Porządki

Jak myć okna? Sprawdzamy, czy robot do mycia okien to dobry pomysł

Mycie okien nie należy do specjalnie lubianych czynności domowych. Aby jednak utrzymać porządek i cieszyć się zadbanym mieszkaniem lub domem, trzeba regularnie czyścić szyby i framugi, szczególnie w miastach gdzie występuje smog. Z pomocą może przyjść nauka odpowiedniej techniki mycia okien oraz akcesoria takie jak myjka do okien czy zyskujący ostatnio popularność robot do mycia okien. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak myć okna wydajnie i szybko, a także w jakie narzędzia warto się zaopatrzyć.

Robot do mycia okien

Jak myć okna?

Aby pielęgnacja przebiegała szybko i wydajnie, należy przestrzegać kilku trików, które ułatwią cały proces. Przede wszystkim warto używać papierowych ręczników. Opcjonalnie sprawdzą się również gumowe ściereczki. Stanowią one najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zostawiają uporczywych smug na oknach.

Ważnym aspektem jest również dobór płynu do mycia okien. Zaleca się wybieranie substancji na bazie naturalnych składników, szczególnie w przypadku osób uczulonych. Alergie powstają w przypadku częstego stosowania chemicznych środków myjących. Aplikacja płynu opartego na ekologicznych środkach pozwala przez długi czas cieszyć się komfortem i przejrzystymi szybami.

Jeżeli nie mamy pod ręką płynu, można z powodzeniem zastosować mieszankę wody z octem. Roztwór należy sporządzić w ilości dwóch łyżek na szklankę wody. Taka mieszanka, pomimo nieprzyjemnego zapachu, z powodzeniem wyczyści okna i sprawi, że będą lśniące.

Okien nie należy myć w gorące dni, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, gdyż woda wówczas bardzo szybko paruje, a tym samym na powierzchni szyb powstają nieestetyczne i trudne do usunięcia smugi. Zamiast wyczyścić okno, pomnażamy brzydkie ślady. Nie powinno się również myć okien podczas przymrozków, ponieważ dociskanie szmatki lub gąbki do powierzchni może wywoływać drobne pęknięcia i prowadzić nawet do ukruszenia szyby.

Zobacz teżJak odnowić stare krzesło?

Przed rozpoczęciem mycia należy zwilżyć całą szybę. Przecierając suchą szmatką zakurzoną powierzchnię można spowodować porysowanie poprzez drobinki przyklejone do szkła. Namoczenie pozwoli na solidne usunięcie zanieczyszczeń i odzyskanie blasku. Mycie powinno się zaczynać od pielęgnacji ram i framug. Po skończonej czynności można przejść do przecierania szyby. Zaczynając proces mycia od przeźroczystej powierzchni spowoduje, że podczas mycia framug szkło znów się zabrudzi. Chcąc oszczędzić wysiłku powinno się więc najpierw przetrzeć ramy.

Myjka do okien lub robot do mycia okien – na co się zdecydować?

Proste rozwiązania sprawdzają się na małych powierzchniach, do umycia kilku okien w mieszkaniu lub domu. W przypadku większej ilości okien do umycia konieczne będzie zastosowanie myjki lub robota. Wpłynie to nie tylko na ergonomię pracy, ale również na nieskazitelny wygląd szyb. Myjka do okien używana jest głównie na dużych wysokościach, przede wszystkim w wieżowcach. Nie nadaje się jednak do domowego użytku, gdyż jest mało dokładna.

Robot do mycia okien, pomimo że droższy, nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku myjki, którą należy ręcznie manewrować, aby otrzymać zadowalający efekt. Ponadto myjka ściągająca często ulega szybkiej eksploatacji. Zakup robota to inwestycja we własny komfort i wygodę. Maszyna jest objęta na kilka lat gwarancją. Posiada proste komponenty, które łatwo jest dokupić za pośrednictwem internetu.

Zobacz teżJak wyczyścić piekarnik i nie stracić przy tym nerwów

Zasada działania robota do mycia okien

Robot do mycia okien działa w bardzo prosty sposób i pozwala w szybkim tempie na osiągnięcie zadowalającego efektu. Po uruchomieniu silnika robot wytwarza podciśnienie, które powoduje, że z łatwością utrzymuje się na szkle. Napęd, który jest złożony najczęściej z dwóch gąsienic, powoduje, iż robot manewruje po szybie usuwając w ten sposób uporczywe zabrudzenia. Żyroskop i podłączone czujniki pilnują, aby czynność przebiegła solidnie. Urządzenie może poruszać się zarówno pionowo, jak i poziomo, czyszcząc dokładnie całą powierzchnię. Roboty w większości przypadków mają kabel zasilający, dlatego warto wybierać opcje z długim kablem, tak aby mycie było prostsze i przyjemniejsze.

Zalety robota do mycia okien

Większość robotów do mycia okien jest wielozadaniowych – oprócz szyb, można nimi wyczyścić również kafelki łazienkowe. To wpływa na fakt, iż wydatek łączący się z zakupem produktu będzie bardziej opłacalny, gdyż z robota można korzystać również w przypadku innych powierzchni. Zaletą robota jest również sposób sterowania. Najnowsze modele mają dołączony pilot do zdalnego kierowania maszyną. Coraz więcej firm proponuje usługę sterowania produktem za pomocą aplikacji mobilnej, co wiąże się z jeszcze większym komfortem. Tym samym robot do mycia okien pomoże nam zaoszczędzić czasu i energii. Mycie okien będzie się ograniczało wyłącznie do podłączenia robota i zlecaniem mu zadań za pomocą smartfona.

Mankamentem niektórych sprzętów do mycia szyb jest poziom hałasu, który wydają podczas mycia. Dlatego należy zapoznać się z opiniami danych urządzeń odnośnie generowanych odgłosów.