Aranżacje

Cegła na ścianie – nie tylko w starym budownictwie

Ściana z cegły surowej ciągle cieszy się sporą popularnością. Jest nie tylko efektowna, ale także wprowadza ciepłą atmosferę do wnętrza, stanowi doskonałe tło dla mebli niemalże w każdym stylu. Nie każdy jednakże we własnym domu albo mieszkaniu posiada właściwe warunki, żeby móc zastosować prawdziwe, wypalane bloczki. Z pomocą przychodzi nam w takim przypadku imitacja cegły.

Cegła na ścianie

Cegła na ścianie

Prawdziwa cegła na ścianie to marzenie wielu z nas. W starej kamienicy wystarczy zwykle skucie tynku, aby móc odsłonić ceglany, oryginalny mur. Budując swój dom, można już na samym początku pomyśleć o ścianie wykonanej z wiekowej cegły, którą uzyska się z rozbiórki starszego budynku. A co można zrobić, kiedy kupujemy mieszkanie prosto od dewelopera albo wykonujemy remonty lokalu zakupionego na wtórnym rynku?

Najlepiej będzie postawić w takim przypadku na imitację cegły. Możemy zdecydować się na tapetę, okładzinę, klinkier, czy też płytki wykonane z lica cegieł. Odpowiednio dobrane i później właściwie ułożone, z powodzeniem zastąpią najprawdziwszą cegłę.

Zobacz teżCo na ścianę w kuchni? Sprawdź nasze pomysły

Wady i zalety ściany z cegieł

Niestety jak w przypadku każdego rozwiązania wnętrzarskiego, cegła na ścianie ma swoje zalety i wady. Sporo zależeć będzie od tego, na jaki rodzaj materiału się zdecydujemy. Niemniej jednak należy się przede wszystkim zastanowić, czy tego typu dekoracja powinna się znaleźć w naszym domu czy mieszkaniu.

Zalety ściany dekorowanej cegłą:

  • oryginalne trójwymiarowe wykończenie – największą zaletą cegieł na ścianie będzie ich trójwymiarowość, która odmienia wygląd prostych i płaskich ścian,
  • ponadczasowy design – bez względu na to, czy lubimy styl ekskluzywny, czy też może loftowy, cegła może zostać położona praktycznie w każdym miejscu,
  • trwałość – prawdziwa i naturalna cegła to niezwykle wytrzymały surowiec budowlany, który odznacza się odpornością na ogień i wilgoć. Dlatego też sprawdzi się nawet w łazience czy w kuchni,
  • izolacja akustyczna i termiczna – cegły bardzo dobrze wyciszają wnętrza i kumulują ciepło,
  • wspaniały mikroklimat – jeżeli podejmiemy decyzję o zastosowaniu prawdziwej cegły na ścianie, stworzy ona dobry mikroklimat i może pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Wady ściany dekorowanej cegłą:

  • znaczne obciążenie ściany – jeżeli zastosujemy prawdziwe cegły ceramicznej albo cementowe, możemy dość mocno obciążyć ścianę. Niewątpliwie możemy zastosować dużo lżejsze metody na imitowanie cegły, jednakże nie zawsze da to oczekiwany efekt,
  • zmniejszenie wnętrza – musimy się liczyć z tym, iż ściany wykonane z cegieł nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Pomniejszają one nie tylko fizycznie, ale też optycznie. Jeżeli skusimy się na użycie na ścianie prawdziwej cegły, zabierze ona kilka centymetrów cennej przestrzeni,
  • różne właściwości – jeżeli podejmiemy decyzję o zastosowaniu materiału imitującego cegłę, będzie on mieć inne właściwości, aniżeli naturalna cegła, które nie muszą już być aż tak korzystne dla stanu zdrowia,
  • spore koszty – cegła naturalna może stanowić dość drogie rozwiązanie, nawet jeżeli podejmiemy decyzję o położeniu płytek z cegły ciętej. Niestety, nie każdy sposób imitacji, będzie wyglądać we wnętrzach tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Prawie jak cegła – bardzo dobra imitacja i efekt naturalnego muru

Nierzadkim czynnikiem, który uniemożliwia nam bezpośrednio wybudowanie ściany wykonanej z naturalnej cegły, jest po prostu brak odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniach. W małym mieszkaniu, każdy centymetr jest niezwykle cenny, dlatego też nie zawsze można sobie pozwolić na wykorzystanie bloczków mających grubość nawet i kilku centymetrów. Jeżeli pragniemy osiągnąć dobry efekt, warto będzie zastosować płytki odcięte z lica, czyli inaczej mówiąc z oryginalnej zewnętrznej warstwy starej cegły.

Ich dużym plusem jest to, iż posiadają one około 2 centymetry grubości, zaś po ułożeniu na ścianie, wyglądają niczym oryginalny, ceglany, prawdziwy mur. Niezwykle popularne ostatnimi czasy stały się także płytki, które formuje się ręcznie – ich sporym atutem jest to, iż mają grubość tylko około 1 centymetra. Mają też nierówną powierzchnię i bardzo zróżnicowaną kolorystykę. Ponadto bardzo dobrze udają prawdziwe cegły.

Zobacz teżJaki kolor do sypialni? Sprawdź, na co się zdecydować

Nie tylko płytki odcięte z lica, ale i te ręcznie wykonane, nie wymagają zastosowania specjalistycznej pielęgnacji, są także uodpornione na wnikanie w nie brudu i kurzu. Jeżeli jednak podejmiemy decyzję o zastosowaniu takiej ściany w łazience czy kuchni, warto będzie wcześniej wykonać impregnację powierzchni. Należy także zawsze brać pod uwagę fakt, iż płytki są bardzo ciężkie, dlatego celem ich zamontowania konieczne będzie zastosowanie szybko wiążącego i i do tego mocnego kleju. Zawsze możemy się też skusić na to, aby w wybranym przez nas pomieszczeniu zagościła imitacja cegły, czyli na przykład klinkier, albo fototapeta z imitacją cegieł. Ciekawym pomysłem jest także szablon z cegieł.