Salon

Co na komodę w salonie? Podpowiadamy, jakie dekoracje do salonu warto wybrać

Dekoracje do salonu podkreślające jego charakter to jedno z trudniejszych zadań amatorskich działań w zakresie wyposażenia wnętrz. Wielu z nas łatwiej przychodzi wybór kanapy czy stołu, natomiast te drobne elementy dekoratorskie nierzadko dobierane są przypadkowo, dostajemy je w prezencie, czasem przywozimy entuzjastycznie z zagranicznej wycieczki, a potem przestawiamy z miejsca na miejsce.

Co na komodę w salonie

Co na komodę w salonie?

Komoda to jeden z popularniejszych mebli stojących w polskich salonach. Oprócz części tapicerowanej, stolika pod telewizor, stolika kawowego i czasem biblioteczki, komoda w salonie spełnia wiele pożytecznych funkcji. To tam zwykle przechowuje się wszelkie serwety i serwetki, czasem nawet naczynia, a blat komody często służy jako podręczny stolik czy miejsce do postawienia lampki stołowej czy biurowej. Komoda wróciła do łask, dostarczając użytkownikom dodatkowy pojemnik na przedmioty, które nie powinny być widoczne dla wszystkich.

Uzyskując dodatkowy mebel i powierzchnię blatu, warto zadbać o właściwe dekoracje do salonu. Jeżeli decydujemy się już na komodę w salonie, zwykle ustawiamy ją tak, by była naprawdę widoczna, i słusznie, bowiem warto wykorzystać ją jako centrum, na którym spoczywa oko zaraz po wejściu do pomieszczenia. W ten sposób zostajemy zmuszeni do zagospodarowania jej przestrzeni. Co postawić na komodę w salonie? Częstym wyborem są ramki na zdjęcia.

Zobacz teżJak urządzić mały salon? Sprawdź nasze pomysły

Dekoracje do salonu – zdjęcia w ozdobnych ramkach

Zdjęcia w ozdobnych ramkach to popularny wybór w planowaniu dekoracji do salonu. Wybieramy zwykle kilka z nich, pokazując portrety najbliższych nam osób, czasem przedstawiając też ważne chwile naszego życia. Zdjęcia ustawione w dowolny sposób zagospodarowują wolną powierzchnię i pokazują historię rodziny.

W opinii niektórych dekoratorów (choć nie tylko), zdjęcia najbliższych we wspólnym pomieszczeniu, gdzie przyjmujemy gości to zbyt intymna dekoracja, daleka od neutralności. Jeśli salon spełnia też funkcje formalne – przyjmujemy w nim klientów, interesantów, prywatne zdjęcia mogą sprawić, że nasi goście poczują się nieswojo.

Niemniej wykorzystując stylowe, raczej minimalistyczne niż kunsztowne ramki, wprowadzamy do pokoju proste linie, czasem barwę złota, srebra czy modnej miedzi. Monochromatyczne zdjęcia stanowią często równowagę dla barwnych elementów salonowej przestrzeni.

Dekoracje do salonu – ozdobne książki

Salon to doskonałe miejsce na ustawienie biblioteczki pełnej książek. Gdzie, jak nie w salonie, lubimy usiąść w wygodnym fotelu, z gazetą – już rzadko, lub książką w ręku, z kawą czy herbatą w zasięgu i tak spędzić spokojny wieczór? Dla prawdziwych miłośników czytania salon zamienia się w czytelnię i prywatną bibliotekę.

Jednak zgodnie z zasadami dekoracji salonu, książki można wykorzystać jeszcze inaczej. Wybieramy z naszego księgozbioru, albo specjalnie kupujemy kilka albumów – mogą to być pozycje zawierające przegląd czy katalog przeróżnych przedmiotów. Jesteśmy fanami motoryzacji? W księgarniach można dostać mnóstwo wspaniałych albumów opowiadających historię motoryzacji, okraszoną wybitnymi zdjęciami. Lubimy damską modę? A może preferujemy albumy najpiękniejszych wnętrz, trasy gotyckich wędrówek lub albumy podróżnicze.

Zobacz teżPłytki do salonu – połączenie funkcjonalności z estetyką

Ważne, by były to książki grube, w sztywnej oprawie, bogato ilustrowane. Taki zestaw, jedno lub wielotematyczny, układamy najlepiej w jednym rogu komody, na jej blacie. Kładziemy jedną książkę na drugą, koniecznie w taki sposób, by grzbiet książek z naniesionym tytułem był widoczny z wnętrza salonu. Niektórzy mogliby powiedzieć, że to czysty snobizm, ale jeżeli naprawdę kochamy książki i czytamy je, po prostu korzystamy z ich potencjału dekoracyjnego.

Co postawić na parapecie w salonie?

Większość z nas walczy w swoim domu o każdy metr wolnej przestrzeni. Niestety mamy często tendencję do zagracania pomieszczeń, wstawiając do nich kolejne stoliki, komódki czy fotele. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup kolejnego mebla, stojaka czy półeczki sprawdźmy, jak wykorzystać miejsca, które już posiadamy, na przykład parapet.

Co postawić na parapecie w salonie? Na pewno ozdobne donice z kwiatami. Ich wybór jest ogromny, w sklepach dostępne są wszelkie kolory, struktury i materiały. Parapet w salonie, widoczny cały dzień, pozbawiony długich zasłon, zamienia się w ważne centrum dekoracyjne. Dlatego warto bardzo starannie dobierać donicę pod kątem koloru i faktury. Kolorowe donice wprowadzą barwę do monochromatycznego pomieszczenia, natomiast białej pojemniki uspokoją kolorystykę salonu, dodadzą mu elegancji i czystości.

Na parapecie w salonie można ustawić ozdobne wazony, świeczniki czy dekoracje przestrzenne. Warto jednak zachować umiar, pamiętając, że okno powinno swobodnie się otwierać. Parapet w salonie warto traktować jako dodatek dekoracyjny, a nie jako dodatkową półkę.

Wolnostojące dekoracje do salonu

Ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym w salonie są wszelkie ozdobne stojaki, na których na różnej wysokości, stopniowo, umieszczamy kwiaty w donicach. Stojaki spełnią swoją rolę przede wszystkim w dużych salonach, gdzie dostępna jest wolna przestrzeń poza ciągiem komunikacyjnym. Warto zadbać jednak, by dobierać kwiaty w taki sposób, aby osiągnąć efekt spektakularny.

Kwiaty powinny być dobrze utrzymane, efektowne, pięknie układające się na całej wysokości stelaża. Stojaki mogą być wykonane z drewna, metalu czy tworzywa, stać swobodnie na podłodze lub opierać się o ścianę. Taka dekoracja salonu wprowadza świeży kolor do pomieszczenia i energię żywych kwiatów.

Ważnym elementem wystroju wnętrz w salonie jest oświetlenie. Zwłaszcza teraz, gdy tak modne stały się wszelkiego rodzaju drobne elementy świecące, kolorowe żarówki, girlandy i sznurki światełek. Girlandy zawiesza się wokół drobnych elementów umeblowania, otacza nimi framugi drzwi czy okna. Dekoracyjne żarówki wiszą w ten sposób cały rok, bez względu nad kolejne uroczystości czy święta. Dekoracje do salonu wymagają dzisiaj kreatywności i umiejętności eliminacji, tak by w nadmiarze dostępnych na rynku elementów, dokonać właściwych wyborów i ustrzec się powtarzalności a przede wszystkim banalności.