

Cechy stylu skandi

  • Drewno, malowane lub w kolorze naturalnym, kamień, len, bawełna to główne materiały do dekoracji i mebli. Plastik i metal są używane rzadziej, prawie wcale.
  • Przemyślane planowanie już na etapie projektowania. W takich domach nie ma przypadkowych, nieużywanych obszarów.
  • Otwieranie przestrzeni: najczęściej kuchnia i jadalnia plus salon.
  • Obfitość światła naturalnego i sztucznego, ogromne okna w domu.

Domy w stylu skandynawskim zwykle odznaczają się drewnianą elewacją. Drewno jest też materiałem przyjaznym dla środowiska, jest to też materiał, którego w Skandynawii jest pod dostatkiem.

Przemyślane kształty i układ wnętrz mają istotne znaczenie. Dach ma zwykle kształt dwuspadowy – zimą śnieg nie gromadzi się na nim w dużych ilościach, a pokój na poddaszu może służyć np. jako sypialnia czy domowa czytelnia.

Pokój dzienny i kuchnia w domu w stylu skandynawskim

Ponieważ scandi to przemyślana aranżacja, tutaj przestrzenie są łączone zgodnie z ich funkcjami. Salon, jadalnia i kuchnia są tego najlepszym przykładem. Prawie nigdy pomieszczenia te nie są wyraźnie podzielone na strefy, na przykład za pomocą odmiennej dekoracji ścian.

Zobacz teżKuchnia w stylu skandynawskim

Przy wyborze mebli szczególną uwagę zwraca się na wygodę. Tapicerowana sofa, stanowiąca centralny element w salonie, wiklinowe krzesła i oczywiście tekstylia są integralnymi elementami stylu skandynawskiego.

Jeśli pozwala na to przestrzeń, warto rozważyć np. na hamak, duże poduszki podłogowe czy wiszący wiklinowy fotel – może to stać się cechą strefy rekreacyjnej.

Indywidualność wnętrza można osiągnąć np. za pomocą krzeseł w jadalni. Mogą one pochodzić z różnych zestawów, nadając wnętrzu niezwykłego charakteru.